Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Golf mk 4 1.9 tdi otomatik (110hp) 1 yillik tecrübe

1. #1 Golf mk 4 1.9 tdi otomatik (110hp) 1 yillik tecrübe
    Siyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    20 Kasım 2012

GT - Rank
    2022

İsim
    Abdussamed Acar
    Şube
    Sivas
    Araç
    Golf MK 6 Highline
    Motor
    TSI 160 PS DSG
    Plaka
    58 HE 202
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Siyah

Standart Golf mk 4 1.9 tdi otomatik (110hp) 1 yillik tecrübe

GOLF MK4 1,9 TDI OTOMATİK (110HP)

Aslında 1 yıla yakın oldu bu aracı kullanmaya başlayalı, ancak forumdan istekler gelmesine rağmen bir türlü fırsat bulup tecrübelerimi ve değerlendirmelerimi paylaşma fırsatı bulamadım. Dün yollarımı ayırdım yani sattım ve kendimce kullandığım yaklaşık 1 yıl boyunca edindiğim tecrübelerin değerlendirmesini yapmaya çalışacağım. Yollarımı ayırdım denilince yanlış anlaşılmasın, ilk günden bugüne kadar genel olarak memnun eden bir araçtı. Öyle ki ayrılma sebebim yine bu araçtan memnun kalmam oldu zira VW grubundan modeli daha yüksek bir araca binmem konusunda kaşıntıya sebep olan yine sattığım bu Golf oldu..

Ha bu arada ben bir araç eksperi yada otomotiv'in herhangi bir alanında görev yapan birisi değilim, Sivas'ta bi kasabım, dolayısıyla okuyanların özellikle eleştirel anlamda yaklaşırlarsa bunu dikkate almalarını istiyorum.

Bu arada kullandığım aracın durumu ve özellikleri ile ilgili kısa bir bilgi geçmek istiyorum;

Araç 2001 model VW Golf 1.9 TDI 110 Hp Otomatik Vites (Motor Kodu; AHF ve Şanzıman; 4 Vites Klasik Otomatik)

Başlıca donanımları;

-ABS, 4 Disk Fren

-Sürücü ve yolcu ön, yan hava yastıkları (4 adet)

-EBD

-Yol bilgisayarı

-Yağmur Sensörü

-Dijital Klima (VW Climatronic)

-Otomatik kararan iç dikiz aynası

-4 Cam Otomatik, Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar

-Bagajda 12V soket

-Ön ve Arka koltuklarda Kol Dayama

-Sürücü ve yolcu koltuk yükseklik ayarı

-Her iki tarafta ışıklı makyaj aynaları

-4 Ön + 4 Arka toplam 8 hoparlör

-Aliminyum Alaşım Jantlar

Aracı 2009 Mayıs ayında ilk sahibinden 67000 Km de tüm bakımları düzenli yapılmış bir araç olarak aldım. Ve dün 89500 km'de teslim ettim. Yani yaklaşık 22000 km tecrübe etme fırsatı buldum. Aracın ilk sahibi bir bayandı ve km'sinden anlaşılacağı üzere çok yol yapmamış ve ciddi bir kaza geçirmemişti. Ufak kaporta rütuşları geçirmiş ve ben almadan yaklaşık 6 ay önce rutin bakımlar haricinde yetkili serviste kurum temizliği yapılmıştı. Araca BP taşıtmatik ile binilmiş ve genel olarak BP dışında bir yerden mazot alınmamıştı. Biliyorsunuz 2001 yılında EuroDiesel piyasada mevcut olmadığı için EuroDiesel piyasaya çıkana kadar uzunca bir süre Kırsal Motorin ile binilmişti. Güvendiğim bir ustanın tavsiyesi ile bende EuroDiesel haricinde yakıt kullanmadım. Zira VW ile ilgili tecrübelerine güvendiğim ustamın sözü aynen şöyle olmuştu aracı aldığımda; "EuroDiesel kullan, bakımlarını aksatma, çok hor kullanma, seni üzmeden seninle yaşlanacak kadar sağlam bir araç" .

Aracı değerlendirirken dağınık olmaması açısından tecrübelerimi birkaç ana başlıkta toplamak istiyorum.

SÜRÜŞ, PERFORMANS

Bilen bilir 1.9 TDI motorlar Golf IV'lerde 90, 110 ve 130 hp olmak üzere 3 farklı seçenekle sunulmuş. Benim aracım 110 Hp olanı idi. Genel anlamda performans açısından tatminkar bir sürüş sunuyordu. Öyle ki bir ara kafamı karıştıran yazılım değişikliği ile tork ve beygir artırmaktan daha riskli bir sürüş sergilerim korkusuyla vazgeçtim. Bu araç otomobildeki yüksek hacimli bir motorun ne anlama geldiği ile ilgili pratikte bir fikir sahibi olmama yardımcı oldu. Zira ciddi performans istemediğim zamanlarda genel olarak gaz pedalının yarısından sonrasını pek kullanmama gerek bırakmıyordu. Şöyle söyleyeyim motorun hemen hemen her devirde gaz pedalına çok güzel cevap vermesi sürüşü keyifli kılan en önemli etkenlerden birisi idi. Örneğin 160 Km/h ile (trafiğe kapalı bir) otoyolda seyahat ederken araç sollamanız gerektiğinde hiç stres yapmadan ve nazlanmadan sürat göstergesi rahatça yukarılara çıkmaya devam edebiliyordu. Hiç son sürat denemesi yapmadım ancak göstergede yazan bütün rakamlara zorlanmadan çıkabildiğini söyleyebilirim. Başlarda klasik otomatik şanzımanın 4 vites oluşu performans ve sürüş konforu konusunda tereddüte düşürse de kullanınca bunun çokta problem olmadığını gördüm. Gaz pedalına hafif hafif basmaya devam ettiğinizde 20 Km/s hızda bir geçiş arkasında 35 Km/s bir geçiş daha 55 Km/s hızda bir geçiş daha ve son olarak 70 Km/s hıza eriştiğinizde sanıyorum Overdrive dedikleri şanzımanın son vites sürüş pozisyonuna geçiyorsunuz. Hissedilen 5 vites pozisyonu var gibi ancak mekaniği 4 otomatik şanzıman 5. Vites gibi hissedilen geçişin sanıyorum şanzımandaki by-pass valfi ile ilgili bir durum olduğunu eminim Çağlar bey açıklayacaktır. Genel olarak gaz pedalını sakin kullandığınızda vites geçişleri maksimum tork un sağlandığı 1900 d/d civarında gerçekleşiyor. Biraz daha seri kullanımlarda geçiş devirleri yukarılara doğru tırmanıyor. Bu araçta viteslerle ilgili herhangi bir sürüş pozisyonu (spor, kar v.s.) yok ancak şanzımanın zaman zaman farklı sürüş karakterleri sergilemesinin sebebini araştırdığımda şu bilgiye rastladım; gaz pedalına yaptığınız son 128 harekete göre şanzıman spor yada ekonomik bir sürüş tavrı alıyor. Şayet bi kaç on defa gaz pedalına hızlı basıp çekmişseniz araç yüksek devirli ve seri bir sürüş karakteri alıyor. Kalkışlarda yada ara hızlanmalarda kick-down (dip gaz) tepkimeleri çok iyi ve kararlı eğer seri kullanıyor ve devir yüksek iken bi üst vitese geçmeden dip gaz yaparsanız vites maksimum beygir'in yakalandığı 4200 d/d ya ulaşana kadar büyümüyor eğer çok yüksek devirde değilseniz bir çok otomatikte olduğu gibi bi alt vitese çekerek gerçekten normal bir araç için yeterli güçlü bir ivme yakalanıyor. Islak yada topraklı zeminlerde kick-down anında patinaja düşmek sık karşılaşılan bir durum. Bu arada dizel ve klasik otomatik bir aracın kalkışta 2004 Focus 1 HB benzinliyi geride bırakması benide şaşırtmıştı başlarda (Cemal Bey'e saygılar ) Direksiyon tepkimeleri aslında zihnimdeki Golf imajına göre oldukça yumuşak diyebilirim. Şehiriçinde sanki daha çok konfor odaklı düşünülmüş. Ani direksiyon hareketleri milisaniye gecikmelerle kasaya yansıyor, aslında buda aracın kasasında ki salınımın daha yumuşak hissedilmesine sebep oluyor. Spor ve daha sert sürüşten hoşlanan birisi için Ford Fiesta ("96) aracımın direksiyon tepkimeleri daha keyifli diyebilirim, ancak her türlü yol tutuş kararlılığı açısından ani hareketlerde Golf IV çok bariz daha güvenli. Süratli hızlarda sürücüye güven verecek kadar kararlı bir yol tutuşu var, sanıyorum biraz yere yakın olması ile ilgili olarak süratli girilen virajlarda çok daha rahat hissettiriyor. Süspansiyon sertliği açısında dengeli diyebilirim. Ne çok sert, ne çok yumuşak. Özellikle şehir içinde arka süspansiyonların araç boş iken biraz daha sert olduğu hissi uyandı bende. Ancak buda uzun yolda yol tutuş olarak geri dönüyor size. Süratli iken özellikle virajda bir tekerin kasise düşmesi süspansiyonun sağladığı yol tutuş başarısını etkili derecede hissettiriyor, bu size keyif ve güven veriyor. 90-95 Km/s sabit hızla düz yolda gaza çok hafif dokunarak maksimum tork'un sağlandığı 1900 d/d de seyahat ediyorsunuz. ve yokuşlarda forumda sık karşılaştığım Mondeo otomatiklerin 3. 4. Vites handikapını hiç yaşamıyorsunuz diyebilirim. Aşırı dik bir yokuş olmadığı sürece, yokuşu girdiğiniz viteste bitirmeniz çok kolay, biraz daha gaz pedalına dokunmanız kafi. Özellikle şehirdışı seyahatlerde yol durumu müsaitse hız limitlerine uyarak seyahat etmeniz bu araçla biraz sabır işi. Zira aşağıda yakıt tüketim değerlerinde de yazacaklarım ile birlikte değerlendirildiğinde şehir içinden daha çok şehirlerarası seyahatinin performans açısından daha keyifli olduğu bir araç. Sürüş ve Performans açısından kesinlikle mühendislerin 70-80 Km/s hızın üzerindeki sürüşler için daha çok kafa yordukları bir gerçek. Ancak aşağıda özellikle ses konforunu değerlendirirken bu kadar olumlu konuşamayacağım korkarım. Sözün özü bu araçtan genel olarak performans ve sürüş konusunda gayet memnundum ve bu memnuniyetimin özünde yatan şey; her an gaz pedalının altında yeteri kadar güç kaldığını hissettiğim bir araç olmasıydı. Sıradan kullanımlarda gaz pedalına gerçekten çok fazla basmanızı gerektirmiyor...

(Devamı Aşağıda...)

Uyelik Tarihi
    20 Kasım 2012

GT - Rank
    2022

İsim
    Abdussamed Acar
    Şube
    Sivas
    Araç
    Golf MK 6 Highline
    Motor
    TSI 160 PS DSG
    Plaka
    58 HE 202
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Siyah

(Devamı...)

KULLANIŞLILIK, KONFOR, TASARIM

Özellikle kullanışlılık konusunda biraz detaycı bir kullanıcıyımdır. Bazı detaylara farklı açılardan bakarım, örneğin güneşliklerdeki, önündeki sürgüyü açınca ışıkları yanan makyaj aynalarını ilk gördüğümde; acaba sürgüsünü açık unutan kullanıcı güneşliği kapadığında ışığın sönmesi için nasıl bir önlem alınmış diye bakmıştım. Ve güneşliği tutan menteşelerin içerisinde switch kullanılmış olduğunu fark ettim. Çözümün böylesine estetik ve başarılı oluşu, Focus-1 Ghia da bu konudaki basit çözümü üreten mantıktan daha farklı bir mantıkla bu aracın üretildiğini hissetmeme neden olmuştu. Herneyse bu konudaki değerlendirmelerime, hemen her eşya düşürdüğümde tasarımcıların kulaklarını çınlattığım bir problemim ile başlamak istiyorum Orta konsolda teyp için ayrılmış 2 din bir alan var, ben tek dinlik Sony teyp kullanıyordum ve tek din kullandığınızda kalan bir dinlik alanı biraz derince eşya gözü olarak kullanıyorsunuz. Buraya çok büyük olmayan şeyler (telefon, çakmak, sigara, cüzdan, kart, bozuk para v.s.) koyabiliyorsunuz. Gelelim sürekli beni sinir eden ve sık başıma gelen saçmalığa; bahsettiğim gözde bir eşya varken biraz sert ivmelenirseniz oradaki eşyalar aşağı düşüyor, buraya kadar da çok ciddi problem yok, asıl problem eşyaların düştüğü yerde; el freninin sağından yada solundan kayarak koltukların altına kaçıyor ve oradan eşyayı çıkarması gerçekten sinir bozucu derecede zor. Yani tasarım hatası, ön koltukların orta konsol ile birleştiği yerde eşyaların zor alınabileceği bir yere düşmesine sebep olan boşluklar. Her zaman sert ivmelenmenize gerek yok, zaman zaman elinizden bahsettiğim boşluğa düşürdüğünüz eşyalarda sinir bozuyor. Sürücü oturma pozisyonu gayet başarılı, yükseklik ayarı ile alışkanlığınıza göre yere oldukça yaklaşabiliyor veya yükselebiliyorsunuz ve yükseklik ayarını değiştirdiğinizde F1 lerin elektrikli koltuklarında gördüğüm koltuğun arkası ile altının yüksekliğinin bağımsız değişmesi gibi bi saçmalık sözkonusu değil. Koltuk komple yükselip alçalıyor ve yüksekliği değiştirdiğinizde koltuğun dibinde bir boşluk oluşmuyor. Orta konsolda biraz yaşlanmış bir çok Golf IV kullanıcısından duyduğum bir şikayet bende de vardı; "Gıcırtı". Ön konsol yukarıdan aşağı iniyor ve ortadaki el freni, vites kolu, küllük bulunan bir parça üzerine basıyor ve ayrı parçalar oluşu sebebiyle yumuşak plastik özellikle kasisli yollarda sinir bozucu bir gıcırtı yapıyor. Bu problemin servislerde kumaş bant dedikleri bir malzeme ile bi parça düzeltildiğini duymuştum ancak ben yaptırmamıştım. Arka koltuklardaki diz mesafesi her nekadar benim tek kapılı Fiesta'dan sonra gayet iyi dursada yinede ön koltukları biraz daha arkaya çektiğinizde arka tarafın çok rahat kaldığını söyleyemem. Bir çok araçta gördüğüm gibi seyahat edilemeyecek kadar kötü değil ancak rahat ta değil. Yine arkada kol dayama mevcut 2 kişi ile enine çok rahat oturuş pozisyonu var ancak arka koltukta kolçağı kaldırıp 3. Kişi oturduğunda vücut ölçülerin normalin çok altında değilse baya sıkıntılı yerleşiyor. Orta konsolun devamı olan yükseklikteki arka küllüğün olduğu alan ve ön koltukların orta alana bakan ayakları yüzünden ayaklarını rahat yerleştiremiyor. Yani Golf IV sürücü dahil 5 kişi için yetersiz kalan bir araç. Kişi sayısından bahsedince bagaja geleyim, aslında şu haliyle bagaj Hatchback bir otomobilden beklediğimden daha fazlası. HB Focus 1 den daha geniş bir bagajı var, dahası Golf V ve VI kasadan da geniş olduğunu sanıyorum bagajın. Litre olarak geniş değilse bile daha kullanışlı olduğu kesin. Kaç litre olduğuna hala merak edip bakmadım. Ayrıca koltuk başlarını çıkardıktan sonra arka koltukları tamamen yatırdığınızda, bagajda koltukların başladığı alanda ufacık bir basamak ve baştan sona tamamen yere paralel bir yüzey elde ediyorsunuz. Araç tek kelimeyle Golf Van halini alıyor Bir kez acil ihtiyacım olması sebebiyle arka tarafta hiç boşluk kalmayacak derecede 2000 kadar kutulu cam tabak doldurmuştum, aldığı eşyanın fazlalığına ve 800 kg üzerindeki yüke rağmen neredeyse sanki yüklü değilmiş gibi gösterdiği performansa şaşırmıştım gerçekten. Kapı kollarında, orta konsolda, direksiyon bloğunda, kullanılan plastik yumuşak, mat ve siyah bir malzeme ile kaplanmış. Malzeme zamanla çizilip soyuluyor. Her ne kadar çizilmemiş hali gayet kaliteli bir görünüm sağlasa da çizilmiş ve soyulmuş hali de bir o kadar çirkin duruyor. Malzemeyi tamamen soyup biraz daha parlak ve sert olan alttaki dokuya erişebiliyorsunuz, yıpranmış olanları için en mantıklı çözüm bu olsa gerek zira alttan çıkan dokuda tercih edilebilecek bir yapıda. 8 hoparlörlü özellikle tiz seslerde gerçekten başarılı benimkinde Philips marka hoparlörleri olan bir ses sitemi mevcut. Benimkinde 2 kez orijinal teybi çalınmış ve üzerinde Sony Mp3 çalarlı gayet hoş bir Cd Çalar takılmıştı. Ses sisteminden ortalamanın çok üzerinde bir performans beklemiyorsanız çok tatminkar derecede yüksek ve temiz ses alabiliyorsunuz. Eminim bu işle hobi olarak ilgilenenler yetersiz bulacaklardır ancak ben sıradan bir dinleyiciyim ve 2009 Ford C-Max Sony ses sisteminden daha temiz ses aldığımı söyleyebilirim. Ön küllük kapağı kapanınca yeterince kamufle edilmiş ve üzerini eşya koymak için kullanabileceğiniz bir alan olarak tasarlanmış. Sigara külü çırpmak vites "P" pozisyonunda iken çok zor "D"; de iken de çok rahat olmasa da idare edilecek düzeyde. (Bu detaylardan bahsediyorum zira bazı şeylerin hiç olmaması, kullanışsız olmasından yeğdir diye düşünüyorum). Ve gelelim araç içi ses konusuna; Bu aracın performansından ne kadar memnunsam en beğenmediğim tarafı da buydu. Golf VI'nın lansmanın da sessizlik konusunun oldukça ön planda olmasının nedenini çok daha iyi anlıyorum artık, çünkü gerçekten bu konuda başarısız bir araç Golf. Bilenler vardır ilk jenerasyon TDI lar oldukça gürültülü çalışan bir motor. Benimki'de öyleydi, hatta araç çalışırken yanında telefonla konuşan kişilere "O Traktör sesi de ne?" sorusu geliyordu. (Yaşanmıştır, gerçekten abartmıyorum). İlk zamanlarda serviste yada bir sebeple VW den anlayan birini gördüğümde hemen sesini dinletip bu ses normal mi diye soruyordum, zamanla öğrendim ki normalmiş Ancak özellikle konfor konusunda motor sesi çok problem teşkil etmiyor. Çünkü sürüş esnasında devrini alan motorun sesi, azaldığı gibi motorun kabin içi ile olan yalıtımı gayet başarılı diyebilirim. Çünkü o sese rağmen kabin içinde motor sesi rahatsız edecek düzeyde değil (Ta ki yüksek hızlara çıkana kadar). Bu konuda asıl problem lastik sesi ve rüzgar sesi. Çünkü özellikle dişli asfaltta çok ciddi yol sesi alıyor. Dişli asfalttan sıcak tertemiz bir asfaltta çıkar çıkmaz ise lastik sesinin çok azalması ile birlikte hemen hafif lastik sesiyle birbirine karışan rüzgar sesini dinlemeye başlıyorsunuz. Şehirdışı seyahatlerinizde düşük hızlarda (90-100 Km/s) motor sesi tatlı ve düşük bir hırıltı şeklinde geliyor ve hiç umursamıyorsunuz. 130 Km/s hızdan sonra ben buradayım demeye başlayan motor 160 Km/s sonrası resmen gürlüyor . Şehiriçinde ise motor kendini dinleticek kadar rahatsız etmiyor, aksine benim için şehiriçinde motor sesini duymam keyifliydi bile, gaza birazcık bastığınızda dizel bir araç kullandığınızı hatırlıyorsunuz diyebilirim. Velhasıl kelam bir çok şey başarılı iken ses yalıtımı bu kasa Golf'ün en ciddi problemlerinden bence. Golf V te ne düzeydedir uzunca tecrübe etme fırsatı bulamadım ve bilmiyorum ama Golf VI hakkında bu konuyla ilgili oldukça olumlu şeyler duyuyorum.

Uyelik Tarihi
    20 Kasım 2012

GT - Rank
    2022

İsim
    Abdussamed Acar
    Şube
    Sivas
    Araç
    Golf MK 6 Highline
    Motor
    TSI 160 PS DSG
    Plaka
    58 HE 202
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Siyah

(Devamı...)

KULLANIŞLILIK KONFOR TASARIM

...Aklıma gelmişken arka bagaj kapağı gibi hidrolik kollarla desteklenmiş olan ön motor kaputu gerçekten rahatlık sağlayan ve kaputu ilk açanda kalite hissi uyandıran bir detay. Ayrıca bir demir çubuğu yerinden çıkarıp kaputu açık tutmak için dikmenize gerek kalmıyor. Arkadaşımın Focus-1 indekilerle aynı ebatta Jant 15" ve lastikler olmasına rağmen tekerlerin daha iri ve hoş gözükmesi sanıyorum çamurluk tasarımıyla ve yerden yüksekliğiyle ilgili bir durum. Göstergeler basit ama kullanışlı tasarlanmış, mavi kırmızı renk tonları hoş duruyor. Yol bilgisayarının zaman zaman Almanca metinle mesajlar vermesi Doğuş Oto'nun büyük bir zaafiyeti diye düşündürüyor. Yol bilgisayarında menzil gösterimi yok, bence yakıt göstergesine alışmış birisi için çokta gereği yok. Bu arada asfalt dışına çok çıkanlar için bir problem de aracın gerçekten yere yakın olması. Altını sürtmeniz çok kolay, çukurlardan ziyade yolun ortasında oluşmuş dik balık sırtından biraz daha kavisli çıkıntılar araçta birileri varken stres yapabiliyor, izden değil bi taraftaki tekerleri bahsettiğim sırta çıkararak sürmeniz gerekiyor. Ön farın ampüllerini değiştirmek ilk kez yapan için zor, sol farın arkasındaki hava filtresi sebebiyle sol fardaki ampüllerin değişimi daha zor ancak arka lambaların ampülleri bagaj içerisinden ilk kez yapan biri tarafından dahi çok çok rahat değiştirilebiliyor. Yağmur sensörü gerçekten hoş ve kullanışlı bir donanımmış, bence koltuk yüksekliğinin elektrikli olmasından çok daha gerekli bir donanım. Hız sabitleyicisi toplam 280 TL civarında bir fiyata Sol sinyal kolu değişimi ve yazılım güncellemesi ile yetkili serviste uygulanabiliyor, forumdaki Cruise Control maceralarını okuduktan sonra bunu duyunca sevinmiştim. Ancak aracıma uzunca bir süre binmek planı yapmadığımdan uygulamadan vazgeçmiştim. Güvenlik maksadıyla vites koluna koyulmuş fren pedalı kilidi gerekli bir donanım. Örneğin araç çalışıyor ve vites "P" yada "N" pozisyonunda, yan koltukla olması muhtemel bir çocuk fren pedalına basmadan vites kolununun pozisyonunu değiştiremiyor, bu detayın bir çok otomatik araçta olduğunu bilsemde otomatik fiesta aracımda yok mesela. Aracın genel olarak beğenilen ve klasik kalabileceğini düşündüğüm bir dış tasarımı var. Golf kullanıcıları arasında efsane olarak anılan bir model, bu konu dayanıklılığıyla birlikte sanıyorum biraz da beğenilen tasarımı ile ilgili zira mod yapmaya meraklı kullanıcılar için bir çok uygulamaya gayet müsait bir tasarımı var. Benim aracım Refleks Gümüş idi ancak IV ve V kasanın en yakışan rengi bence Siyah Konfor konusunda özellikle ses yalıtımı konusundaki eksikleri sebebiyle beklentimin birazcık altında kalsa da, zekice düşünülmüş küçük detaylar barındıran, sade bir tasarım ve konfora sahip.
    (Devamı Aşağıda...)

