Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
Sayfa 1/9 123 ... SonSon
86 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree57Beğeniler

Konu: O Km Golf Alacak Olanlarin Bilmesi Gerekenler

1. #1 O Km Golf Alacak Olanlarin Bilmesi Gerekenler
    V_mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    30 Ekim 2013

GT - Rank
    3848

İsim
    Vv Mert
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Bluemotion
    Motor
    GTI 230 PS
    Plaka
    MIL....
    Kan Grubu
    AB RH +
    Bahset
    @V_mert

Standart O Km Golf Alacak Olanlarin Bilmesi Gerekenler

Rodaj Nedir?Nasil Yapilir?

Günümüzün teknolojisi neredeyse kusursuz. Buna rağmen yeni otomobillerin modern motorları da rodaj sürecine ihtiyaç duyuyor mu?Üretici firmalar motorlarının rodaja ihtiyacı olmadığını yada az bir süre ile rodaj yapılabileceğini söylemektedir.Oysa gerçekte durum daha farklıdır.Ancak rodaj yani motor ve aktarma organlarındaki hareketli parçaların birbirlerine uyum süreci eskisinden daha kısa.

Otomobil üreticileri son yıllarda pistonların hareket alanını egzoz emisyonunu düşürebilmek için sürekli değiştirdi.Silindir ve pistonun aralığı bu kadar
    küçük olan motorları, henüz yeniyken zorlamak yanlış. Çünkü motorun zorlanması pistonların sıkışmasına neden olabiliyor ve bu uzun vadede yağ tüketimini
    olumsuz yönde etkiliyor. Motor, ilk 1500 km rodaj kurallarına uygun kullanıldıktan sonra uzun kilometreler yağ değişimi yapılmıyor.Eski teknoloji motorlarda
    yağ değişim periyodları 5000-10000 km'ydi. Peki bir motorun rodajı nasıl doğru yapılır?
    Rodaj, motorların ilk defa kullanıldığında belli bir süre zorlamadan çalıştırılması demektir.Piston ve silindirlerin birbirine daha uyumlu çalışması gerekmektedir.
    Yanlış rodaj ilerleyen zamanlarda motorunuzda güç ve hız kaybına yol açar ve motorunuz sağırlaşır.Teknik olarak bu süreç, genellikle tüm sürtünme şartlarına dair bir tabir olsa da motorda rodaj; özel olarak silindir içindeki (ve etkisi silindir yüzeyine kıyasla çok küçük de olsa segman üzerindeki) imalat pürüzlülüğünün ortadan kalkmasına kadar gecen zamanı işaret eder.Bu süre içinde yüzeydeki mikro ölçekteki pürüzlülükler aşınırlar.Bu aşınma safhası henüz tamamlanmadan motoru çok zorlarsanız bu pürüzlülüklerin aşınma modunu değiştirirsiniz.

