Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By emumcu

Konu: Yağ Katkıları: Artıları - Eksileri

1. #1 Yağ Katkıları: Artıları - Eksileri
    Lancelot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    03 Şubat 2013

GT - Rank
    2893

İsim
    Sinan Tttt
    Şube
    Çanakkale
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    17 ABC 17
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Lancelot

Standart Yağ Katkıları: Artıları - Eksileri

Bir çok forumda konuşuldu. Bizimde bu konuyu tartışmamızın, araçlarına özen gösteren, modifiye yapan golf severler için iyi bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Konuya en çok konuşulan ve en çok tartışılan Bor katkı maddesi hakkındaki görüşlerinizi sorarak başlamak istiyorum. Bor katkısı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
    Araştırın, öğrenin, paylaşın, bilgilendirin

SHERIFF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    19 Nisan 2013

GT - Rank
    3

İsim
    Hüseyin Güncan
    Şube
    Bursa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    22 NK 011
    Kan Grubu
    B RH +
    Bahset
    @SHERIFF

Dizel olsun benzinli olsun motor rektefiyesi zaruri hale gelmiş araçlarda durumu 3-5 bin km daha idare etmek için kullanımının uygun olduğunu biliyorum. Golf ün kullanım kılavuzunda bu tür katkıların uygunluğuna veya tavsiyesine dair bir bilgiye rastlamadım. En gerçekçi bilgiyi aracında bizzat kullanan arkadaşlarımız verecektir.

freesoull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    21 Mart 2013

GT - Rank
    3191

İsim
    Ersel Akançay
    Şube
    Aydın
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    09 EA 641
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @freesoull

Çok iyi olmuşbu konuyu açmanız benimde Bor olayı ilgimi çekmiyor değil umarım tatmin edici bir cevap gelir hepimiz için.

Balaban75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    17 Kasım 2012

GT - Rank
    1108

İsim
    Abdurrahman Balaban
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Diğer Diğer
    Motor
    Diğer 110 PS
    Plaka
    34 AB 1234
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Balaban75

Bu konu bir çok parametre ile değerlendirilebilir ve tecrübeye dayalı sonuçlara ulaşılabilir ancak çünkü bu katkılarla ilgili teknik döküm olmaz genelde.
    Bu tür katkılardan memnun kalanda olmuştur ters bir durumla karşılaşan da..Ben yağ katkısı hiç kullanmadım fakat dizel olduğu için karbon birikimi fazladır diye 128.000 km de aldığım aracıma her 5.000 km de güvendiğim bir markanın enjektör katkısını kullandım.Hiçbir zararını görmedim fayda olarak aracım hep dinamik kaldı düşüncesindeyim.Bu katkıların belli bir matematiği yoktur ;mesela silindirleri çizilmiş ve karbon birikimi ile o çizikleri kapanmış bir araçta normalde sıkıntı yaşanmazken temizleyici katkı yada karbon clean sonucunda silindirlerdeki çizikler temizlenip kompresyon kaçağı oluşup ve aracın performansı düşebilmekte.
    Bence;
    -Araç sahibi aracının geçmişini biliyor ise 100.000 km leri devirdikten sonra güvenilir bir markanın ürününü kullanabilir.
    -100 bin km öncesi 30 bin km de bir karbon clean yaptırmak aracı temiz tutar ve yeterlidir.Yeni araç sahipleri katkı kullanmayı hiç düşünmesin derim
    -Otomobil ömrünü etkileyen iki unsur da temiz yağ ve filtrelerdir, soğuk motorla yüksek devirler çevrilmediği sürece motor doğru yağlama ile 400-500.000 km sorunsuz gidebilir
    -Asla herhangi bir ustanın önerisiyle A marka bir katkı araca konulmamalıdır,zira ustanın fayda gördü dediği araç ile sizinki aynı şartlarda olmayabilir fayda yerine zarar görülebilir.

Özetle bu konu biraz görecelidir esas olan motoru üreten vatandaşın (vw) ne istediğidir.Kullanım kitapçığı iyi okunmalı ( ! ) işaretli uyarılar dikkate alınmalı
    Konu Balaban75 tarafından (20 Nisan 2013 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir.
    Küçük insanların gölgesi büyük ise ,orada güneş batıyor demektir !

SHERIFF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    19 Nisan 2013

GT - Rank
    3

İsim
    Hüseyin Güncan
    Şube
    Bursa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    22 NK 011
    Kan Grubu
    B RH +
    Bahset
    @SHERIFF

Golf7 Kullanım Kılavuzunun 280. sayfasında şöyle not düşülmüş: "Motor yağına herhangibir ilave yağlayıcı karıştırmayın. Bunun gibi katkı maddelerinden kaynaklanabilecek zararlar garanti kapsamında değerlendirilmeyecektir." denilmektedir.

Demek ki Volkswagen bu katkı maddelerini incelemiş ve bir fayda görmemiş veya bazılarının zararlı olabileceğini tespit etmiş ki böyle bir uyarıyı yapma gereği duyuyor diye düşünüyorum.

anilberke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    02 Mart 2013

İsim
    Anil Berke
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS
    Plaka
    07 AB 168
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @anilberke

Eski zamanda baska bir forumda bor katki maddesinin ureticisinden bir yetkiliyle bu konu tartisilmisti. Ele avuca gelir bir test raporu, uzun donem test sonucu sunamadilar.

Fabrika su marka su urun demediyse koymam. Ona harcanak paraya 5k km de bir hava filtresini degistirmek daha cok fayda saglar bence.

emumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    22 Nisan 2013

GT - Rank
    3450

İsim
    Emre Mumcu
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Bluemotion
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    06 EM 1977
    Kan Grubu
    B RH -
    Bahset
    @emumcu

Otomobil firmaları da yağ firmaları da arge ye milyarlarca dolar ayırıyorlar. Geliştirdikleri ürünün içerisine 50 tl'ye mal olan katkı ihtiyacı olacağını düşünmüyorum.
    anilberke bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler