Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree4Beğeniler

Konu: MK7 1.4 TSI 122 HP Manuel ile ilk uzun yo deneyimi..

1. #1 MK7 1.4 TSI 122 HP Manuel ile ilk uzun yo deneyimi..
    Glasius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    03 Mart 2013

GT - Rank
    1272

İsim
    Çağlayan Önalmiş
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    06 DZ 5555
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Glasius

Standart MK7 1.4 TSI 122 HP Manuel ile ilk uzun yo deneyimi..

arkadaşlar selamlar. öncelikle herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun. malum bayramda ben de dahil çoğumuz bir yerlere kaçtı. bu bayrama aracımla ANGARA'dan Balıkesir-Burhaniye taraflarına doğru 648 km'lik bir yol yaptım. araçta tek başımaydım ve bir de bavulum vardı. yani ben dahil max. 100 kg'lık bir yükle yola çıktık.

uzun yola gece çıkmayı severim ve sabırlıyımdır hız yapmam. aracı cruise control ile 110 km/h'lik hıza sabitledim. GPS'den ve yoldaki ekranlı radarlara bakınca gerçek hızımın da yaklaşık 106 km/h olduğunu tespit ettim. 4 km/h'lik bir gösterge sapması da normal zaten. yolda sadece Bursa çevre yolunda kısa süreli olarak 180 km/h sürate çıktım ama en fazla 2-3 dakika gitmişimdir daha sonra otobanda 120 km/h hıza sabitleyerek devam ettim. gece olduğu için daha fazlasına cesaret edemedim. ama şu kadarını söyleyim 122 HP'lik 1.4 motor bir araç için fazlasıyla tatmin edici bir hızlanması var.

ayrıca araç 110 km/h hızda bence yeterince sessiz hele bi de kaliteli asfalt olursa TRAVEGO gibi süsüzülüyor) ne motor sesi var ne de yol sesi. çok az rüzgar sesi var ama benim gibi izolasyon manyağı biri için bile bu göz ardı edilebilir seviyede.

gelelim yakıt tüketimine. açıkçası ben şehir içi tüketimlerime dayanarak 5.2 lt civarı bir tüketim bekliyodum ortalamada ama maalesef 5.5 lt yaktı bu hızda. çok kısa zamanları hızlanmalarımı hesaba katmadığımızı düşünürsek 5.4 lt olurdu min. tabi 110 km/h sabit hız değerleri için konuşuyorum. ama bu bile benzinli bir araba için gayet başarılı.

dönerken annem ve eşyaları vardı. arabanın her yerini doldurduk. yani 250 kg'lık yaklaşık bir yükle yola çıktık. yine hemen hemen aynı hızlarda geldim. bu sefer de 5.9 lt yaktı ki. +150 kg yük ve rakımı yüksek bir yere doğru gittiğimiz hesaba katılırsa 0.4 lt'lik fark normal. tabi dizel bi araçta bu tarz yük ve hız farklılıkları daha az olacaktır.

daha önce bi-xenon farların ışık şiddetinden memnun olmayan arkadaşlar başka başlıklarda bu konuyu tartışmıştı. geçen hafta almanyadaydım orada bir Audi A6 kiraladık. onda da xenon far vardı ve o daha iyi aydınlatıyodu. ama ben aracımla gelirken uzun far desteğine bi kaç yerde ihtiyaç duydum. farın daha az aydınlattığı kesin olmakla beraber bana yetti.

şimdilik gözlemlerim bu kadar. aklıma bir şey gelirse eklerim. saygılar.
    [gorki] ve HaCKeW bunu beğendi.

HaCKeW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    04 Temmuz 2013

GT - Rank
    2653

İsim
    Dursun Zeyrek
    Şube
    Yozgat
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    66 DZ 668
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @HaCKeW

Yakıt tüketimi fabrika verilerine çok yakın

Engin_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    23 Mayıs 2013

GT - Rank
    453

İsim
    Engin Toksoy
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    06 ENT..
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Engin_T

Bende Antalya'dan Ankara'ya dönerken bir depo benzini yedim
    MK7 Highline 1.4 TSI 122 PS BMT Manuel Beyaz + U LED + LED Stop + Katlanır Ayna + VagCom..

Ozan 1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    18 Temmuz 2013

GT - Rank
    3383

İsim
    Ozan Yönyüksel
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    34 ... 07
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Ozan 1903

Değerler harika.
    Demekki uzun yolda uslu kullanımda 6 lt yi geçmeyeceğiz.
    GOLF 7 1.4TSi Highestline

Kalki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    28 Mart 2013

GT - Rank
    2745

İsim
    Hakan Kalkan
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS DSG
    Plaka
    34 ZN 504
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Kalki

Bende bayramda istanbul-sakarya karasu yaptım. Yaklaşık 170km gidiş. 170km dönüş toplam 340 km. İstanbuldan gidiş 5,0lt ortalama. Dönüşte biraz trsfik vardı. Otoyoldan e5 e kaçtım derince izmit gşriş çıkış yaptım trkrar otoyola girdim. Dönüşte 5,6lt ortalama yazdı.
    Yalnız birşey dikkatimi çekti. Giderken cc ile 110 sabitledim. Yarı yola kadar bu şekilde gittim. Ortalama 5,4 gösteriyordu. Cc kapattım kalan yolu yine aynı hızlarda kendim gittim. Ortalama 5,0 lt ye düştü. Cc ile sarfiyat daha fazla oluyor gibi geldi. Tekrar deneyeceğim.
    1,2 tsi-dsg
    GOLF MK7 1.2 TSI Comfortline DSG Refleks Gümüş+ Cam Tavan + Sürüş Konfor + Geri vites Kamera + Işık Görüş + Comp. Media