En önemli kural: Kesinlikle gaz .pedalına sonuna kadar basılmamalı! Yağlama ne kadar mükemmel olsa da metal metale sürtünüyor ve aşınma meydana geliyor.Çünkü silindir ve piston yüzeyleri tam olarak düz değil.Piston ve silindirlere mikroskopla bakıldığında yüzeylerinde küçük tepeler bulunduğu görülüyor.Motor rodajdayken bu küçük tepelerin zirveleri yok edilerek düz bir yüzey oluşturuluyor. Böylece daha iyi bir yağlama sağlanıyor.Rodaj aşamasında gaz pedalına mümkün olduğu kadar yavaş basılması gerekiyor. Özellikle düşük devirlerde gaza çok yüklenilmemeli.Çünkü düşük devirlerde tam gaz sürtünmeyi artırıyor.Diger önemli kural ise redline denilen bölümün -2 alti gecilmemeli.Örnek vermek gerekirse kendi aracimda redline 6000devirde basliyor.Yani benim 4000 deviri gecmemem gerekiyor.Sebebi ise bu devirlerden sonra motor parcalarinin fazla isinmaya baslayarak genislemesinden dolayi sürtünmeyi arttirmasi.Sürtünmeden doğan yüksek ısı silindir iç yapısında olumsuz etkiler bırakıyor.
    Rodaj, fren ve debriyaj sistemleri için de geçerli. Balata ve disklerin birbirine alışması gerekiyor.Debriyaj balata ve baskısı da benzer şekilde bir uyum sürecine ihtiyaç duyuyor.Rodaj kuralları bulunan bir diğer parça da lastikler. Üretim aşamasında lastiklerin kalıptan kolay çıkması için yüzeylerine sürülen cilanın yok olması için ortalama 500 km yol yapılması gerekiyor.Bu cila nedeniyle yeni lastiğin yol tutuş ve fren performansı zayıf olduğu için dikkatli davranmak gerekiyor.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Turbo Araclarda Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Öncelikle bilinmelidir ki turbo motora sahip olan araçlar gaz verilerek ısıtılmamalıdır. Motoru ısıtmak için en az 30 saniye rölantide çalıştırmak yeterlidir. Diğer önemli nokta ise motor soğukken yüksek devirde kullanılmamalıdır. Çünkü motor soğukken yüksek devire çıkması aynı zamanda yüksek basınç oluşmasına neden olur bu durum turbo türbinlerine zarar verebilir. Yani motor soğukken 2500 devri aşmamakta fayda var.
    Turbo araçları çalıştırmak kadar stop etmekte büyük önem arz eder. Tıpkı ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden ısıtılması gerektiği gibi stop edilirkende en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekir. Bunun nedeni motor çalışırken turbo türbinlerini birbirine bağlayan milin yağlanmasıdır. Kontağı kapattığınızda motor durur buna bağlı olarak yağlama da durur. Ancak turbo yağsız olarak bir süre daha dönmeye devam eder. Bu durum turboda büyük zararlar açabilir. O yüzden motoru stop etmeden önce rölantide bir süre çalıştırarak turbo türbinlerinin normal devrine inmesi beklenmelidir.
    Eğer turbo aracınızı sağlıklı olduğu kadar ekonomik olarak da kullanmak istiyorsanız “maximum tork” durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yani araçlarinizda maximum tork gücü üreten devir aralığını geçmemelisiniz.
    İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir. Aynı şekilde rölanti de gidiyorsanız gaz pedalına bir anda abanmayın, turbo yüksek basınç altında kalacağı için zarar görebilir.

Auto Hold Nedir?

Eklenti 8044

Auto-Hold fonksiyonu Volkswagen modellerinde elektronik park frenin bir parçasıdır.Eğimli yollarda durur vaziyetteki aracın kaymasını engellemektedir.Bu sayede Auto-Hold fonksiyonu en iyi konfor ve güvenliği sağlar.Sistem ABS/ESP hidrolik ünite tarafından yönetilir.Eğer araç durur vaziyete kadar fren yapıldığında, Auto –Hold en son yapılan fren basıncını tekerleklerde tutar.Sürücü ayağını fren pedalında çekebilir ve dört tekerlek frende kalır.Şayet ABS tekerlek hız sensörleri herhangi bir geri kaymayı hissederse, sistem fren basıncını araç durur vaziyete kadar yükseltir.Bu durum sürücünü eğimli yollarda dururken hafifce frene basması sonucunda görülebilir.Sürücü tekrar gaza bastığında araç kalkış momentini yakaladığı zaman fren basıncını otomatik olarak boşaltır ve kaymadan kalkış yapılabilir. Auto-Hold her motor çalıştırıldığında tekrar devreye sokulması gerekir.Bunu yapabilmek için kapıların kapalı, ESP devrede ve emniyet kemerinin takılı olması gereklidir.
    Sürücü, park frenini serbest bırakmadan kolayca aracı hareket ettirebilir. Bu, özellikle "rampalarda kalkışta" sürücüye büyük kolaylık sunan bir özelliktir. Mümkün olan en iyi kalkış olanağını sağlamak için düz şanzımanlı bazı modellerde bir debriyaj sensörü mevcuttur. Bu debriyaj sensörü, debriyaj kumandasını değerlendirir ve böylece sistemin optimum şekilde tepki vermesini garanti eder. Aracı harekete geçirmek için basit bir şekilde gaz vermek ve debriyaj kavraması sağlamak yeterlidir.
    Otomatik şanzımanlı modellerde ise sürücünün sadece gaz pedalına basması yeterlidir. Teknik açıdan incelendiğinde süreç şu prensipte işlemektedir: Freni en ideal anda serbest bırakmak için elektromekanik park freni kontrol ünitesi, motor torku ve devir sayısı, rampa eğimi, gaz ve debriyaj pedalının konumu ile ilgili gelen sinyalleri değerlendirir.

Start Stop Nedir?

