Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
Sayfa 1/10 123 ... SonSon
99 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree74Beğeniler

Konu: TDI fiyatlarındaki inanılmaz mantık hatası

1. #1 TDI fiyatlarındaki inanılmaz mantık hatası
    adra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    05 Eylül 2013

İsim
    Arda Aksu
    Şube
    Ankara
    Araç
    Diğer Diğer
    Motor
    Diğer Diğer
    Plaka
    -
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @adra

Standart TDI fiyatlarındaki inanılmaz mantık hatası

Şimdi dizel candır, itirazım yok. En önemlisi psikolojik etkisi. Kaç yaktı acaba diye aklınıza bile gelmiyor. (Şu anda kullandığım araç da dizel.) Yalnız! Şimdi golf 7 deki fiyatlara bakıyorum, ortalama 12000tl (yazıyla on iki bin) fark var benzin ve dizel motorlar arasında. Üşenmedim hesabımı yaptım!

Şehir içi ortalama yakıt tüketimlerini baz alıyorum (dizel 4.6lt, benzin 5.6lt). Benzin ve dizel fiyatları şu anda ortlama 4.9 tl ve 4.5 tl. 100km de dizel ve benzin arasındaki tüketim farkı: (4.9-4.5)*4.6+4.9*1 = 6.74tl/100km yapar.

İşin bir de vergi boyutu var. İlk 3 sene vergi farkı 827-517=310tl/yıl. Sonrasındaki 3 sene fark 620-360=260tl/yıl. Sonrasında 5 sene 361-203=158tl/yıl. 11 sene oldu daha da gitmiyorum. (bu arada 2.0 motor vergisi yıllık 2295tl imiş, yuh diyorum!)

Sadede gelelim. 100km de harcayacağımız ekstra 6.74tl, kabaca 178000km yola denk gelir. 7/24 araba üzerinde bir satış mümessili olmadığımız varsayımı ile 30000km yıllık yol yaptık diyelim (benim şahsen 10-15 bin civarı oluyor da neyse abartayım işte). Bu da 6 senelik bir zaman demek. Bu zaman diliminde vergilerden ayrıca 1500tl kabaca tasarruf etmiş oluyoruz. Ekstradan 20000km daha bonus kazanıyoruz böylece. Hadi bunu kullanmayalım cebimizde kalsın 1500tl. Zaten 170000km de 6 senedir eskitmiş olduğumuz araç epey bir değer kaybına uğrayacak ve dizel ile benzinli motorda 2. el fiyat farkı nispeten cüzi miktarlara düşecek. Vergiden kazandığımız 1500tl yi de 2. el fiyat farkına sayalım. Elde var sıfır.

Bakım olaylarına girmedim. Normalde dizelin biraz daha fazla oluyor masrafları ama bunu saymayalım artık.

Aslında birkaç sene binip araç değer kaybetmeden makul fiyatla elden çıkartılabilirse belki zarar edilmeyebilir. Hatta bunu da tahmin edelim. Hadi araç her sene %10 değer kaybetsin. (12000*0.1+300)/6.74*100 = 22255km yapar. Yani yıllık 22000km altındaysanız yine zarar.

Velhasıl demem o ki ben şahsen 12000tl fark ile satılan dizel aracın herhangi bir esprisini anlayamadım. Hele ki yıllık 15-20 binlerde kalan kesime safi zarar, başka birşey değil. Ama bakıyorum ortalıkta zibil gibi tdi golf 7 var, hepsi mi senede 30000 üzeri km yapıyor? Nedir bu işin sırrı, anlayabilen beri gelsin.
    Glasius ve [gorki] bunu beğendi.

anilberke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    02 Mart 2013

İsim
    Anil Berke
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS
    Plaka
    07 AB 168
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @anilberke

tsi aracı sürekli 5,6 litre yaktırarak gezebilecekseniz tamam kabul dur kalk trafik klima sıcaklar soguklar... Arada atarlı giderli kullanmalar. Yokuşlar inişler.

Bu gibi durumların tamamında dizel ortalama 5 yakarken benzinli araç 8-9 yakacak. Aradaki fark 4 litreye çıktı. E birde benzinli olunca araç çok yakar gitmeyelim diyeceksiniz ki deniyor. Dizel olunca oo hadi hadi gezelim ruh haline giriyor insan. Arada birde onu ekleyin

Hep yazdığım gibi tsi dan inip tdi a binen biri olarak teoride doğru gözüp mantıklı olan pratikte yerini tutmayan bir hesap oluyor.

Bu karşılaştırmayı en doğru şekilde yapabilmek için ( bunu yazıyorum çünkü biri bende öyle olmuyor bende böyle oluyor diyebilir) aynı kişinin aynı koşullarda tdi ve tsi karşılaştırması yapması lazım aynı bütçe ile.
    xtrm, srknslck, king_hirt and 1 others like this.

slck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    01 Mart 2013

GT - Rank
    80

İsim
    Selçuk Karavit
    Şube
    Kırklareli
    Araç
    Golf MK 6 Trendline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    39 TA 067
    Kan Grubu
    A RH -
    Bahset
    @slck

Golf dizel i bilmiyorum hiç kullanmadım.ford focus 2005 tdcı kullanmışlığım vardır bas bas 6 lt yi geçmiyordu otyoldada 180 200 git gidebildiğin kadardı.yalnız çok yoruyordu vites yüzünde.dewirli gitmedinmi olmuyordu.golf dizel güzeldir heralde.vitesler nasıl acaba dewir istermi oda.
    Fabrikadan ne çıktı ise o.

bk06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    20 Nisan 2013

GT - Rank
    3384

İsim
    Bertan Bertan
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    06 FA 96 **
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @bk06

uzun süre kullanacaksanız kesinlikle dizel. dizelin birde ortalamadan sapma payı benzine göre daha azdır 1.2 TSI kullanıyorum şu anki ort yakıt tüketimim 7LT ama kış aylarında ve kısa mesafelerde bu değer 9-10LT altına inmeyecektir(kendi kullanımıma göre) ama dizel araç fabrika verilerine daha sadık oluyor. teknik verilere göre hesap yapmak bence yanlış. eğer aracı satana kadar 80.000 100.000 km kullanacaksanız ve dizelin 2. el değeri benzine göre yüksek olduğunu da düşünürsek dizel araç 80-100 aralığında kendini amorti edecektir.
    GOLF VII 1.2 TSI 105HP BMT COMFORTLİNE CAM TAVAN SÜRÜŞ-KONFOR PAKETİ BEYAZ

adra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    05 Eylül 2013

İsim
    Arda Aksu
    Şube
    Ankara
    Araç
    Diğer Diğer
    Motor
    Diğer Diğer
    Plaka
    -
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @adra

İlk defa benzinli araç kullanacağım. Açıkçası fabrika verilerine tamamen güvenmekten ziyade, verilerdeki farka güvenmiştim. Yani dizel 5 lt geçmiyor ama benzin 8 lt yi buluyorsa işler değişebilir bir miktar. Ben de merak ediyorum bakalım kendim denemeden bilemeyeceğim heralde.

Sedat Beyke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    27 Nisan 2013

GT - Rank
    3496

İsim
    Sedat Beyke
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS DSG
    Plaka
    34 ZS 7173
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Sedat Beyke

Valla benim onceki aracim mk6 benzinli idi 5-6 km lik bi yol yapacaksaniz 9 lt yi gorunce iyi az yakiyo diyodum..11 -12 lt den aşağı inmez
    1.4 TSİ 122 DSG-HİGHLİNE-KATLANIR AYNA-TUNGSTEN GRİ

Bülent Güngör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    12 Ağustos 2013

GT - Rank
    554

İsim
    Bülent Güngör
    Şube
    Manisa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS
    Plaka
    45 DC 690
    Kan Grubu
    B RH +
    Bahset
    @Bülent Güngör

dizel araç satarken ve kullanırken her zaman benzinli araçtan daha avantajlıdır ort 80.000 km yol yapsan benzin dizel arasındaki farkı çıkartır satarken kara geçersin iyi günler

