Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree6Beğeniler

Konu: DSG'yi Boşa Atmak

1. #1 DSG'yi Boşa Atmak
    eemfatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    17 Nisan 2013

GT - Rank
    2903

İsim
    Fatih Baba
    Şube
    Niğde
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    51 AL 380
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @eemfatih

Standart DSG'yi Boşa Atmak

Geçenlerde hafif eğimli bir yolda 40-50km hızla giderken vitesi boşa attım, anlık tüketim 2-2,5lt fln gösterdi şaşırdım bayaa, sonra durdum vitesi D'ye getirdim devam ettim. Kuzen vardı yanımda abi durmadan da D'ye taksan olurdu o kendi uygun vitesi bulur devam ederdi dedi. pek mantıklı gelmedi ama bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim
    TDI DSG Comfortline Tungsten Gri Park Sensörü+Hız Sabitleyici

joica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    16 Temmuz 2014

GT - Rank
    13

İsim
    Emir Kender
    Şube
    Bursa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    16 EK 378
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @joica

Kuzen doğru demiş ama yapmamak lazım öyle şeyler

hebset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    11 Kasım 2014

GT - Rank
    4824

İsim
    Mustafa Temiz
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    34 HE 1330
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @hebset

Ben daha onceki cruzemda bunu cok denedim. Yokus asagi bosa atinca tuketim 0dan buyuk oluyor ama o sira D de olsa motor freni uygulayacagindan veya hizlanma kendinden olacagindan tuketim GENELDE 0 olur. Durmadan da d ye aldiginizda uygununu bulur. Ben hic sorun yasamamistim ama sorun yasanmayacagi anlamina da gelmez tabi. Golf de bilerek hic yapmadim sadece bir keresinde sag elim vitesteydi yokus asagi inerken anlik bi fren yaptim bilmeyerek sag elim vitesi itti ve N ye aldim sonra tabi D ye geri cektim. Sorun olmadi.

Golf7 1.6 TDI DSG Highline Derin Siyah
    Golf VII Derin Siyah 1.6 TDI Highline DSG
    Car DVR Camera(GT680W)
    Difüzör
    Çift çıkış egzoz
    Spoiler

scaliskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    19 Kasım 2014

GT - Rank
    4840

İsim
    Şerif Çalışkan
    Şube
    Manisa
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS DSG
    Plaka
    45 FSM 1453
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @scaliskan

abicim dsg bu şekilde seyir halinde boşa alınmaz.. seyir halinde hiçbir değiştirme yapılmaz...D de yokuş aşağı gazdan çek zaten sıfır gösterecektir.
    bence dsg yi biran önce bir bilenden öğren derim.garanti yoksa çok tuzlu bir hesap çıkabilir.
    DoğanARABACI bunu beğendi.
    GOLF/DAS AUTO...

nickless - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    21 Ocak 2015

GT - Rank
    5023

İsim
    Cem Erener
    Şube
    İçel(Mersin)
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS DSG
    Plaka
    33 DC 979
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @nickless

image.jpg

Kullanım kılavuzu sayfa 173'de der ki: "sürüş esnasında YANLIŞLIKLA N konumuna geçilirse, gaz pedalını sebest bırakın. Tekrar bir sürüş konumuna geçmeden önce motor devrinin rölanti devrine gelmesini bekleyin."

Bu yazıdan çıkan sonuç: "N konumunda sürüşü tavsiye etmiyoruz. Yanlışlıkla olduysa bu şekilde düzeltin."

image.jpg

Diğer yandan kullanım kılavuzu sayfa 175'de sürüş profiline sahip araçlarda boşta sürüş şu şekilde açıklanmış: "Boşta sürüş esnasında, yakıt tasarrufu yapmak amacıyla aracın sahip olduğu momentumdan faydalanılır. Motor şanzımandan ayrılır ve araç motor firenine maruz kalmaz - araç uzun bir mesafe süzülerek yol alabilir.

Devreye girme koşulu: vites kolu D konumunda olmalıdır."

Bu yazıdan çıkan sonuç: Aracınızda sürüş profili seçme özelliği varsa, sistem boşta sürüş işlemini, vitesi N konumuna getirmeden D konumundayken elektronik olarak kendi yapmakta. Bu da demek oluyor ki dsg'de boşta sürüş işlemi mümkün. Elektronik sistem yardımıyla da olsa motorun şanzımandan ayrılıp birleşmesi fiili sayısız kez gerçekleşiyor.

Sayfa 173 ve 175'deki açıklamaları birleştirerek bir anlam çıkartmaya çalışacak olursak

Volkswagen, müşterisine şunu diyor: "Dsg'li araçta boşta sürüş teknik olarak mümkün. Bu yüzden kılavuzda açıkça boşa atılmaz diyemiyorum. Diğer yandan vitesi boşa atmakta sorun yok fakat vitesi tekrar D'ye atmakta sıkıntı var. Bu işlemi gaz vermeden rölanti devrinde yapmak gerekiyor. Şimdi ben kullanım kılavuzunda "istiyorsanız boşa atın ama tekrar N'ye geçerken bunlara şunlara dikkat edin yoksa şanzımanda sıkıntı oluşur" desem yapabileni var, yapamayanı var. Dsg zaten sıkıntılı bir mevzu. İş iyice arap saçına döner. Bu yüzden sayfa 173'de "YANLIŞLIKLA" ifadesini kullandım ki insanlar hem benim hemde kendisinin başını ağrıtabilecek işlere kalkışmasınlar. Sayfa 175'de de elektronik olarak benim kontrolümde olmak şartıyla boşta sürüşün mümkün olduğunu anlattım. Biz işi sağlama alalım, boşa atıp tasarruf yapmak isteyen kullanıcılar, kendileri bu işlere yeltenmesinler, bir zahmet sürüş profili seçme opsiyonunu satın alsınlar ve bu işleri bana bıraksınlar."
    hebset, vhkalper and DoğanARABACI like this.
    2015 Golf 7 1.2 TSI DSG Pasifik Mavi
    Titanyum Siyah İç Döşeme / Panaromik Cam Tavan / Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma / Bi-Xenon Basic / LED Stop ve Plaka Aydınlatması / Elektrikli Katlanabilir Aynalar / Işık Görüş ve Sürüş Konfor Paketleri / Composition Media / %65 Karartılmış Arka Camlar / Dijon Jant / Yer Tasarruflu Stepne

MSE
    MSE çevrimdışı
    MSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    21 Haziran 2013

GT - Rank
    455

İsim
    Muhammed Said Epçaçan
    Şube
    Konya
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 122 PS
    Plaka
    07
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @MSE

DSG'li Golf'lerde sürüş profili almayınca Serbest Sürüş modu gelmiyor mu?
    2014 Passat'ın sürüş profili yok ancak yol bilgisayarında serbest sürüş diye bir mod bulunuyor. Golf'te de olması gerekir gibi geldi bana ama..

Sent from my iPhone using Tapatalk
    2014 Golf 1.4 TSI BMT 122PS Manuel Highline, Pasifik Mavi, Açılır Cam Tavan, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma ve Alarm

http://www.golftutkusu.com/profile/120-mse/

hebset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    11 Kasım 2014

GT - Rank
    4824

İsim
    Mustafa Temiz
    Şube
    İstanbul - Anadolu
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TDI 105 PS DSG
    Plaka
    34 HE 1330
    Kan Grubu
    0 RH +
    Bahset
    @hebset

Alıntı nickless Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  image.jpg
Görüntüleme: 250
Büyüklüğü:  87,3 KB (Kilobyte)
ID:	12542

Kullanım kılavuzu sayfa 173'de der ki: "sürüş esnasında YANLIŞLIKLA N konumuna geçilirse, gaz pedalını sebest bırakın. Tekrar bir sürüş konumuna geçmeden önce motor devrinin rölanti devrine gelmesini bekleyin."

Bu yazıdan çıkan sonuç: "N konumunda sürüşü tavsiye etmiyoruz. Yanlışlıkla olduysa bu şekilde düzeltin."

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  image.jpg
Görüntüleme: 248
Büyüklüğü:  127,8 KB (Kilobyte)
ID:	12543

Diğer yandan kullanım kılavuzu sayfa 175'de sürüş profiline sahip araçlarda boşta sürüş şu şekilde açıklanmış: "Boşta sürüş esnasında, yakıt tasarrufu yapmak amacıyla aracın sahip olduğu momentumdan faydalanılır. Motor şanzımandan ayrılır ve araç motor firenine maruz kalmaz - araç uzun bir mesafe süzülerek yol alabilir.

Devreye girme koşulu: vites kolu D konumunda olmalıdır."

Bu yazıdan çıkan sonuç: Aracınızda sürüş profili seçme özelliği varsa, sistem boşta sürüş işlemini, vitesi N konumuna getirmeden D konumundayken elektronik olarak kendi yapmakta. Bu da demek oluyor ki dsg'de boşta sürüş işlemi mümkün. Elektronik sistem yardımıyla da olsa motorun şanzımandan ayrılıp birleşmesi fiili sayısız kez gerçekleşiyor.

Sayfa 173 ve 175'deki açıklamaları birleştirerek bir anlam çıkartmaya çalışacak olursak

Volkswagen, müşterisine şunu diyor: "Dsg'li araçta boşta sürüş teknik olarak mümkün. Bu yüzden kılavuzda açıkça boşa atılmaz diyemiyorum. Diğer yandan vitesi boşa atmakta sorun yok fakat vitesi tekrar D'ye atmakta sıkıntı var. Bu işlemi gaz vermeden rölanti devrinde yapmak gerekiyor. Şimdi ben kullanım kılavuzunda "istiyorsanız boşa atın ama tekrar N'ye geçerken bunlara şunlara dikkat edin yoksa şanzımanda sıkıntı oluşur" desem yapabileni var, yapamayanı var. Dsg zaten sıkıntılı bir mevzu. İş iyice arap saçına döner. Bu yüzden sayfa 173'de "YANLIŞLIKLA" ifadesini kullandım ki insanlar hem benim hemde kendisinin başını ağrıtabilecek işlere kalkışmasınlar. Sayfa 175'de de elektronik olarak benim kontrolümde olmak şartıyla boşta sürüşün mümkün olduğunu anlattım. Biz işi sağlama alalım, boşa atıp tasarruf yapmak isteyen kullanıcılar, kendileri bu işlere yeltenmesinler, bir zahmet sürüş profili seçme opsiyonunu satın alsınlar ve bu işleri bana bıraksınlar."
    Yapilmasi kitapciktada olumsuz karsilanan bir durum olsada kisi bilerek vitesi N ye aldi diyelim ki ben eski aracimda cok almistim sonrasinda arac hareketine devam ederken motor rolatideyken D ye almistim. Ilk kavrama aninda hafifce sarstigina sahit oldum. O an zaten manuel araclardaki gibi motor sanzimanla bulustugunda devrini olmasini gereken seviyeye cikariyor. Bu olayi motosiklette de cok yasadim. Belirli bir hizda giderken vitesi bosa aliyordum. Sonrasinda vitese gecmem gerektiginde hizima bagli olarak uygun vitesi secip debriyaji yavasca biraktigimda motor devri uygun konuma geliyordu cok az da olsa sarsilma oluyordu.

Sonuc tavsiye edilen bir durum degil. Birakin sistem kendi kendine uygun olani yapsin demis kitapcik. [emoji6]

Golf7 1.6 TDI DSG Highline Derin Siyah
    Golf VII Derin Siyah 1.6 TDI Highline DSG
    Car DVR Camera(GT680W)
    Difüzör
    Çift çıkış egzoz
    Spoiler

nikotincs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    10 Eylül 2013

GT - Rank
    3535

İsim
    Islam Fırat
    Şube
    Malatya
    Araç
    Golf MK 6 Trendline
    Motor
    TDI 105 PS
    Plaka
    35 HAY 11
    Kan Grubu
    A RH +
    Bahset
    @nikotincs

ABimin A3 dsg şanzıman sanayide bir abimizden duyduğumu söylüyorum dsg şanzımanlı araçlar seyir halindeyken boş a alınması hiç iyi değilmiş ayrıntılarını tam hatırlamıyorum ama iyi şeyler söylenmediğini biliyorum

muratca7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    23 Temmuz 2015

GT - Rank
    5668

İsim
    Murat Aydın
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Golf MK 7 Highline
    Motor
    TSI 125 PS
    Plaka
    34 LA 7860
    Kan Grubu
    B RH +
    Bahset
    @muratca7

Araç yokuş aşağı inerken viteste olduğunda lastiklerden aldığı kinetik enerji ile motor devrini döndürür, fakat; vitesi boşa alırsanız yazılım aracın gitmediği varsayımı ile yürüyen aksamda oluşan enerjiyi atıl duruma geçirip benzin/motorin yakarak çalışmaya devam etme eğilimi gösterir.

Bu hem manuel hem de otomatik araçlarda aynı mantıkla çalışır.

Otomatik araçlarda sonuçları daha vahim olabilir çünkü vitesi N durumuna getirdiğinizde çift kavrama sistemi de sizin durduğunuzu varsayar ve D konumuna alıp gaza bastığınızda sizin 0 km hızdan başladığınızı zannedip D1'den vites yükseltmeye başlar (bu da çift kavramanın 1-3 vites aralığında kalması demek). Aslında o anda belkide D5 konumundaydı vites yani (4-6 kavramasında)
    Volkswagen Golf Mk7 1.4 TSI 125 PS
    Highline
    Saf Beyaz
    Panoramik Açılır Cam Tavan
    Bi-Xenon + U Led Farlar
    Composition Media 6.5"
    Çocukluk Hayali Gerçek Oldu

lcdvscrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uyelik Tarihi
    12 Nisan 2013

GT - Rank
    104

İsim
    Recep Nn
    Şube
    İstanbul - Avrupa
    Araç
    Golf MK 7 Comfortline
    Motor
    TSI 105 PS DSG
    Plaka
    06 XX 000
    Kan Grubu
    0 RH -
    Bahset
    @lcdvscrt

Alıntı muratca7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç yokuş aşağı inerken viteste olduğunda lastiklerden aldığı kinetik enerji ile motor devrini döndürür, fakat; vitesi boşa alırsanız yazılım aracın gitmediği varsayımı ile yürüyen aksamda oluşan enerjiyi atıl duruma geçirip benzin/motorin yakarak çalışmaya devam etme eğilimi gösterir.

Bu hem manuel hem de otomatik araçlarda aynı mantıkla çalışır.

Otomatik araçlarda sonuçları daha vahim olabilir çünkü vitesi N durumuna getirdiğinizde çift kavrama sistemi de sizin durduğunuzu varsayar ve D konumuna alıp gaza bastığınızda sizin 0 km hızdan başladığınızı zannedip D1'den vites yükseltmeye başlar (bu da çift kavramanın 1-3 vites aralığında kalması demek). Aslında o anda belkide D5 konumundaydı vites yani (4-6 kavramasında)
    Vitesi boşa almak çok önerilen bir durum olmayabilir ama DSG'de D'ye tekrar alınca birinci vitesten değil hıza uygun olan vitesten başlıyor.
    Golf 7 - 1.2 TSI DSG Comfortline (2013) Pasifik Mavi
    Sürüş Konfor Paketi, Işık Görüş Paketi, 17" Dijon jantlar (Yaz), 16" Seat Leon Enea jantlar (Kış), Kum Beji Alcantara Döşeme

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)