Uyelik Tarihi
    20 Kasım 2012

GT - Rank
    2022

İsim
    Abdussamed Acar
    Şube
    Sivas
    Araç
    Golf MK 6 Highline
    Motor
    TSI 160 PS DSG
    Plaka
    58 HE 202
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Siyah

(Devamı...)

KULLANIM MALİYETİ, EKONOMİ

Gelelim en beğendiğim taraflardan birine; alınan performans karşısında genelde taviz verilen en ciddi şey yakıt tüketimidir. Ancak klasik otomatik şanzımanlı bir araçta bu konu gerçekten başarılı denebilecek düzeyde sunulmuş. Ben tüketim konusuna dikkat eden biriyim zira; benim gibi 100 numaraya dahi araçla giden birisi iseniz bu konu önemli bir hal alıyor ister istemez. Yakıt tüketim değerlerini yol bilgisayarından takip ettiğim gibi gerçek tüketimi de defalarca ölçtüm. Şehiriçi çok değişken bir kavram bu yüzden şehirler arası tüketim değerlerinde daha net rakamlar vereceğim;

Şayet araç boş ve klima kapalı iken 90 Km/s hızı hiç geçmez iseniz yol bilgisayarında 3,5 L/100 Km ortalama tüketim değeri görürsünüz ancak gerçekte 3,9 L/100 Km yakıt tüketirsiniz.

Araç boş ama klima zaman zaman açık iken 100 Km/s hızı geçmeden tüketim konusunda daha az titiz davranarak yapacağınız seyahatte yol bilgisayarında 3,8 L/100 Km görür ancak 4,2 L/100 Km gerçek tüketimiz olur.

Klima açık, şoför dahil 3 kişi ve 160 Km/s hızın altına hiç inilmeyen bir seyahatte yol bilgisayarında 7,5 L/100Km görür ancak 8,0 L/100Km tüketim yakalarsınız.

Oldukça yoğun bir İstanbul trafiğinde 10 L/100 Km gerçek tüketim değeri alabilirsiniz, ancak İstanbul'da ortalama 7-10 L/100 Km arasında gezinmeniz muhtemeldir. Ben Sivas'ta 7,0 L/100Km değerin üzerine kolay kolay çıkmıyordum diyebilirim.

Özetle yol bilgisayarı şehiriçi kullanımlarda bazen gerçek tüketimle örtüşse de genel olarak gerçekte olandan %10 civarında daha düşük bir tüketim değeri göstermekte. Bununla birlikte bence sahip olduğunuz performans ve kullanım konforu karşısında 2001 model bir araç için kesinlikle çok güzel tüketim değerleri.

Parçasının gayet bol olduğunu biliyorum ancak fiyatları konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim zira periyodik bakım haricinde masraf etmedim diyebilirim. Yağ değişim periyodu 10 Bin Km. Periyodik bakımda ise son aklımda kalan ücretlendirme şöyle VW'nin yaş indirimi ile birlikte; Motor Yağı, Yağ Filtresi, Mikro Filtre (Polen), Yakıt Filtresi, Hava Filtresi, Karter Tapası, Cam Suyu, Genel Kontrol, Araç Yıkama KDV dahil 235 TL civarında (2010 Mart). Bu bakım 20 binlik bakım, Mazot Filtresini değiştirmediğinizde ise 10 Binlik bakım oluyor. Kayseri yetkili servisi VW Özsa'dan aldığım bilgiye göre Otomatik Şanzıman revizyon isteyene kadar herhangi bir filtre yada yağ değişimi gerekmiyor. Ayrıca aracı aldıktan sonra anladım ki iyi fiyata satması çok kolay bir model dizel Golf. Hele birde temiz ve Km'si düşükse, ancak temiz, bakımlı ve düşük km li olanını bulmak gerçekten çok zor, hele birde dizel otomatik arıyorsanız. Ben çok rahat ve iyi bir fiyata sattım. Ve alanda temiz bir aracı bulmuş olmaktan ötürü gayet memnun aldı. İkinci elde VW (özellikle Golf) gerçekten satıcıyı diğerleri kadar üzmeyen bir markaymış.

SONUÇ

Aslında çok daha fazla detay yazılabilir araçla ilgili, ancak reklam kaygısı gütmeden benim yaşadığım tecrübe ile gayet samimi şunu söyleyebilirim ki bir çok açıdan genel olarak değerlendirilince kendi sınıfında ve alternatifleri arasında Golf IV dizel birazcık pahalı ancak binilmeye değer bir araç. Temiz bir araç bulursanız bir çok konuda memnun edeceğini düşündüğüm bir araç. Bu memnuniyet bende biraz kaşıntı yaptı ve sıfırından daha memnun kalacağım gibi bir beklentiyle satmama neden oldu...

Bir süre daha emektar CTX Fiesta'mla yola devam, sonrasında bakacaz artık...

Kalın Sağlıcakla...
    21/04/2010

Uyelik Tarihi
    20 Kasım 2012

GT - Rank
    2022

İsim
    Abdussamed Acar
    Şube
    Sivas
    Araç
    Golf MK 6 Highline
    Motor
    TSI 160 PS DSG
    Plaka
    58 HE 202
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Siyah

Yazımı 2-3 yıl kadar önce bir Ford forumunda paylaşmıştım, hoşgeldin mesajı yazan arkadaş Golf 4 tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim yazınca bu yazım geldi aklıma çok uğraşmadan bulunca ekledim, merak eden olursa faydalı olur umarım... Bu arada Ford forumunda bu tecrübeme ait açtığım başlık 10.000 hit almış az önce farkettim...

Tüm tecrübemi bir mesajda yazabilmeyi isterdim forumda karakter sınırlamasında alt limit düşük koyulmuş bence, forum yetkililerine duyrulur

letsgolf
    Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Siyah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazımı 2-3 yıl kadar önce bir Ford forumunda paylaşmıştım, hoşgeldin mesajı yazan arkadaş Golf 4 tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim yazınca bu yazım geldi aklıma çok uğraşmadan bulunca ekledim, merak eden olursa faydalı olur umarım... Bu arada Ford forumunda bu tecrübeme ait açtığım başlık 10.000 hit almış az önce farkettim...

Tüm tecrübemi bir mesajda yazabilmeyi isterdim forumda karakter sınırlamasında alt limit düşük koyulmuş bence, forum yetkililerine duyrulur
    Abdussamed bey yazınızı bir solukta okudum ve resmen kılavuzluk yapmışsınız bu aracı düşünenlere. Elinize sağlık çok güzel bir yazı. Mk4 genel anlamda gerek malzeme kalitesi olgusu gereksede comfor öğelerinin en üst düzeyde tutulduğu seri oldu. Sizinde belirttiğiniz gibi bu öğelerle beraber bence gerekli performansıda kullanıcısına hissettirmiş olması aracı efsane kılan özelliklerinden..

falconxtc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    22 Ağustos 2012

GT - Rank
    353

İsim
    İlkay Çoban
    Şube
    Eskişehir
    Araç
    Golf MK 5 Comfortline
    Motor
    TSI 140 PS
    Plaka
    26 FN 662
    Kan Grubu
    AB RH +
    Bahset
    @falconxtc

Çok yönlü ve hayli yararlı bir yazı olmuş, kaleminize sağlık

ziyacengiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    08 Ocak 2015

GT - Rank
    5085

İsim
    Ziya Cengiz
    Şube
    Isparta
    Araç
    Golf MK 4 Comfortline
    Motor
    TDI 90 PS
    Plaka
    32 HK 322
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @ziyacengiz

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler

seran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    12 Kasım 2014

GT - Rank
    1416

İsim
    Serkan K.
    Şube
    İçel(Mersin)
    Araç
    Golf MK 6 Trendline
    Motor
    TDI 90 PS
    Plaka
    33 AB 1905
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @seran

Atıl bir konu olmuş ama çok başarılı bir yazı olmuş. Keşke mk5-6-7 için böyle yazılar olsa

muallim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)