Blacken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    06 Aralık 2012

GT - Rank
    2527

İsim
    Emirhan Kurt
    Şube
    Ankara
    Araç
    Diğer Diğer
    Motor
    Diğer 122 PS DSG
    Plaka
    AEB 52
    Kan Grubu
    A RH -
    Bahset
    @Blacken

Bu hesap insandan insana kullanım sıklığına ve günlük kullandığı güzargaha göre göre değişir. Benim günlük sabah okula gidiş ortalamam 4.8 civarı dönüşüm 6.8 oluyor benzin ile buda beni tatmin ediyor. Sabah dizel kullansam ısınana kadar dizel daha fazla yakacağını düşünüyorum , dönüşte tabiki daha az olur ama bu bana yetiyor peşinen onca parayı vermek bana mantıklı gelmiyor.Ayrıca dizel ve benzinlinin arasındaki keyif farklarınıda katarsak insanın tercihlerine göre değişir bu durum.

x-rayted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    13 Haziran 2013

GT - Rank
    926

İsim
    Cenk Köse
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    34 DP****
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @x-rayted

Başlık DH deki başlıklarıma gönderme olmuş

Sanılanın aksine çok km değil az km yapanın dizel tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. 120K daki benzinli satılıyor ama 120K daki dizeli satmak çok zor. Oysa 3 yaşında 42 binde dizeli satışa çıkarın kazası da yoksa sıfıra yakın fiyata gidiyor. Aldığınız arabayı satıyorsanız - ki hepimiz satıyoruz- dizel mecburi gibi bir şey çünkü herkes dizel arıyor artık. Başta çok veriyor olabilirsiniz, işletmesi eskisi kadar karlı olmayabilir ama sonuçta satarken çabuk ve pahalı satıyorsunuz.

Burada tek konu arabaya ayırdığınız bütçe . O bütçe dizele yetiyorsa dizel alın ama burada bir risk var. Eğer dizel fiyatı benzin fiyatını geçerse talep düşebilir.
    '15 Ford Focus HB 1.5 TDCi Powershift style (otomatik vites, yarış kırmızı)
    '14 VW Polo 1.2 TSI comfortline (düz vites, saf beyaz )

cinexi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    28 Mayıs 2013

GT - Rank
    25

İsim
    Çağlar Kr
    Şube
    Artvin
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    1903
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @cinexi

Dizel alacaklara lafım yok fakat benzinli bu markanın aracını alırken zaten satabileceğimi bilerek alıyorum. Her malın bir alıcısı vardır ! şimdi dizel 2. elde ucuzmu ? hayır yine o yüksek seviyedeki fiyatlarını 3 aşağı 5 yukarı koruyor, istemiyorum o kadar para vermek aynı özellikleri benzinli modelde de bulabiliyorum, confortline alıpta sürüş konf. ekletemeyen bir sürü insan var dizel satanlara bakınca, peki ya benzinlide durum böylemi sahibinden com da bakarsanız benzinli araçların çoğu opsiyonlanmış tamamen kişisel zevkler öne çıkmıştır. Gel gelelim ben zevk için keyif için binmek istiyorum çokta birikmişim yok, alırım benzinli donatırım kafama göre ve peşin vermediğim kısmı benzinde kullanırım, yoksa param sürmem kapıda durur, olunca binerim. Yok yere 12 bin civarında parayı kaldırıp dizele veremem, sorun keyif yapmak değilse gider ihtiyacıma göre bir araba alırım, mesela ticaret yapıyorsam ticari, pastacıysam minibüs gibi seçimler yaparım. Golf keyiftir dizel golf cebi düşündürmez evet ama benzinlide keyfinin seviyesini düşürmez.
    Sonuç olarak ihtiyaçlar ve karşılığı, şu an 1.2 confort aracım keyfi donanımlarıyla beni çok tatmin ediyor.

Not: Dizel golf alacak parayı gözden çıkarırsam bir gün o günde başka bir alman daha cazip gelir bana, markaları saymama gerek yok hepimiz daha iyi olanları biliyoruz.

Saygılarımla, iyi forumlar dilerim.
    Gölge ve EimQui bunu beğendi.

Sayfa 1/10 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)