Start&Stop olarak yazılan kelime anlamı, türkçe çevirisi başla ve dur anlamındaki kelime bütünü. Start Stop teknolojisi nedir diye soracak olursanız; otomobil sürücüsünün bedensel olarak hareket etmeden duran otomobilin motorunu otomatik olarak stop yani durdurmasıdır. Sürücü harekete geçmek istediğindeyse sistem hızlıca motoru tekrar çalıştırmasıdır.Start&Stop teknolojisi sayesinde aracı durdurup vitesi boşa aldığınızda ve debriyaj pedalını bıraktığınızda motor otomatik olarak durur. Yine debriyaja bastığınızda otomatik olarak yeniden çalışır. Ayrıca, orta konsoldaki düğmeye herhangi bir zamanda basarak Start&stop; sistemini devre dışı bırakabilirsiniz.Bu teknolojiye sahip otomobiller böylece daha çevreci olup, yakıt tüketimini azaltarak çevreye daha az kirletiyor.Start&Stop teknolojisi ile kısa süreli duruşlarda, örneğin kırmızı ışıkta, motoru geçici olarak durduruyor ve siz debriyaj pedalına basınca yeniden çalışıyor.

Esp Nedir?Ne Ise Yarar?

ESP’nin ingilizce açılımı ”Electronic Stability Program” dır. Yani Elektronik Stabilite Programı. Buradaki stabilite ise denge, kararlılık ve sağlamlık anlamları taşımaktadır.ESP tek başına bir sistem olmamakla beraber ABS (kilitlenmeyi önleyen fren sistemi), ASR (patinaj önleme sistemi) ESP sistemini destekler durumdadır.
    Yani ABS ve ASR olmadan bir araçta ESP varlığından söz edilemez.ESP’yı oluşturan parçalar şöyle sıralanabilir.Teker hız algılayıcıları : Aracın tekerlerinde bulunan ve hızını ayrı ayrı ölçebilen algılayıcılardır.Yanal hız algılayıcı : Aracın doğrultusundan ne kadar saptığını ve yanal hızlarının ne olduğunu ESP’ye bildiren algılayıcıdır.ABS hidroliği ve Fren Basıncı algılayıcısı : Ani fren durumlarında aracın tekerlerine uygulanan fren basıncını algılayan ve tekerin kilitlenmesini önleyen parçadır.Direksiyon Açısı Algılayıcısı: Sürücünün gitmek istediği yönün algılanmasını sağlayan parçadır.Elektronik Kontrol Ünitesi : Bütün algılayıcılardan gelen bilgi ve dökümanları kısa sürede değerlendirip, kritik durumlarda ESP’yi devreye sokan ünitedir.
    Nasıl çalışır?
    Sürücünün araçtan istedikleri ve aracın davranış şekli sürekli olarak ESP tarafından kontrol edilir. Bunlar arasında bir dengesizlik varsa ESP devreye girer. Burdan şunu anlıyoruz ESP arka planda devamlı faal durumdadır. Fakat önemli ve kritik durumlarda devreye girer.Hızlı bir şekilde giderken önünüze engel çıkarsa ya da oldukça keskin bir viraja girerseniz, arabanın burnu düz bir doğrultuda kaymaya başlar. Direksiyonu çevirdiğiniz yöne araba gitmeyecektir.Bu durumda teker hız algılayıcıları, ön tekerin kontrolden çıktığını anlar, ESP algılayıcılar ise sürücünün gitmek istediği yön ile arabanın gitmekte bulunduğu yön arasındaki farkı algılar. Sürücü sağ’a gitmek istiyorsa sağ arka tekere ESP fren uygular. Bu sayede arabanın burnu gitmek istenen yöne doğru düzelir.Bunun dışında yolun kaygan oluşu, yolun buzlu oluşu gibi durumlarda aracın dengesinde bir düzensizlik olması halinde yine ESP devreye girecektir.

%100 bana ait degildir alintilar vardir.
    Konu V_mert tarafından (29 Aralık 2013 Saat 01:46 ) değiştirilmiştir.
    BRKNTT, GOLF1903, Gölge and 14 others like this.

Golf35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    21 Temmuz 2013

İsim
    Berker T.
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    35
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Golf35

Her seferinde ilk binişte 30 sn bekle, yine her seferinde stop etmeden 30 sn bekle kısmını uygulamak biraz zor ama ...

