Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
Sayfa 1/8 123 ... SonSon
77 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree61Beğeniler

Konu: Frenlemede absnin devreye girmesi ve aracın durmaması?

1. #1 Frenlemede absnin devreye girmesi ve aracın durmaması?
    HaCKeW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    04 Temmuz 2013

GT - Rank
    2747

İsim
    Dursun Zeyrek
    Şube
    Yozgat
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    66 DZ 668
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @HaCKeW

Question Frenlemede absnin devreye girmesi ve aracın durmaması?

Bugün ilk kez başıma geldi biraz hızlıydım (90-100 km) ışıklara yaklaşırken yavaşlamak için frene dokunur dokunmaz abs devreye girdi ama hiç yavaşlama olmadı kayar gibi ilerledi araba. Baktım önde ışıkta duran araca iyice yaklaşıyorum çarpacağım frene bas çek yaparak ve direksiyonu sağ sol yaparak zor durdurdum. Yani frenden ayağımı hiç çekmesem basılı şekilde öndeki araca çarpardı. Yol şartları normal lastikler normal neden böyle bişey yaptı anlamadım. Her zaman aynı şekilde yavaşlarım ani sert şekilde de basmadım frene.

Aynı durum başına gelen var mı yada neden olmuştur fikri olan? Kazadan kıl payı kurtardım Allahtan Bu olaydan bir kaç saat sonra aynı şekilde hızlanıp frenledim ama tekrar aynı kaymayı yapmadı. Çok güvenmemek lazım aracada fren sistemine de.
    GOLF 7 1.2 TSi Beyaz - Panoramik Cam Tavan - Bi Xenon, Elektrikli katlanır aynalar - 14 yönlü ergo aktif koltuk - 5.8 Composition Media - Rear assist (Geri park kamerası), % 65 Karartılmış Camlar, Hız Sabitleyici, Ön Arka Park Sensörü, Renkli Ekran Premium Yol Bilgisayarı, Kendiliğinden Kararan Dikiz Aynası, Coming Leaving Home, Yağmur Sensörü, Yer Tasarruflu Stepne

sedd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    28 Kasım 2012

GT - Rank
    2048

İsim
    Sedat Turan
    Şube
    Eskişehir
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    26 VV 041
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @sedd

Muhtemelen teker/eğim/yol gibi faktörler aracın fren mesafesini uzatmış olabilir.bir de abs fren mesafesini kısaltmaz aksine uzatır.amacıda frenlemede size direksiyon tepkisi yapmanıza yardımcı olur
    EmirGiresunlu ve Amazing bunu beğendi.
    Golf 7 1.2 tsi man.Comf. beyaz+bixenon+sürüş konfor paket+cam tavan
    Trafikte LÜTFEN saygı

Golf35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    21 Temmuz 2013

İsim
    Berker T.
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    35
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Golf35

Bir de ABS'li araçlarda tekrarlı bas-çek tavsiye edilmemekte imiş.

7 nin fren kabiliyeti ile ilgili bu tür durumlar başkaları tarafından da yaşandı. Duramayacak hissine ben de birkaç kez kapıldım. Ama bu ABS'li araç karakteri midir yoksa 7 ye has bi özellik midir bilemedim.

Ve de bir Fluence ya da herhangi bir başka orta sınıftaki ABS'li araç gibi tepki vermiyo 7 frene dokunduğunuzda, daha sakin ve ileri geri çok salınım yapmadan frenliyo, o zaman da az mı bastım ya frene gibi hissediosunuz; yani, Fluence'da basınca birden bi tutuyo aracı, kafa öne gider gibi oluyo, ama 7 gayet sakin takılıyo.. Alışmak gerek...
    Konu Golf35 tarafından (04 Haziran 2014 Saat 14:09 ) değiştirilmiştir.
    hasanyildiz84 bunu beğendi.

eemfatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    17 Nisan 2013

GT - Rank
    2997

İsim
    Fatih Baba
    Şube
    Niğde
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    51 AL 380
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @eemfatih

benim eski clio3'de yüksek hızda değil 30-40km hızda giderken bi kaç kez başıma geldi el freniyle durdum el frenini çekmesem kesin çarpardım öndeki araca, golfün fren karakteristiği farklı bayaa, bazen durmayacakmış gibi geliyor banada, bazen az basınca çok sert fren yapıyo bazen de çok basınca tutuyor, fren karakteristiğini anlayabilmiş değilim halaa
    Golf35 bunu beğendi.
    TDI DSG Comfortline Tungsten Gri Park Sensörü+Hız Sabitleyici

Uyelik Tarihi
    04 Temmuz 2013

GT - Rank
    2747

İsim
    Dursun Zeyrek
    Şube
    Yozgat
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    66 DZ 668
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @HaCKeW

Alıntı Golf35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de ABS'li araçlarda tekrarlı bas-çek tavsiye edilmemekte imiş.

7 nin fren kabiliyeti ile ilgili bu tür durumlar başkaları tarafından da yaşandı. Duramayacak hissine ben de birkaç kez kapıldım. Ama bu ABS'li araç karakteri midir yoksa 7 ye has bi özellik midir bilemedim. Ve de bir Fluence ya da herhangi bir başka orta sınıftaki ABS'li araç gibi tepki vermiyo 7 frene dokunduğunuzda, daha sakin ve ileri geri çok salınım yapmadan frenliyo, o zaman da az mı bastım ya frene gibi hissediosunuz, yani Fluence'da basınca birden bi tutuyo aracı, kafa öne gider gibi oluyo, ama 7 gayet sakin takılıyo.. Alışmak gerek...
    Çek bas yapmasaydım 70 80 ile şahine arkadan vurmuşdum araç çekici üstünde servise gidiyor olurdu heralde Alahtan çiziksiz kurtardık. Zaten sürekli olan bir durum değil ilk kez oldu kazaya sebep oluyordu. Yol normal sıcak asfalt eğim yok lastikler normal hava normal. Ben bi servisi arayım.
    GOLF 7 1.2 TSi Beyaz - Panoramik Cam Tavan - Bi Xenon, Elektrikli katlanır aynalar - 14 yönlü ergo aktif koltuk - 5.8 Composition Media - Rear assist (Geri park kamerası), % 65 Karartılmış Camlar, Hız Sabitleyici, Ön Arka Park Sensörü, Renkli Ekran Premium Yol Bilgisayarı, Kendiliğinden Kararan Dikiz Aynası, Coming Leaving Home, Yağmur Sensörü, Yer Tasarruflu Stepne

sifteri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    31 Mart 2013

GT - Rank
    2868

İsim
    Baris Can
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS DSG
    Plaka
    34 BBB 53
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @sifteri

Alıntı HaCKeW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çek bas yapmasaydım 70 80 ile şahine arkadan vurmuşdum araç çekici üstünde servise gidiyor olurdu heralde Alahtan çiziksiz kurtardık. Zaten sürekli olan bir durum değil ilk kez oldu kazaya sebep oluyordu. Yol normal sıcak asfalt eğim yok lastikler normal hava normal. Ben bi servisi arayım.
    Lastiklerin markası nedir acaba??

Balaban75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    17 Kasım 2012

GT - Rank
    939

İsim
    Abdurrahman Balaban
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Diğer Diğer
    Motor
    Diğer 110 PS
    Plaka
    34 AB 1234
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @Balaban75

Abs sistemli araçta çek-bas yapılmaz tam güç ile baskı uygulanır..Durmayacak hissi tüm absli araçlarda yaşanabilir mesele abs yi devreye sokmayacak sürüş tarzına göre ,takip mesafesi ve hızı korumaktır. 4 lastikten herhangi biri farklı dönme hızına sahip olsa abs devreye girer. Yani tek teker ıslak,yağlı yada tozlu olsa yada böyle olanbir bölgeden geçerken fren yapılsa sistem devreye girer..Sert ,aşınmış ,özelliğini yitirmiş lastik, absyi erken devreye sokar ,fiziki durumundan dolayı vs.
    Gölge ve Golf35 bunu beğendi.
    Küçük insanların gölgesi büyük ise ,orada güneş batıyor demektir !