Ozan 1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    18 Temmuz 2013

GT - Rank
    3383

İsim
    Ozan Yönyüksel
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    34 ... 07
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Ozan 1903

Alıntı Kalki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bayramda istanbul-sakarya karasu yaptım. Yaklaşık 170km gidiş. 170km dönüş toplam 340 km. İstanbuldan gidiş 5,0lt ortalama. Dönüşte biraz trsfik vardı. Otoyoldan e5 e kaçtım derince izmit gşriş çıkış yaptım trkrar otoyola girdim. Dönüşte 5,6lt ortalama yazdı.
    Yalnız birşey dikkatimi çekti. Giderken cc ile 110 sabitledim. Yarı yola kadar bu şekilde gittim. Ortalama 5,4 gösteriyordu. Cc kapattım kalan yolu yine aynı hızlarda kendim gittim. Ortalama 5,0 lt ye düştü. Cc ile sarfiyat daha fazla oluyor gibi geldi. Tekrar deneyeceğim.
    1,2 tsi-dsg
    CC ile kesinlikle daha fazla tüketirsiniz.
    Çünkü CC sürekli gaz verir hızı sabit hale getirmek için.Siz yeri geldiğinde ayağınızı tamamen gazdan çekersiniz ve tüketim anlık olarak sıfıra düşer.Dikkat edin CC ile kullanmında tüketim hiç sıfıra düşmez.Tecrübelerimle sabittir.

Bu arada 1.2 ile 1.4 ün uzun yolda neredeyse aynı tükettiklerinide yukarıdaki yorumlardan anlamış olduk.
    GOLF 7 1.4TSi Highestline

Uyelik Tarihi
    03 Mart 2013

GT - Rank
    1272

İsim
    Çağlayan Önalmiş
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    06 DZ 5555
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Glasius

Alıntı Kalki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1,2 tsi-dsg
    Ozan Bey'inde dediği gibi cc hızı aynı tutmak için gazdan taviz vermez yokuşlarda abanır yokuş aşağı da gaz verir. dolayısıyla daha çok yakar. ben kendim gaza bassaydım değerleri daha aşağı kesin çekerdim. ama cc'nin de rahatı bir başka

Kalki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    28 Mart 2013

GT - Rank
    2745

İsim
    Hakan Kalkan
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS DSG
    Plaka
    34 ZN 504
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Kalki

Alıntı Glasius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ozan Bey'inde dediği gibi cc hızı aynı tutmak için gazdan taviz vermez yokuşlarda abanır yokuş aşağı da gaz verir. dolayısıyla daha çok yakar. ben kendim gaza bassaydım değerleri daha aşağı kesin çekerdim. ama cc'nin de rahatı bir başka
    Cc çok büyük rahatlık hakkatten. Uzun yolda keyifli oluyor.
    GOLF MK7 1.2 TSI Comfortline DSG Refleks Gümüş+ Cam Tavan + Sürüş Konfor + Geri vites Kamera + Işık Görüş + Comp. Media

Engin_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    23 Mayıs 2013

GT - Rank
    453

İsim
    Engin Toksoy
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    06 ENT..
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Engin_T

CC ile ilgili araçların kullanım kitapçıklarında CC kullanımı ile minimum yakıt tüketiminin yakalanacağından bahsediliyor, yokuşlarda aynı hızı tutturmak için gaza basıyor fakat gaz verme gereksinimi duymadığı zaman anlık tüketim yine sıfır oluyor. CC ile kullanmak yakıt tüketimini daha da düşürebilir düz yolda sonuçta bilgisayar gaz tepkisini daha iyi ayarlayabilir.
    MK7 Highline 1.4 TSI 122 PS BMT Manuel Beyaz + U LED + LED Stop + Katlanır Ayna + VagCom..

Uyelik Tarihi
    03 Mart 2013

GT - Rank
    1272

İsim
    Çağlayan Önalmiş
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    06 DZ 5555
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Glasius

Alıntı Engin_T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CC ile ilgili araçların kullanım kitapçıklarında CC kullanımı ile minimum yakıt tüketiminin yakalanacağından bahsediliyor, yokuşlarda aynı hızı tutturmak için gaza basıyor fakat gaz verme gereksinimi duymadığı zaman anlık tüketim yine sıfır oluyor. CC ile kullanmak yakıt tüketimini daha da düşürebilir düz yolda sonuçta bilgisayar gaz tepkisini daha iyi ayarlayabilir.
    Dediğiniz doğru ancak şöyle bir durum var. burada herkes manuel modda hızı sabitlediğini söylese de yokuşa gelindiğinde ister istemez gaza hızı sabitlemek için abanmak yerine gazı yedirerek basacaksınız ama aynı durumda cc gaza basacak. bu yüzden manuel daha az yakar. yoksa dediğiniz gibi cc her zaman sürücüden daha optimum şekilde aracın ihtiyaç duyacağı gazı verecektir.
    Engin_T bunu beğendi.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)