Çok tırsıyorum şu turbo arızasından çookk !

Şimdi bizim 7 lerde kaç km ye kadar böyle yumuşak sürcezz ??

erkanwrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    08 Aralık 2013

GT - Rank
    507

İsim
    Erkan Kabuloglu
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    35 ERK××
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @erkanwrc

Yine dokturmussun hocam guzel bilgiler icin sagol yukaridaki bilgiler isiginda yine turbo ve ss olayina cozum yok

Uyelik Tarihi
    30 Ekim 2013

GT - Rank
    3848

İsim
    Vv Mert
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Bluemotion
    Motor
    GTI 230 PS
    Plaka
    MIL....
    Kan Grubu
    AB RH +
    Bahset
    @V_mert

Alıntı Golf35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her seferinde ilk binişte 30 sn bekle, yine her seferinde stop etmeden 30 sn bekle kısmını uygulamak biraz zor ama ...

Çok tırsıyorum şu turbo arızasından çookk !

Şimdi bizim 7 lerde kaç km ye kadar böyle yumuşak sürcezz ??
    Önerilen en az 1500km.Ama rodaj bitimi sonrasinda da direk yüksek hizlara cikilmamasi gerekiyor.Mesela 2000kmde 150, 2500 km civari 180, 3000den sonrada artik son hizlar denenmeye baslanabilir.

Uyelik Tarihi
    30 Ekim 2013

GT - Rank
    3848

İsim
    Vv Mert
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Bluemotion
    Motor
    GTI 230 PS
    Plaka
    MIL....
    Kan Grubu
    AB RH +
    Bahset
    @V_mert

Alıntı erkanwrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine dokturmussun hocam guzel bilgiler icin sagol yukaridaki bilgiler isiginda yine turbo ve ss olayina cozum yok
    Turbo ve ss olayini cok uzun arastirdim.Yabanci ve türk forumlarini tek tek oturdum okudum.Hep ayni cevap, Almanlar isini bilir Sadece bmw kullanan birisinin yorumu mantikli geldi.Kendisi araba tamircisiymis.Cekinmeden sökmüs arabasini.Bilindigi gibi start stop devreye girdigisinde motor duruyor ama elektronik sistem devamli calismaya devam ediyor.Sogutma sistemide devam ediyor gibi gözüküyor yazmis.Ek olarakta bu start stop sistemi en cok sehir icinde kullaniliyor.Yani düsük hizlarda.Düsük hizlarda turbo ya devreye girmez ya da girse bile cok yüksek isinmalara sebep olunmaz.Bu yüzden arabanin motorunun durmasi turboya zarar vermez.Arabayi park ederken beklemek icinde malesefki unutmadan start stopu kendimiz devreden cikarmak gerekiyor.

erkanwrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    08 Aralık 2013

GT - Rank
    507

İsim
    Erkan Kabuloglu
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    35 ERK××
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @erkanwrc

Alıntı V_mert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turbo ve ss olayini cok uzun arastirdim.Yabanci ve türk forumlarini tek tek oturdum okudum.Hep ayni cevap, Almanlar isini bilir Sadece bmw kullanan birisinin yorumu mantikli geldi.Kendisi araba tamircisiymis.Cekinmeden sökmüs arabasini.Bilindigi gibi start stop devreye girdigisinde motor duruyor ama elektronik sistem devamli calismaya devam ediyor.Sogutma sistemide devam ediyor gibi gözüküyor yazmis.Ek olarakta bu start stop sistemi en cok sehir icinde kullaniliyor.Yani düsük hizlarda.Düsük hizlarda turbo ya devreye girmez ya da girse bile cok yüksek isinmalara sebep olunmaz.Bu yüzden arabanin motorunun durmasi turboya zarar vermez.Arabayi park ederken beklemek icinde malesefki unutmadan start stopu kendimiz devreden cikarmak gerekiyor.
    Evet ama birde soyle bir handikap var bastin isikta bir sonrakinde durdun oda sakat.ya birazda biz cok mu kafamiza takiyoruz bizde 250bin km de connect var essege biner gibi bindik turboda hicbirsey yok.heralde vw turbosu forddan daha gecerlidir

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lcdvscrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    12 Nisan 2013

GT - Rank
    70

İsim
    Recep Nn
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS DSG
    Plaka
    06 XX 000
    Kan Grubu
    0 RH -
    Bahset
    @lcdvscrt

Ben turbo için 30sn kısmını pek uygulamıyorum birçok kişinin de uyguladığını sanmıyorum ama arabayı zaten sakin kullandığım ve park etmeden önce düşük devirlere gelip yavaşladığım için rölantide beklemeye gerek kalmadan stop ediyorum durur durmaz. Kaldı ki star&stop devredeyse zaten kendisi stop ediyor anında. Bence dikkat edilmesi gereken durumlardan biri uzun yol yaptıktan sonra stop etmek. Çünkü yüksek hızlarda ve turbo uzun süre devrede gidiyorsunuz ve dinlenme tesisine girer girmez stop etmek zarar verebilir.

Ayrıca arabayı çalıştırdıktan sonra da beklemiyorum ama özellikle kış günlerinde aracı sabahları ilk çalıştırdığımda da 30 sn beklmesem bile motor ısınana kadar minimum devirde gitmeye çalışıyorum.

Uyelik Tarihi
    30 Ekim 2013

GT - Rank
    3848

İsim
    Vv Mert
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Bluemotion
    Motor
    GTI 230 PS
    Plaka
    MIL....
    Kan Grubu
    AB RH +
    Bahset
    @V_mert

Alıntı erkanwrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet ama birde soyle bir handikap var bastin isikta bir sonrakinde durdun oda sakat.ya birazda biz cok mu kafamiza takiyoruz bizde 250bin km de connect var essege biner gibi bindik turboda hicbirsey yok.heralde vw turbosu forddan daha gecerlidir

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Birazda sans isi gibi.Bu sadece essegi saglam kaziga baglamak.Bende ford focus vardi.30 saniye degil 1 dakika bekledim, cok zolamadim hic.60000de uctu turbo
    go7 bunu beğendi.

Uyelik Tarihi
    30 Ekim 2013

GT - Rank
    3848

İsim
    Vv Mert
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Bluemotion
    Motor
    GTI 230 PS
    Plaka
    MIL....
    Kan Grubu
    AB RH +
    Bahset
    @V_mert

Alıntı lcdvscrt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben turbo için 30sn kısmını pek uygulamıyorum birçok kişinin de uyguladığını sanmıyorum ama arabayı zaten sakin kullandığım ve park etmeden önce düşük devirlere gelip yavaşladığım için rölantide beklemeye gerek kalmadan stop ediyorum durur durmaz. Kaldı ki star&stop devredeyse zaten kendisi stop ediyor anında. Bence dikkat edilmesi gereken durumlardan biri uzun yol yaptıktan sonra stop etmek. Çünkü yüksek hızlarda ve turbo uzun süre devrede gidiyorsunuz ve dinlenme tesisine girer girmez stop etmek zarar verebilir.

Ayrıca arabayı çalıştırdıktan sonra da beklemiyorum ama özellikle kış günlerinde aracı sabahları ilk çalıştırdığımda da 30 sn beklmesem bile motor ısınana kadar minimum devirde gitmeye çalışıyorum.
    Bekleme isi zaten tümüyle garip bi olay.Cünkü bazen unutuyorsunuz, yorgun oluyorsunuz ya da arabadan inenler garip garip size bakiyor
    Rodaj dönemi ve turbo kullanimi ise genel anlamda sakin kullanimin gerektigini anlatiyor.Sürüs güzergahiniza göre degistirilmesi gerekebilir.30-40kmleri gecemediginiz Istanbul trafinde yasiyorsaniz zaten zorunlu bir sekilde sakin kullaniyorsunuz.Ama kendimi örnek vermem gerekirse evimden 500m ileride otoban girisi var.minimum hiz 100km.Daha araba isinmadan yüklenmem gerekiyor ise giderken.Bu yüzden bu bekleme islerini sira ile yapiyorum ki ona ragmen bi sonraki 2km ileride olan otoban girisine gidip ordan giriyorum.

Glasius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    03 Mart 2013

GT - Rank
    1340

İsim
    Çağlayan Önalmiş
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    06 DZ 5555
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Glasius

MK/'lerde start&stop durumlarından dolayı kapatırken 30 sn. beklemeye gerek yok diye biliyorum. zaten kapadığınızda o yağlama işlemi devam ediyor. yoksa zaten start&stop sistemi yüzünden turbo arıza yapar. malumunuz bu sistem motoru kapatırken 30 sn. beklemiyor çünkü.

Sayfa 1/9 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)