Uyelik Tarihi
    04 Temmuz 2013

GT - Rank
    2747

İsim
    Dursun Zeyrek
    Şube
    Yozgat
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 105 PS
    Plaka
    66 DZ 668
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @HaCKeW

Alıntı sifteri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastiklerin markası nedir acaba??
    Lastikler hankook genel olarak memnunum sessizlik yol tutuş fren mesafesi gayet iyi istisna bir olay sanırım.
    Alıntı Balaban75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abs sistemli araçta çek-bas yapılmaz tam güç ile baskı uygulanır..Durmayacak hissi tüm absli araçlarda yaşanabilir mesele abs yi devreye sokmayacak sürüş tarzına göre ,takip mesafesi ve hızı korumaktır. 4 lastikten herhangi biri farklı dönme hızına sahip olsa abs devreye girer. Yani tek teker ıslak,yağlı yada tozlu olsa yada böyle olanbir bölgeden geçerken fren yapılsa sistem devreye girer..Sert ,aşınmış ,özelliğini yitirmiş lastik, absyi erken devreye sokar ,fiziki durumundan dolayı vs.
    Absli araçta çek bas yapılmaz biliyorumda kazadan kurtarmak için son çare olarak denedim ve işe yaradı yarım metre ile kurtardım.

Biraz önce servisi aradım durumu anlattım. Herhangi bir arıza ışığı yanmıyor bu durumu sürekli yapmıyorsa mekanik bir sorun yoktur diyor. Anlık yoldaki toz birikintisi asfaltta bulunan yağ yakıt artığı lastiklerdeki basınç farkına bağlı olarak absnin çok erken devreye girmiş olabileceğini söylüyor. Bir ara uğrayın kontrol edelim soru işareti kalmasın dedi. Ben ilk iş hava basınçlarını kontrol ettirecem yeni değişti lastikler belki basınç farkı vardır. Ama olay tahminimce tozdan oldu söz konusu yol asfalt güzel bir yol ama orta refüj toprak rüzgardan yola birikinti yapıyor. Karanlık olduğu için fark etmedim sanırım.

Büyük bir sorun olay değil ama sizlerinde bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Normalde Frenler durdurma mesafesi çok iyi güven veriyor ama istisna durumlarda olabiliyor.
    Konu HaCKeW tarafından (24 Nisan 2014 Saat 09:19 ) değiştirilmiştir.
    Golf35 bunu beğendi.

Golf35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    21 Temmuz 2013

İsim
    Berker T.
    Şube
    İzmir
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    35
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @Golf35

Çek-bas tekniğine paniklediğiniz için başvurmuşsunuz zaten, normalde ABS varsa Abdurrahman abinin dediği gibi tam ve tek güç uygulanmalı imiş, çek-bas yaptığınızda elde edeceğinizi "sandığınız" etkiyi zaten ABS çok daha sistematik bir şekilde sizin yerinize sağlıyo... Yine Abdurrahman abinin dediği gibi: "mesele ABS'yi devreye sokmayacak sürüş tarzına göre ,takip mesafesi ve hızı korumaktır"...

"Araçta ABS var nasıl olsa pat die bas çat die dursun algısı" genelde yaygın, ne var ki ABS'nin aslında ve neredeyse tek görevi kontrolü mümkün olduğunca sürücüde tutmak ya da aracı mümkün olduğu kadar kontrol edilebilir tutmak imiş.

İleri sürücülük teknikleri eğitmeni vardı eskiden kamu spotuna benzer bu tür sürüş ve güvenlik hatırlatmaları yapardı TV'de, onun en çok üzerinde durduğu konu ABS idi, hoş o zaman ABS yeni yeni boy göstermekte idi TR'de...
    Balaban75, Gölge and HaCKeW like this.

firatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    19 Aralık 2012

GT - Rank
    445

İsim
    Mustafa Fırat Tekbaş
    Şube
    Ankara
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    06 AF 1509
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @firatt

Bu olay benim de başıma hem golf te hem başka arabalarda geldi. Hatta şirket arabasında bu şekilde kaza da yaptım. Bence asfalt, asfaltın sıcaklığı ve yoldaki ufak tümsek vb. bu etkiyi yaratıyor. Bizim asfaltlar asfalt değil kireç taşı çünkü.
    Gölge, HaCKeW and Golf35 like this.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)