Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By

Konu: Golf IV Gösterge Paneli Sökme + Uyarı Hoparlörü (Buzzer) + Krom Çerçeveler

1. #1 Golf IV Gösterge Paneli Sökme + Uyarı Hoparlörü (Buzzer) + Krom Çerçeveler
    Golf Türkiye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    14 Temmuz 2012

GT - Rank
    1096

Bahset
    @Golf Türkiye

Standart Golf IV Gösterge Paneli Sökme + Uyarı Hoparlörü (Buzzer) + Krom Çerçeveler

Arkadaşlar gösterge sökme işini video olarak alamadım çünkü tek başımaydım. foto olarak halletmeye çalıştım.

Göstergeyi sökmeye başlayabilmek için direksiyonu en aşağı ve geriye çekiyoruz. bunu herkes biliyordur diye foto olarak almadım. ondan sonra gösterge sökme işlemine başlayabiliriz.

1- İlk olarak aşağıda resimde görülen küçük kapağı okla gösterilen yerlerin altına parmağımızı sokarak ok yönünde çekiyoruz. 2 tane okların karşısında 1 tane de tam ortada tırnaklar var. korkmayın asılın kolay gelmiyor biraz kuvvet uygulamak gerekiyor.
    2- Kapağı çıkarınca aşağıdaki resimde görülen 2 adet T20 tork anahtarla çözülen vida çıkacak. bu vidaları sökünce gösterge boşa çıkacaktır. çekin kendinize doğru. Uyarı!!! vidaları çözmeden önce altına resimde görülen şekilde gazete vs. bir şey koyun ki vidayı aşağılara düşürmeyin. ben gazete koyduğum halde bir tanesini kaçırdım ama şanslıydım ki paspasa kadar indi bir yere takılmadı.

3- Göstergeyi kendimize doğru çektiğimizde sol tarafı daha fazla gelmektedir. soketleri sökmeye bu taraftan başlıyoruz. Mavi soketteki pembe mandalı ok yönünde kurtarıyoruz ve resimlerde görülen şekilde yukarı doğru kaldırıyoruz sonuna geldiğinde soket kendini bırakıyor. artık göstergenin sol tarafı daha fazla bize doğru geliyor ve sağdaki yeşil sokete daha rahat ulaşıyoruz.

4- Yeşil soketi de mavi soketle aynı şekilde mandalı kurtarıp yukarı doğru kaldırarak soketin kurtulmasını sağlıyoruz. artık göstergemiz serbest

5- Göstergeyi elimize aldık yeri bomboş

UYARI!!! gösterge sökülü iken kontağı açmamak gerekiyormuş immo sorunu meydana geliyormuş ve servisten başka halledilmiyormuş duyduğum bu yönde

6- ve işte gösterge paneli gerçekten elimizde kırmızı işaretli yerde kapağın arkasında buzzer denen zımbırtının hoparlörü mevcut.

7- göstergenin markası. benimki motometer. bazıları ise VDO oluyormuş.

8- resimde oklarla gösterilen yerlerdeki vidalar T10 tork tornavida yardımıyla sökülüyor ve tırnaklarını kurtardığımızda arka kapağı açıyoruz.

9- kapağı açınca aşağıdaki görüntü karşılıyor bizi. okla gösterilen parça hoparlör. arızalanan parça ta kendisi oluyor. benimkinde telleri filan sağlam görünüyordu ama çalışmıyordu. bazılarında ise üzerindeki naylonun delinmesi veya patlaması sonucu klasik hoparlör sorunu olan cızırtılı ses ortaya çıkıyormuş...

10- bu resimde hoparlörü daha yakından görüyoruz. ikisi okla işaretlenen ikisi de yukarı köşelerde olan 4 adet metal bacağı var hoparlörün. hoparlörün bağlantısı okla işaretlenen iki bacakta bulunuyor. hoparlörün naylon kısmını, tellerini koparıp çıkarıyoruz. kopardığımız tellerin birbirine temas etmemesini sağlamalıyız yoksa kısa devre sonucu bağlayacağımız hoparlörde çalışmayabilir. söktüğümüz hoparlörün yerine bu çaplarda herhangi bir hoparlör buluyoruz. sizde benim gibi yeğeninizin acayip sesler çıkaran oyuncak tabancasından sökebilirsiniz. benim yeni hoparlör biraz daha küçük çaptaydı ve ben o metal kısmın üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. hoparlörün kablolarını da okla işaretli iki bacağa lehimledim. işlem bu kadar. yalnız heyecandan yeni hoparlörün fotosunu çekmeyi akıl etmemişim ama sanki vw yapımı gibi. orjinal sesi aynen alabiliyorum.

11- sonra iş en baştan beri yaptığımız işleri tersi yönde yapıp göstergeyi toplayıp yerine takmak. ikinci soketi taktığınızda ibrelerden dırrrrrrrrtttttttttt diye bir ses gelecek korkmayın. sanırım beyindeki konumlarını sıfırlıyorlar...

son olarak bu işlemler dışında benim gösterge camının alt kısmı kendiliğinden açılmış olduğu için ordan devam ettirip (malesef resimlerde de görülen çatlaklara sahip oldum ) gösterge camını açtım ve meguiars plastx ile çizik çizik olan camı sıfır gibi yaptım. ayrıca gittigidiyordan temin ettiğim krom gösterge çerçevelerini de taktım. işlemler sonrası fotolar...
    cemkurkcu bunu beğendi.

ergunsahna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    27 Mart 2013

GT - Rank
    1240

İsim
    Ergün Şahna
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 4 Comfortline
    Motor
    Diğer 101 PS
    Plaka
    06 AL 9265
    Kan Grubu
    A RH -
    Bahset
    @ergunsahna

Bilgiler için teşekkürler.

ziyacengiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    08 Ocak 2015

GT - Rank
    4383

İsim
    Ziya Cengiz
    Şube
    Isparta
    Araç
    Golf MK 4 Comfortline
    Motor
    TDI 90 PS
    Plaka
    32 HK 322
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @ziyacengiz

resimleri göremiyorum

sorgunlum66bucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    28 Aralık 2015

GT - Rank
    5432

İsim
    Sakir Yiğit
    Şube
    Yozgat
    Araç
    Golf MK 4 Comfortline
    Motor
    SR 102 PS
    Plaka
    06 AZ 2805
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @sorgunlum66bucuk

Eyvallah abi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler