Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree1Beğeniler
 • 1 Post By letsgolf

Konu: Teknik Terimler Kılavuzu

 1. #1 Teknik Terimler Kılavuzu
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Teknik Terimler Kılavuzu

  A dan Z ye otomobil dünyasında ki teknik terimlerin içerikleridir. Eksik gördüklerimizi ve hatalı bulduklarımızı lütfen düzeltelim.


  A


  4WD:Four wheel drive- Dort cekis sistemi
  16 V:16 subapli motor.
  1 DIN:1,12 sae
  1 KW:1,34 ece
  1 KW:1,35 PSdin
  A-SÜTUNU:Otomobilin orta gövdesinin önünde yükselen, tavanı taşıyan sağ ve sol köşede bulunan ve içinde pasif güvenlik unsuru destekleri olan sütun.
  ABAT-VENT:Speedster otomobillerde kullanılan alçak ön cam veya rüzgar kesici çıkıntı.
  ABAXIALingil harici yapı.
  ABC (Aktif Gövde Kontrolü):Mercedes'in ilk olarak 1999 yılında satışa sunduğu CL Cabrio modelinde kullanmaya başladığı ABC (Active Body Control) yani Aktif Gövde Kontrolü, yeni nesil aktif süspansiyon sistemlerinin öncüsü sayılmaktadırç ABC sistemlerinin en önemli özelliği bünyesinde anti-roll bar kullanılmaması. Aracın üstün bir yol tutuş yeteneğine sahip olmasını sağlayan ABC, 4-5 Hz'lik titreşimlerde bile devreye giriyor. Sensör kontrollü bu sistem, gövdenin yana yatma ve fren anındaki öne doğru yatma eğilimlerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu sayede de yol tutuş ve frenleme güvenliği arttırılıyor.
  ABS (Anti Blocker System):Sert frenajda veya kaygan zemin üzerinde tekerleklerin kilitlendiğini sensörler yardımı ile algılayan, milisaniyeler içinde fren disklerinin tekerleklerin tutunma işlemi başlayıncaya kadar sıkılıp boşaltılmalarını ve bu sayede sürücünün en zorlu şartlarda bile direksiyon hakimiyetini korumasını sağlayan elektronik sistem. Ani frenajlarda cisimden kurtulmaya olanak sağlayan ABS birçok otomobil markası tarafından standart ve isteğe bağlı olarak kullanılıyor
  AC:Klima
  ACC:Adaptive Cruise Control. Trafikteki diger araclarin hizina uyan ve aradaki mesafeleri duzenleyen sistem. Ozellikle yuk tasima araclarinin trafik akisini guvenlik acisindan olumsuz etki etmemesini kolaylastirir. DaimlerChrysler tarafindan gelistirilmis diger sistem de yanal cizgilere gore mesafe duzenler.
  ACEA:Avrupali Otomobil Ureticileri Birligi. En buyuk islevi, motor yaglari ile ilgili bir norm belirleyerek benzin istasyonlarinda suruculerin islerini kolaylastirmalari idi.
  ADB (Automatische Differantial Bremse):Standart kilitli diferansiyellerin elektronik devreli bir versiyonu.
  ADEZYON:Sıvıların veya madenlerin birbirlerine yapışmasını sağlayan kuvvet.
  AERODİNAMİK:Hava akimi bilimidir. Otomobiller icin cok onemlidir, cunku dusuk ruzgar direnci ile yakit tuketimi de duser.En iyi direnc degeri otomobiller icin cw=0,26 iken arazi araclarinin kotu aerodinamigi ile 0,45'e dek cikabilir.
  AFS (Active Fahrwerks Stabilierung):Temel olarak ABC ile aynı işlevi görür. Sistem Citroen Xantia Activa'da kullanılmaktadır.
  AIRBAG (Hava Yastığı:Hava yastığı çarpışmalara karşı yolcuyu koruma derecesi son derece yüksek olan bir ek koruma sistemidir. Hava yastığı bir çarpışma sırasında algılayıcılardan gelen uyarı sonunda şişerek, çarpışma yönünde yolcuyu karşılayan koruyucu bir kalkan oluşturur.
  AKS:Üzerinde bir veya daha fazla tekerleğin döndüğü otomobil eksenine dik bir mildir.
  AQUA PLANNING:Su birikintilerinden geçerken lastiklerin profilinden suyun kenara çıkamamasından kaynaklanan aracın lastiklerinin yerle ile temasının kalmaması sonucunda suya girdiği yönde veya tam olarak savrularak hareket etmesi.
  AKSELERASYON:Otomobilin hızlanması.
  AKTARMA ORGANLARI:Motor gücünü tekerleklere aktaran organlardır. Pek çok parçadan oluşur ve motor gücünü tekerleklere şanzıman üzerinden aktarır.
  AKTİF GERGİLİ EMNİYET KEMERİ:Carpisma aninda cok hizli sekilde kemer gerilerek yolcuyu tepki hareketinden korur.
  AKTİF GÜVENLİK: Otomobilde güvenligi arttiran elemanlarin tümü. ABS, ESP, lastikler, aracyn aerodinamik yapysy, frenler, yol tutusu gibi...
  AKÜMÜLATÖR:Akümülatörler elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo ederek, devrelerine elektrikli alıcılar bağlandığı zaman bu kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren araçlardır.
  ALB (Anti Lock Brakes):ABS'nin ilk ve basit şekli. Kızaklayan tekerlekleri hızlı ritimde bırakıp tekrar tutan fren sistemi.
  ALT ÖLÜ NOKTA:Pistonun silindir içinde inebildiği en alt noktada, yön değiştirmek için bir an durakladığı yerdir. Kısaca A.Ö.N. olarak belirtilir
  ALTERNATÖR:Şarj dinamolarının aksine dalgalı (alternatif) akım meydana getiren araçlardır
  AMORTİSÖR:Ani yaylanmaları ve yay salınımlarının devam etmesini önleyen parçalardır.
  AMPERMETRE:Aküye girip çıkan akım miktarını ölçen ve gösterge tablosunda bulunan bir ölçü aleti.
  ANA YATAKLAR:Ana yataklar, motorda krank milini taşıyan yataklardır.
  ANTİFİRİZ:% 50 glycol + % 50 su karışımı bir sıvıdır. Soğutma sisteminde bulunan radyatör içindeki su, soğuk havalarda donarak genleşebilir ve soğutma sistemine zarar verebilir. Radyatörde bulunan suya ilave edilen antifriz suyun donmasını engeller. Antifriz ayrıca radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılır.
  ASC+T (Automatische Stabilitäts Control+Traktion):BMW'de kullanılan elektronik çekiş kontrol sistemi olup, sürekli arka tekerleklerin durumunu gözlemleyerek bir kayma olup olmadığını denetler. Arka tekerleklerde bir kayma olursa ASC+T devreye girip frenleri ve motoru kontrol ederek otomobilin yolda kalmasını sağlar.ASR:Anti-Schlupf-Regelung(Anti patinaj kontrolu) Cekis saglayan tekerlerin bosa donmesini engeller ve surus stabilitesini yukseltir. Iki yolla olur; elektronik olarak motor gucu azaltilir ve/veya donen teker frenlenir. ASR, Mercedes tarafindan kullanilan kisaltmadir. Traction Control, farkli ureticiler tarafindan ffarkli sekilde kullanilir; ETC, TC veya TCS gibi.
  ATIK GAZ:Egzosttan cikan cesitli gazlardir. KImyasal aritma icin katalizator kullanilir.
  ATIK GAZ NORMU:Araclarin cevreye ne kadar gaz verebileceklerini belirler. 1.1.2000'den itibaren Avrupa'da Euro3; 1.1.2005 ve 2006'da ise Euro4 normlari gecerli.
  ATALET:Bir cismin herhangi bir hareket yönüne veya hız değişikliğine karşı gösterdiği dirençtir.
  ATEŞLEME AVANSI:Silindirde sıkıştırılan yakıt-hava karışımının ateşlendikten sonra tamamen tutuşabilmesi için gereken süredir.
  ATEŞLEME BOBİNİ:Ateşleme sisteminde transformatör gibi görev yaparak batarya voltajını binlerce voltaja yükseltir. Bu yüksek voltaj bujinin tırnakları arasında kıvılcım meydana getirir.
  ATEŞLEME NOKTASI:Motorinin sıkıştırılma sonucunda silindir kafasındaki sıcak gazların içine püskürtüldüğü anda kendiliğinden ve hemen ateş alma sıcaklık noktasına ateşleme noktası denir.
  ATEŞLEME SIÇRAMASI:Yanlış bujinin karışımı tutuşturmasına ateşleme sıçraması denir. Ateşleme sıçraması genellikle buji veya distribütör kapağının ya da tevzi makarasının hatalı oluşundan meydana gelir.
  ATEŞELEME SIRASI:Motor silindirlerinin ateşlenme sırası veya silindirlerde güç zamanının meydana geliş sırasıdır.
  ATEŞLEME SİSTEMİ:Silindirlerde sıkışan hava-yakıt karışımının yakılabilmesi için bujilere yüksek voltajlı kıvılcım sağlayan sistem. Batarya, ateşleme bobini, distribütör, kontak anahtarı, kablolar ve bujiler bu sistemin parçalarıdır.
  ATMOSFERİK BASINÇış hava ağırlığının aşağıya doğru basma kuvvetine atmosferik basınç denir.
  ATF:Otomatik sanziman yagi. Hidrolik direksiyonda da kullanilir.AWDort ceker otomobillerinin kullandigi kisaltmadir.
  AWS (All Wheel Steering)ireksiyonun dört tekerleği birden yönlendirebildiği sistem.
  AUTODIMMINGikiz aynalarında kullanılan duyarlı aynanın ışığı daha yoğun kırarak, kararması.
  Olgun9636 bunu beğendi.

 2. #2
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  B

  BAKIR KURŞUN YATAKLAR:Genellikle dizel motorlarında yaygın bir şekilde kullanılan yatak çeşididir.
  BALANST REZİSTÖR DEĞERLERİ:Elektronik ateşleme sistemi iki rezistör ile korunur. Bunlar, 0,55 ohm olan normal devre direnci ile 5.ohm olan yardımcı devre direncidir.
  BALATA:Yarım daire şeklinde kavis verilmiş metal bir parça. Üzerine ısıya karşı oldukça dayanıklı olan balata perçinlenmiştir. Frene basıldığı zaman bu balata kampanaya sürterek frenleme etkisi gösterir.
  BAS:Panik frenlemede fren hidroliği içindeki basıncı arttıran ve her tekerde eşit fren gücünün oluşmasını sağlayan sistem.
  BAĞLANTI ÇERÇEVE:Arazi araclari icin hala kullanilan yuruyen aksam seklidir. uzunlamasina ve capraz kollara direkt baglaniyor. En buyuk avantaji stabilitesi ve degiskenligi. en buyuk dezavantaji ise agirligi.
  BASINÇLI KAPAK:Suyun kaynamasını ve kaybını önleyen, soğutma sistemini basınç altında çalıştıran supaplı bir kapaktır.
  BASKI YATAĞIebriyaj pedalına basıldığında, baskı parmaklarını bastırarak motor ile güç aktarma organlarını birbirinden ayıran mekanizmadır.
  BATARYA:Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve akım kaynağı olarak kullanan düzenek.
  BENZİN:Ham petrolden elde edilen ve otomobillerde yakıt olarak kullanılan bir hidrokarbondur.
  BENZİN MOTORLARI:Buji ile ateşlenen, benzin veya benzin türevi yakıt kullanan motorlara benzin motorları denir.
  BENZİN YANMASI:Benzin-hava karışımı silindir içinde sıkıştırma zamanı sonunda, bujinin meydana getirdiği kıvılcım neticesinde düzenli olarak yanmaya başlar. Hiçbir zaman patlamaz. Normal yanma bujide başlar ve sonra bir alev dalgası halinde ateşleme odasını kat eder.
  BEYGİRGÜCÜ:Motor tarafından üretilen gücün birimi. 0, 7457 kw'a eş değerdir.
  BİLEŞİK YAĞLAR:Bu tip yağlar genellikle ince yağlar olup, SAE numarası yüksek yağların özelliklerini karşılamak için içlerine bazı kalınlaştırıcı katıklar katılmış yağlardır.
  BI-LITRONIC:Xenon farlar icin Bosch'un kisaltmasidir.
  BI-XENON:Bi-Xenon farlar, günümüzün en gelişmiş ve en güçlü far teknolojisidir. B-xenon ismi, uzun ve kısa farlar için iki ayrı xenon ampul kullanılmasından gelmektedir. Xenon farın dalgaboyu ve dolayısıyla maviye yakın olan rengi güneş ışığına çok yakın olduğu için, gece sürüşünde karşıdan gelen sürücünün gözünü almaz ve yansımayı en aza indirir. Xenon gazının içinden geçen ışık, 70 mm çapındaki hareketli lensten yansıyarak geniş ve uzun mesafeli "uzun far" etkisini yaratır.
  BLOW-BY:Silindirde yanma sirasinda pistonlara giden gazlara verilen addir.
  BOŞ AĞIRLIK:Kullanima hazir bir otomobil, yuzde 90 dolu yakit deposu ve 75kg'lik bir surucunun toplam agirligi.
  BOXER MOTOR:Silindirlerin ayni düzlemde (180 derece) karsilikli olarak konumlandirildigi motor.

 3. #3
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  C-Ç

  CAN (Controller Area Network):Araç içindeki merkezi kontrol ünitesi ile çevre kontrol ünitelei arasındaki bilgi iletişimini sağlayan veri iletişim ağı. Merkezi kontrol ünitesi genelde motor kontrol ünitesi olup çevre kontrol üniteleri havayastıkları, ABS, klima sistemleridir.
  CABRIO:Bir karasör tipi olan cabrio, 2+2 oturma düzenine sahip ve üstü açılabilen otomobilleri tanımlamak için kullanılır.
  CBC (Cornering Brake Control):Açılımı Viraj Kontrolü olan CBC, aslında BMW'nin birçok otomobilde kullandığı ve ESP ile birlikte faliyet gösteren aktif güvenlik sisteminin adıdır. CBC, yani viraj fren kontrolünün görevi viraj içinde yapılan frenlerde aracın stabilitesinin bozulmasını engellemektir. Viraj içindeki ve dışındaki tekerleklerin dönüş hızları farklı olduğu gibi uygulanması gereken fren basıncı da farklıdır. CBC sistemindeki sensörler tekerleklerin farklı dönüş hızlarını algılıyor ve her tekerleğe uygulanması gereken fren basıncını belirliyor.
  CDIaimler-Chrysler firmasının Mercedes marka dizel araçları için kullandığı "Common Rail Diesel Injection System"'in kısaltması.
  COUPE:A ve C sütunları arasında metal tavana sahip 2+2 ya da kimi durumlarda dah fazla kişiye oturma alanı sunan karoser tipi.
  CET SAYISIizel yakitin yanma istegidir. Bugunku dizel motorlar 50 civarindadir.
  CRS (Common Rail Sistemi):Common Rail, dizel motorlar için üretilmiş olan yüksek basınçlı bir püskürtme sistemidir. Bu sistemi diğerlerinden farklılaştıran esas unsur, basınç oluşturma işlemi ile püskürtme işleminin birbirinden ayrılmış olması. Motor tarafından direkt olarak tahrik edilen ve kesintisiz olarak çalışan bu yüksek basınç pompası, basınç haznesinde 1400 bar'a kadar istenen basıncı oluşturuyor. Yakıt, bu basınçla çalışan hızlı tetiklemeli solenoid subaplı enjektörler üzerinden doğrudan yanma odasına püskürtülüyor. Sistem, bu avantajı sayesinde, çok çeşitli motor tasarımlarına uygulanabiliyor ve kademeli ön püskürtme, dizel motorların daha sessiz çalışmasını sağlıyor.
  CONTA:Mekanik aksamların birleşme noktalarında sızdırmazlık ve geçirmezlik sağlamak amacıyla, üniteler arasına koyular parçalardır. Contalar mantardan, madeni levhalardan ve çeşitli meteryallerden üretilir.
  CO:Karbonmonoksit'in kimyasal kisaltmasidir. Motorda tam yanma olmamasi durumunda bu zararli gaz olusur.
  CRUISE CONTROL:Hiz sabitliyici sistem.
  CVT (Constantly Variable Transmission)eğişken Oranlı Şanzıman - 1950'li yıllarda Hollandalı Van Doorne tarafından geliştirilen sistem, metal bir kayışın, iç yüzeyleri konik bir çift kasnak arasında çalışma prensibine dayanıyor. Aslında mopedlerdeki aktarma sistemiyle aynı prensibe sahip CVT'de herhangi bir dişli olmadığı için sürekli değişken oranlı şanzıman olarak adlandırılıyor. CVT şanzımanlarda sadece bir başlangıç ve bitiş oranı bulunuyor. Motor devri ve hıza bağlı olarak aktarma oranı, bu iki oran arasında sürekli değişiyor.
  CVVT (Değişken zamanlı Supap Teknolojisi):Volvo, Kia ve Hyundai tarafından adlandırılan sürekli değişken supap zamanlama sistemi CVVT (Continuously Variable Valve Timing), aslında başka firmalar tarafından da başka isimler ve kısaltmalarla kullanılan oldukça yaygın bir motor kontrol sistemidir. Motorun her iki eksantriğine de uygulanan sistem, supapların açılma zamanlarını motorun hızı ve yüküne göre değiştirerek daha etkili ve yüksek performans, düşük egzoz gaz emisyon değerleri sağlamayı amaçlıyor.
  CW:Sürtünme katsayisi.Otomobilin rüzgara karsy direnci.
  ÇAPRAZ ÇİFT KARDAN MAFSALI:Bu mafsallar esas olarak birbirleri ile 90 derecelik açı yapacak şekilde bir istavrozla tutturulan ve ana şafta bitişik olan iki kelepçeden meydana gelmiştir. Çapraz mafsalın yağlama işlemi mafsalın yapımına bağlıdır.
  ÇARPMALI YAĞLAMA SİSTEMİ:Çarpmalı yağlama sistemi, yağ pompasının karterdeki motor yağını yağ çanağına basarak, çanağı daima dolu bulundurması şeklinde çalışır.
  ÇEVRİM:Bir motorda iş elde etmek için tekrarlanmadan meydana gelen olayların toplamına bir çevrim denir. Dört zamanlı motorlarda bir çevrimin tamamlanabilmesi için pistonun dört hareketine (krnak milinin iki tam devir yapmasına) gerek vardır. Dört zamanlı motorlarda bir çevrim, krank milinin 720 derecelik dönüşü ile tamamlanır.
  ÇİFT SALINCAKLI SÜSPANSİYON:Bilinen en eski süspansiyon sistemidir. Salıncaklı sistem, bağlı olduğu tekerleğe ideal sıkışma ve açılma olanağı vermekte ve kamber de yaylanmanın bu hareketinden çok az etkilenmektedir. Böylelikle gövdenin maksimum derecede yana yatması durumunda dahi dışarıda kalan tekerleğin yola dik bir açı ile basması sağlanır.
  ÇOK AMAÇLI GRESLER:Lityum sabunlu greslerdir. Orta kıvamda, suya dayanıklı olduğundan aracın her yerinde kullanılabilir özelliğe sahiptir.
  ÇOK LEVHALI KAVRAMA:Bir tür debriyaj kavrama şeklidir. Bu tür debriyajda, değişik işleten ve işleyen diskler kullanılmaktadır. Önemli olan her işleten diskin uygun yük miktarını işleyen disklere aktarması ve bütün işleyen disklerin dönüşlerine aksettirmesidir. Bu tür debriyaj, binek otomobilerin mekanik vites mekanizmalarında görülmemekle beraber otomatik vites mekanızmalarında ana unsuru oluştururlar.
  ÇİFT ATEŞLEME:Silindir basina iki buji; hava yakit karisiminin daha iyi yanmasini saglar. Ayrica silindirdeki yanma mesafesini azaltarak sikistirmayi arttirir. Alfa romeo( Twin Spark) ve Mercedes bu sistemi kullanir.

 4. #4
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  D


  D4:Toyota'nın 4 silindirli benzin motorları için kullandığı kısaltma
  D4D:Toyota'nın 4 silindirli dizel motorları için kullandığı kısaltma.
  DATENBUS:Tum elektronik bilesenler birbirine baglanir. Dijital komutlar tek bir merkezden verilir. Mercedes CL'de uc adet bulunur. En hizlisi olan isik dalgasi ile 5.65 Megabaud'luk iletim mumkundur.
  DE DION SİSTEMİe Dion sistemi sabit aks ile bağımsız süspansiyonun karmaşık bir birleşimidir. Sabit bir aks borusu tekerlekleri birbiine bağlar. Aynı zamanda dingil genişliği ile kanmber açısında meydana gelen değişiklikleri de kontrol eder. Yarım şaftlar, diferansiyel ve ana şaft ayrıca askıya alındığından, askılanmamış kütleler daha az olacağı için bu durum konforu arttırır.
  DETENASYON:Karışımın buji tarafından ateşlenmesinden sonra yanmanın düzensiz olarak gerçekleşmesine detenasyon denir.
  DEBRİYAJ:Manuel şanzımanı, otomatik şanzımanlardan ayıran en belirgin özellik debriyajdır. Debriyaj, motor ve manuel şanzıman arasında gücün iletilmesini sağlayan ayrılabilir bir bağlantıdır. Her şeyden önce debriyaj, çalışır halde olan motordan gelen torku başlangıçta statik halde duran şanzımanın ana şaftına kademeli olarak ileterek ilk hareketi sağlar. Aynı zamanda vitesler değiştirildiğinde güç akışının kesilmesi gerektiğinden debriyaj bu aşamada da gereklidir.
  DEFLEKTÖR:Binek otomobillerde tekerleklerin çevresine, büyük tonajlı yük taşıyıcılarındaysa sürücü kabininin üstüne ve aerodinamiyi geliştirmesi açısında kapıların üst bölümlerine yerleştirilen plastik ya da metal parçalara deflektör adı verilir. Rüzgar direncini azaltan bu parçalar, hava akımını düzenlenmesine yardımcı olurlar.
  DEĞİŞKEN SUPAP ZAMANLAMASIeğişken supap zamanlaması, motor işletim sisteminin hangi devire göre hangi supap zamanlamasının kullanılacağını belirlemesi ve her devirde en verimli çalışmayı sağlamasıdır.
  DEĞİŞKEN GEOMETRİLİ TURBOaha çok tercih edilen türbin geometrisi ya da değişken geometrili turbo (VTG) sisteminde egzoz manifoldundan gelen hava, salyangoz adı verilen gövde içerisindeki kanatçılarla pervanenin merkezine yönlendiriliyor. Salyangozda bulunan kanatçıklar motorun işletim sisteminden aldığı emir doğrultusunda yukarı veya aşağı hareket ediyor. Böylece alt devirlerde az miktardaki havanın, pervanenin dönüşünü hızlandırmasını ve düşük devirlerden itibaren turbonun güç ve tork üretmesini sağlıyor. Bu sistem su değirmenlerinde yaz aylarında su yolunu daraltarak çarkın daha yüksek basınçla çevrilmesine benziyor. Böylece kompresör sistemi gibi turbonun düşük devirlerde verimli olması hedefleniyor.
  DIizel ve benzinli motorlarda direkt enjeksiyon. Takit, direct olarak en iyi sekilde yanacagi yanma odasina gonderilir. Dizeldeki problem sert yanma sesi idi, Audi; mukemmel bir hava-yakit karisimi ile bunu azaltmayi basardi.
  DİFERANSİYEL:Bir akstaki iki teker arasindaki devir dengesini saglar. Ozellikle virajlarda sol ve sag tekerler farklilik gosterdigi icin gereklidir.
  DİFERANSİYEL KİLİDİ:Cekis saglayan tekerlerden birinin bosa donmesini onler ve daha iyi bir yol tutus saglar. En popüler olanı merkezi diferansiyel kilididir. Böylece tek tekerlekte çekiş kaybı olduğunda aracın ön veya arkadaki iki tekerleğinin çekişe devam etmesi sağlanmaktadır.
  DIN:: (Deutsches Institut für normung)- Tüm ölçümlerde kullanilan Alman endüstri normu, 1 DIN= 1.12 SAE
  DİNAMO:Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek lambaları yakan, aküyü şarj eden ve ateşleme sistemini çalıştıran bir elektrik sistemi parçasıdır.
  DİNAMOMETREinamometre, motorun çıkış gücünü ölçen bir alettir.
  DİNGİL MESAFESİingil mesafesi, ön tekerleklerin merkezi ile arka tekerleklerin merkezi arasındaki uzaklıktır.
  DİOD:Transistörlü ateşleme sisteminde kullanılan parçalardır. Diodlar, bir voltaj rölesi gibi görev yaparak, transistörü aşırı voltajın etkisinden korurlar.
  DİREKSİYON:Bir aracı istenilen tarafa yönlendirmek için ön tekerleklerin istikametini sağa veya sola değiştiren mekanizma.
  DİREKSİYON DİŞLİLERİireksiyon simidinin dönme hareketini doğrusal harekete çevirerek aracın ön tekerleklerine ileten, direksiyon milinin ucuna yerleştirilmiş olan dişlilerdir.
  DİREKSİYON SİMİDİ:Aracı istenilen yöne çevirmeye yarayan, direksiyon milinin ucunda bulunan çember formunda olan bir parçadır.
  DİSK BALATAisk balatalar, kaliperin içinde karşılıklı olarak yer alan ve frene basıldığı anda fren diskini iki yandan sıkıştırarak aracın yavaşlamasını veya durmasını sağlayan fren sistemi parçalarıdır. Bu süreçte aracın kinetik enerjisi, balata ve fren diski üzerinde ısı enerjisine dönüşür. Disk balata ve fren diski çok yüksek sıcaklıklara maruz kalırken, aynı zamanda sürtünmeden dolayı parça yüzeylerinde aşınmalar meydana gelir. Belirli bir kullanımdan sonra incelmeye başlayan disk balatalar yüzünden aracın frenleme performansı düşer. Bu nedenle belirli periyotlarda disk balataları yenileri ile değiştirmek gerekir. Balata değişimi mutlaka her iki tekerlekte de aynı zamanda yapılmalı ve daima kaliteli disk balatalar tercih edilmelidir.
  DİSPERSAN KATKILAR:Bu katıklar, deterjan sayesinde motorun içinde çözülen pisliklerin etrafını sararak bunların, ateşleme odasına, supap odalarına, yağ kanallarına, filtre elemanlarına ve motor çeperine yapışmasını önler. Çok küçük parçalar halinde pisliğin yağ bünyesinde askıda kalması özelliği dispersan katığı sayesinde sağlanır.
  DİSTRİBÜTÖR:Yüksek voltajlı akımı, motorun ateşleme sırasına göre bujilere dağıtan bir elektrik sistemi cihazıdır.
  DİSTRİBÜTÖR KAPAĞI:Genellikle bakalitten imal edilen bir kapaktır. Kapak içinde, ateşleme bobininden gelen yüksek voltajın bujilere iletilebilmesi için motor silindir sayısı kadar eşit aralıklı madeni uçlar bulunmaktadır.
  DİSTRİBÜTÖR TABLASI:Platin takımı ve kondansatörü üzerinde taşır. Mekanik avanslı distibütörde sabit olarak gövdeye bağlanmıştır.
  DISTRONIC:Mercedes Benz'in mesafe takip radarlı akıllı hız sistemine verdiği isim. Elektronik takip sistemi. Sistem öndeki araçla olan mesafe tehlikeli sekilde azalinca motor gücünü azaltiyor yada fren yaparak aracı yavaşlatıyor.
  DİŞLİ BOŞLUĞU:Birbirini döndüren iki dişlinin arasındaki boşluk.
  DİŞLİ ORANI:Birbirini döndüren iki dişlinin veya milin dönme oranları.
  DİŞLİLER:Bir milden diğerine dönme hareketini ileten, güç aktarımında kullanılan parçalardır.
  DİŞLİ YAĞLARI:Hassas olarak işlenmiş dişli yüzeylerinde kullanılan yağlardır. Bu tür dişli yüzeylerinde korozyona ve yağın kalınlaşmasına neden olacak maddelerin meydana gelmememsi için dişli yağlarının stabiliteye sahip olmaları gerekmektedir.
  DİYAGRAM VERİMİ:Endikatör diyagramından ölçülen işin, teorik çevrim diyagramından ölçülen iş oranına diyagram verimi denir.
  DİZEL ÇEVRİMİizel motorlarda, havanın silindire emilerek sıkıştırılmasının ardından motorin pükürtülür. Sıkıştırılan havanın sıcaklığı ile motorinini tutuşması sağlanır. Dizel motorlarda bu şekilde gerçekleşen çalışma düzenine dizel çevrimi denir.
  DONMA NOKTASI (YAKIT):Yakıtın katılaştığı veya donduğu sıcaklık derecesine donma noktası denir.
  DOT:Amerikan Taşımacılık Departmanının (US Departmant of Tarnsportation) fren hidrolik yağları için belirlemiş olduğu standartların kodu. Piyasada DOT3, DOT4, DOT5 olmak üzere üç çeşit hidrolik yağı satılmaktadır. Dot değeri arttıkça fren hidrolik yağının kaynama noktası yükselir ve ürünün kalitesi artar.
  DOHC (Double Over Head Camshaft):Üstten çift egsantrikli motor.
  DÖNER PİSTONLU MOTOR (ROTARY-WANKEL MOTOR):1954 senesinde Felix Wankel tarafından geliştirilmiş bir motor türüdür. Bu motorda silindir geometrik elips biçimi şeklindedir. Bu motorun çalışma prensibi kısaca, yakıt odasına sahip blok içinde üçgen şeklinde bir döner pistonun dönerek, silindir içinde değişik yakıt hacimleri ve sıkıştırma oranları meydana getirmesidir. Günümüzde ağırlıklı olarak sadece Mazda tarafından devam ettirilen, geliştirilen ve uygulamaya konulan bu motor teknolojisi, Avrupa'da piyasadan kalkan RX-7'nin yerini alan RX-8'de kullanılıyor.
  DÖRTLÜ KARBÜRATÖRört boğazlı karbüratöre dörtlü karbüratör denir.
  DÖRT ZAMANLI MOTORört zamanlı Otto motoru prensiplerine göre geliştirilmiş olan dört zamanlı çalışma sistemi olan motorlardır. Bu dört zamanı emme, sıkıştırma, iş (güç, yanma, genişleme) ve egzoz olarak sıralanır.
  DSC:Elektronik Stabilite Proğramı ESP'nin BMW'deki adı. sistemidir.
  DSP (Dynamic Shift program)::Sürücünün kullanim tarzina göre vites degisimini hizli yada konforlu yapan akilli otomatik sanziman.
  DSTC:Volvo'nun ESP ve ASR ile birlikte çalışan Dynamic Stability and Traction Control yani Dinamik Stabilite ve Çekiş Kontrol Sistemine verdiği ad.
  DUMMY:Çarpışma testlerinde otomobilde oturan, insan vucuduna benzeyen ve üzerinde birçok sensör bulunan plastik makete verilen isimdir. Gerçek çaprışmalarda insan vücudunda oluşabilecek yaralanma riskinin hesaplanmasına olanak verir.

 5. #5
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  E

  EBD-EBV:Elektronik fren gücü dagiticisi.
  ECE:Economic Commission for Europe
  ECOTEC:Opel’in ekonomi, ekoloji ve teknoloji anlamina gelen motoru.
  EDC:Electronic Diesel Control: Enjeksiyonlu dizellerin elektronik kontrol sistemidir.
  EDLS:Elektronik Diferansiyel Kilidi.
  E-gaz:Gaz pedali ve motor arasindaki elektronik baglanti.
  EHBaha gelisim asamasinda olan elektrohidrolik fren sistemi.
  EMV:Arac elektroniginin elektro-manyetik alanlardaki davranisi. Yuksek gerilim alanlarindaki gercek davranis test edilir.
  EPS (Elektro Power Steering):Elektrik motorlu hidrolik direksiyon sistemi.
  EON:Enhanced Other Network: oto-radyoda diger vericilerden alinan trafik bilgiler verilir.
  ESP (Electronic Stability Program):Elektronik savrulma önleyici sistem. Temel prensip, fren sisteminin aracın yönlendirilmesi amacıyla kullanılması üzerine kurulmuştur. Frenleme esnasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen Anti Blokaj Sistemi (ABS) ve kaygan zeminde aracın patinaj yapmasını engellyen Antipatinaj sistemi (TCS), ESP'nin belkemiğini oluşturan sistemlerdir. ESP paketi içinde yer alan direksiyona bağlı bir sensör, direksiyonun dönüş açısı ile aracın gidiş yönü arasındaki tutarlılığı kontrol eder. Eğer arada bir sapma bulunuyorsa ESP derhal devreye girerek öncelikle tekerleklere aktarılan motor gücünü azaltır. Bu şekilde araç kontrol altına alınamadığı taktirde ESP, aracı gidilmek istenen yönde tutmak için tekerlekleri birbirinden bağımsız olarak frenlemeye başlar ve bu süreç araç kontrol altında tutlacak duruma gelene kadar devam eder.
  ETC:Elektronik Traksiyon Kontrolu
  ETS:Elektronik Stabilite Sistemi. ASR ile iliskilidir
  EURO NCAP:European New Car Assessment Programme kelimelerinin kısaltılması olan Euro NCAP, 1997 yılında kurulmuş olan, Avrupa'da üretilen birçok aracın çarpışma testlerini gerçekleştiren ve test sonuçlarına göre her araç için şu anda 5 yıldız üzerinden puanlama yapan bir kuruluştur.

  F

  FACE LIFT:Aracın dış görünüşünde yapılan tasarım rötuşu, makyaj.
  FADING:Frenlemede fren balatalarının ısınması sonucu, fren mesafesinin uzamasına yol açan durum. Fren pedalına uygulanan basıncın artması ve fren pedal yolunun uzaması "fading"in yol açtığı öteki sorunlar arasında sayılabilir.
  FAN:Bir motorda yakılan yakıtın ortalama yüzde 70'i ısıya çevrilir. Ortaya çıkan sıcaklığı düşürme görevi ise su soğutma sistemiyle birlikte fanın görevidir. Su soğutma sisteminin kullanıldığı modern araçlarda su, motorun sıcaklığını absorbe eder ve bu arada suyun kendisi de ısınır. Isınan suyun soğutulması görevi ise aracın en önündeki radyatör ve fanın görevidir. Isı belirli bir derecenin üstüne çıktığında elektronik beyin ya da termostat fanın çalışmasını sağlar, fan da radyatörden geçerken ısınan sudan transfer olan sıcaklığı dışarıya üfler.
  FAR YIKAMA SİSTEMİ:Far yıkama sistemi, farların ön kısmına yerleştirilmiş su püskürtme memeleri sayesinde, çamurlu ve karlı havalarda suyu far camına püskürtüp camı temizleyerek sürücüye daha iyi görüş sağlar. Kimi modellerde far silecekleriyle de desteklenen bu sistemin ayrı bir su kabı ve elektrik motoru bulunabilir.
  FREN ANA MERKEZ:Fren ana merkezi, araç sürücüsünün fren pedalı yardımıyla servo frene ve servo frende şiddeti yükseltilen mekanik kuvveti, hidrolik fren basıncına dönüştürerek, ana merkezin üzerindeki rezarvuarda bulunan fren hidrolik yağını, tekerleklerdeki sıkıştırma elemanlarına aktarır.
  FİLAMAN:Ampul içerisinde bulunan ve elektrik verildiğide ısınarak ışık saçan tele filaman denir.
  FIS:Surucu enformasyon display, eski adi yol bilgisayari. Geride birakilan mesafe, ortalama hiz, genel tuketim, dis sicaklik gibi ilginc veriler goruluyor.
  FLOATING CAR DATA:Hareket eden araclarin gonderdigi veriler, telematik hesaplarina katilir.
  FPS:Yangin önleme sistemi
  FREN BORUSU:Fren boruları, fren hidrolik yağını ana merkezden alıp tekerleklerde yer alan fren elemanlarına aktarma görevini sağlayan parçalardır. Boru iç çapı genellikle 2.5 mm olup, dış çapı ise 4.5 mm'dir. Çelikten üretilen fren boruları çoğu zaman paslanmaya karşı plastik bir katmanla kaplanır.
  FREN DİSKİ:Fren diski, araçların genellikle ön tekerlerine monte edilen ve disk yardımıyla frenleme esnasında sıkıştırılarak aracın yavaşlamasını veya durmasını sağlayan parçadır. Fren diskleri, günlük kullanım için dökme demir veya çelikten üretilir. Frenleme esnasında çok yüksek sıcaklılara maruz kalmaları nedeni ile diskin hızlı bir şekilde soğutulması büyük önem taşır.
  FREN DİSKİ SİLME SİSTEMİ:Şiddetli yağmur yağdığında fren diskleri ince bir nem tabakası ile kaplanır. "Brake Disk Wiping", yani fren diski sile sistemi, bu durumda fren balatalarını belli aralıklarla çok kısa bir süreyle hafifçe disklere bastırmak suretiyle suyu tahliye edip gerektiğinde daha hızlı bir fren tepkisi almayı sağlar.
  FREN GÜÇ DAĞILIMI:Tekerleklere aktarılan frenleme gücünün dağılımına fren güç dağılı denir. Araçlarda ön tekerleklere, arka tekerleklere kıyasla daha fazla frenleme gücü aktarılır.
  FREN KALİPERİisk balataların oturduğu döküm parçadır. Ana merkezden gelen hidrolik basıncın içinde bulunan hareketli pistonu itmesi sayesinde disk balatalarını sıkma sureti ile aracın yavaşlaması veya durması sağlanır. Aynı şekilde fren pedalı serbest bırakıldığında da otomatik olarak balatalar dikten ayrılır.
  FREN SİSTEMİ:Aracın yavaşlaması veya durması için kullanılan sistemlerdir. Fren pedalına basıldığı zaman, araç sürücüsünün uyguladığı güç, servo fren yardımıyla arttırılarak fren ana merkeze aktarılır. Ana merkez üzerindeki rezervuarda bulunan fren hidrolik yağı, ana merkez üzerinden tekerleklee yakın olarak konumlandırılmış kaliperlere veya tekerlek silindirlerine akar. Bu sayede disk balatalar veya balatalı pabuçlar, tekerleklere monte edilmiş olan diskleri veya kampanaları sıkıştırarak aracın fren yapmasını sağlar.
  FREN TAMBURU (KAMPANA):Fren tamburu, kampanalı fren sistemi kullanılan araçlarda bulunur. Tekerlek ile direkt olarak bağlantılı olup, frenleme esnasında balatalı pabuçların sıkıştırması sonucunda aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlar.
  FREN TABLASI:Fren tablası, kampanalı fren sisteminde balatalı pabuç, teker silindiri, levye ve bağlantı yaylarının oluşturduğu platformdur.
  FREN TEKER SİLİNDİRİ:Fren teker silindiri, kampanalı (tamburlu) fren sistemlerinde balatalı pabuçların kampanayı sıkıştırarak aracın frenlemesini sağlar.
  FSI:Volkswagen grubu araçlarında kullanılan direkt benzin enjeksiyonlu motorları ifade eden teknoloji olan FSI'ın en büyük avantajı aynı hacimdeki başka bir motorla karşılaştırıldığında daha az yakıt tüketimiyle daha fazla güç sunabilmesidir.

  G

  GA - (Gage) Gösterge
  GCW - (Gross Combination Weight) Yalın birleşik ağırlık
  GDI - (Gasoline Direct Injection)Direkt benzin enjeksiyonlu mitsubishinin kullandığı sistemdir.
  GEN - (Generator) Jeneratör
  GHGs - (Greenhouse gases) Sera gazları
  GND - (Ground) Zemin, toprak, şase
  gps (Global Positioning System) Uydu sinyalleri ile uygun alıcılar üzerinden coğrafi olarak nerede olduğunuzu gösteren sistem. Navigasyon uygulamalarında kullanılır.
  GTC – ( Gran turismo compact ) ( opel astra modeli )
  GVWR - (Gross Vehicle Weight Rating) Yalın taşıt ağırlığı derecelendirmesi

 6. #6
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  H  H - (Hydrogen) Hidrojen
  H2O - (Water) Su
  HBA – ( Hydraulic Brake Assist ) Hidrolik Fren destek sistemi ( tofaş ) ESP sisteminin çalıştığı durumlarda elektronik olarak devreye giren bir sistemdir.
  HC - (Hydrocarbons) Hidrocarbonlar
  H/CMPR - (High Compression) Yüksek sıkıştırma
  HCV - (Heavy Commercial Vehicle) Ağır ticari taşıt
  hd - (Heavy Duty) Ağır hizmet
  HDC - (Heavy Duty Cooling) Ağır hizmet soğutma
  HDC (Hill descent control)Arazi araçlarında kullanılan yararlı bir sistem. Elektronik ayarlı fren ile kontrollü tırmanma sağlanıyor.
  HDI - (High Pressure Diesel Injection) Yüksek basınçlı diesel yakıtı enjeksiyonu peugeot firması tarafından geliştirilmiştir
  HEGO - (Heated EGO -replaced with HO2S) Isıtılmış EGO
  HFC - (High Fan Control) Yüksek vantilatör kontrolü
  HFP - (High Fuel Pump) Yüksek yakıt pompası
  Hg - (Mercury) Cıva
  Hi Alt - (High Altitude) Yüksek irtifa
  Hill Holder Sistemi – Yokuş yukarı kalkışlar sırasında aracın kaymasını engelleyen bu sistem geri ve ileri viteste fren pedalından gaz pedalına geçerken 2 sn. süreyle ek bir fren etkisi yapar . Bu etki yokuş aşağı kaymayı önlerken aracın daha güvenli ve konforlu olarak harekete geçmesini sağlar.( TOFAŞ )
  HLA- (Hydraulic lash adjuster ) Hidrolik subap ayarlayıcısı
  HLC - (Hydraulic Lash Compensator) Hidrolik dalga dengeleyici
  HLOS - (Hardware Limited Operating Strategy) Donanım sınırlı çalıştırma stratejisi
  HMMWV (High mobility multipurpose wheeled vehicle) çok hareketli çok amaçlı bir tekerli araç. (Hummer)
  HO - (High Output) Yüksek çıkış
  HO2S - (Heated Oxygen Sensor) Sıcak oksijen sensörü
  hp - (Horsepower) Beygir gücü 0,7457 kw'a eş değer güç birimidir.
  HPL - (High Pressure Liquid) Yüksek basınçlı sıvı
  HPS - (High Performance System) Yüksek performans sistemi
  HPV - (High Pressure Vapour) Yüksek basınçlı buhar
  HSC - (High Swirl Combustion) Yüksek türbülanslı yanma
  HUD - (Heads Up Display) Baş yukarı göstergesi
  HVAC - (Heater-Vent-Air Conditioning) Isıtıcı- havalandırma- iklimlendirme
  HVACM - (Heater-Vent-Air Conditioning Module) Isıtıcı- havalandırma- iklimlendirme modülü
  HVM - (Heater Vent Mondule) Isıtıcı havalandırma modülü
  Hz - (Hertz) Hertz

 7. #7
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  I  IAC - (Idle Air Control) Rölanti hava kontrolü
  IAT - (Intake Air Temperature) Emme havası sıcaklığı
  iATN - (International Automotive Technicians Network) Uluslararası otomotiv teknisyenleri ağı
  IC - (Ignition Control) Ateşleme kontrolü
  IC - (Integrated Circuit) Entegre devre
  ICM - (Ignition Control Module) Ateşleme kontrol modülü
  ICP - (Injection Control Pressure) Enjeksiyon kontrol basıncı
  ID - (Identification) Tanımlama
  ID - (Inside Diameter) İç çap
  IDE (Injection directe essence)Renault'nun benzinli direkt enjeksiyon sisteminin adıdır.
  IDI - (Integrated Direct Ignition) Entegre direkt ateşleme
  IDM - (Injector Driver Module) Enjektör çalıştırma modülü
  IFS - (Inertia Fuel Shutoff) Atalet yakıt kesici
  IGN - (Ignition) Ateşleme
  IIHS- Otoban güvenliği sigorta enstitüsü
  ILC - (Idle Load Compensator) Rölanti yükü dengeleyici
  IMRC - (Intake Manifold Runner Control) Emme manifoldu akış kontrolü
  INJ - (Injector) Enjektör
  INP - (Input) Giriş
  INT - (Intake valve) Emme supabı
  INT - (Integrator -replaced with ST FUEL TRIM) Entegratör
  I/P - (Instrument Panel) Gösterge panosu
  IPC - (Instrument Panel Cluster) Gösterge panosu grubu
  IPR - (Injector Pressure Regulator) Enjektör basınç regülatörü
  IRS (Araç içi koruma sistemi) Çalınma ve hırsızlık durumlarına karşı emniyet sistemi. Kilitli durumdaki aracın camının kırılarak içine müdahale edilmesi durumunda alarmı devreye sokarMERCEDES
  ISC - (Idle Speed Control) Rölanti hız kontrolü
  ISO - (International Standards Organization) Uluslararası standartlar organizasyonu
  ISS - (Input Shaft Speed) Giriş mili hızı
  ITS - (Idle Tracking Switch) Rölanti izleme anahtarı
  ITS (Inflatable tubular structure)Şişirilebilir hortum formlu yapı. BMW'nin hava yastıklarının işleyişi ve formu ile ilgili terimidir. Hayat kurtaran hava yastıkları, hortum görünümünde ve A-sütununa monte edilmiş. Yandan çarpışma anında bir gaz jeneratörü yardımı ile şişiriliyor
  İVECO – ( İndustrial vehicle corporation )
  IVS - (Idle Validation Switch) Rölanti geçerlilik anahtarı
  IVSC - (Integrated Vehicle Speed Control) Entegre taşıt hızı kontrolü


  J  JIS - (Japanese Industrial Standart) DIN ile aynı seviyedeki Japon endüstri normu.
  JTD – (Unijet turbo dizel)Fiat ve alfa romeonun dizel araçlar için kullandığı direkt enjeksiyonlu yakıt sistemi


  K  KAM - (Keep Alive Memory) Canlı hafıza
  KAPWR - (Keep Alive power) Canlı güç
  kHz - (Kilohertz) Kilohertz
  KOEO - (Key On Engine Off) Düğme açık motor kapalı
  KOER - (Key On Engine Running) Düğme açık morot çalışıyor
  kPa - (Kilopascals) Kilopaskal
  KS - (Knock Sensor) Vuruntu sensörü


  L  L- (Leaded) Kurşunlu
  L4 - (Four Cylinder Inline Engine) Sıra dört silindirli motor
  LV8 - (Load Variable) Yük değişken
  LCD - (Liquid Crystal Display) Sıvı kristal gösterge
  LCR VALVE- (Load conscious reducing valve) Yük algılayıcı indirgeme valfi
  LCV - (Light Commercial Vehicle) Hafif ticari taşıt
  LDT - (Light Duty Trucks) Hafif hizmet kamyonu, kamyonet
  LDV - (Light Duty Vehicle) Hafif hizmet taşıtı
  LED - (Light Emitting Diode) Işık soğurmalı diyot
  LEV - (Low Emission Vehicle) Düşük emisyonlu taşıt
  LFC - (Low Fan Control) Düşük vantilatör kontrolü
  LFP - (Low Fuel pump) Düşük yakıt pompası
  LH- (Left hand) Sol taraf
  LMP : Lityum metal polimer batarya
  LSD- (Limited slip diferantial) Sınırlı kaymalı diferansiyel
  LSP VALVE- (Load sensing proportioning valve) Yük algılamalı dağıtım valfi
  LT - (Long Term (Fuel Trim)) Uzun dönem yakıt kesme
  LTPWS - (Low Tire Pressure Warning System) Düşük basınç uyarı sistemi

 8. #8
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  M  MAF - (Mass Air Flow) Kütle hava akışı, debi , hava akış sensörü
  MAN – ( Maschinenfabrik augsburg-nürnberg )
  MAP - (Manifold Absolute Pressure) Manifold mutlak basıncı
  MAT - (Manifold Air Temperature -replaced with IAT) Manifold hava sıcaklığı
  MC - (Measuring Core) Ölçme özü
  MC - (Mixture Control) Karışım kontrolü
  MCU - (Microprocessor Control unit -replaced with PCM) Mikroişlemcili kontrol ünitesi
  MD - (Modulated Displacement) Değiştirilmiş strok hacmi
  MDP - (Manifold Differential Pressure) Manifold diferansiyel basıncı
  MECS - (Mazda Electronic Control System) Mazda Elektronik kontrol Sistemi
  MEMCAL - (Memory Calibration) Hafıza ayarı
  MFI - (Multiport Fuel Injection) Çok delikli yakıt enjeksiyonu
  MIC - (Mechanical Instrument Cluster) Mekanik gösterge grubu
  MIL - (Malfunction Indicator Lamp) arıza gösterge lambası
  MLP - (Manual Lever Position) El levyesi konumu
  MP- (Motor position) Motor pozisyon sensörü
  MPI - (Multiport Fuel Injection) Çok delikli yakıt enjeksiyonu
  MPV (Multi Purpose Vehicle): Ticari kullanima da dönüstürülebilen çok amaçli binek araç. Van sinifi araçlarin tümüne MPV denilebilir. Micro MPV'den macro MPV'ye kadar bir çok çesidi vardi. Bu kategoride yer alan araçlardan bazıları Opel Zafira ve Toyota Yarış Verso.
  ms - (Millisecond) Milisaniye
  MSFF - (Miles Since First Fail) İlk arızadan bu yana gidilen mil
  MSLF - (Miles Since Last Fail) Son arızadan bu yana gidilen mil
  MSR (Motor tork düzenleyici)MSR, debriyaja basılmadan motorun torkunun çekiş sağlayan tekerlere iletilmesini engelliyor. Bu sırada motor devri kısa süreli olarak artıyor
  MST - (Manifold Surface Temperature) Manifold yüzey sıcaklığı
  M / T – (Manuel transaxle) Düz şanzuman
  MTBE - (Methyl Tertiary Butyl Ether ) metil tertiari bütil eter
  MTV - (Manifold Tuning Valve) Manifold ayarlama valfi
  MV - (Megavolt) Megavolt
  mV - (Millivolt) Milivolt
  MVLPS - (Manual Valve Lever Position Sensor) El levyesi konum sensörü
  MVZ SWİTCH- (Manifold vacum zone switch) Manifolt vakum bölgesi sviçi


  N


  NAAO - (North American Automotive Operations) Kuzey Amerika otomotive işlemleri
  NC - (Normally Closed) Normalde kapalı
  NEG - (Negative) Negatif, eksi
  NGV – ( Natural Gas Vehicle ) Doğal gazlı araç
  NLGI - (National Lubricating Grease Institute) Milli yağlama gresi Enstitüsü
  N-m - (Newton Meters) Newton Metre
  NO - (Normally Open) Normalde açık
  NOx - (Nitrogen Oxides) Azot oksitleri


  O  O2 - (Oxygen) Oksijen
  O2S - (Oxygen Sensor) Oksijen sensörü
  OBD - (On Board Diagnostics) Göstergeden arıza teşhisi
  OBD II - (On Board Diagnostics, Generation 2)
  OC - (Oxidation Catalytic Converter) Oksidasyon katalitik konvertörü
  OD - (Outside Diameter) Dış çap
  O / D - (Over drive) Aşırı hız veya hız aşımı
  OE - (Original Equipment) Orijinal ekipman
  OEM - (Original Equipment Manufacturer) Orijinal ekipman imalatçısı
  OH- (Over hall) Onarım
  OHC - (Overhead Camshaft) Üstten kam mili
  OL - (Open Loop) açık devre
  ORC - (Oxidation Reduction Converter) Oksidasyon azaltma konvertörü
  OTIS - (Overhead Travel Information System) Baş yukarısı seyahat bilgi sistemi


  P


  PAG - (Polyalkylene Glycol) Polialkilen Glikol
  PAIR - (Pulsed Secondary Air Injection) Darbeli ikinci hava enjeksiyonu
  PASS - (Personalized Automotive Security System) Kişiselleştirilmiş otomotiv güvenlik sistemi
  PCM - (Powertrain Control Module) Güç aktarma organları kontrol modülü
  PCS - (Pressure Control Solenoid) Basınç kontrol solenoidi
  PCV - (Positive Crankcase Ventilation) Pozitif karter havalandırma, üst karter havalandırması
  PDC (Parktronic; Park Distance Control): Otomobilin tampon hizasinda ses dalgalari ile bosluk kontrolü yaparak çalisan park yardim sistemi.Arka tampondaki sensörler, sürücüye otomobil ile engel arasındaki mesafeyi tonlarla uyararak belirtir (echolot-prensibi). Engel ne kadar yaklaşırsa ton kadar hızlanıyor
  PFE - (Pressure Feedback EGR) Basınç geri besleme EGR
  PFI - (Port Fuel Injection) Port yakıt enjeksiyonu
  PG- (Pulse Generatör) Sinyal üretici
  PID - (Parameter Identification) Parametre tanımlama
  PIP - (Profile Ignition Pickup -replaced with CKP) Profil ateşleme alıcısı
  PKE - (Passive Keyless Entry) Pasif anahtarsız giriş
  PM - (Permanent Magnet) Sabit mıknatıs
  PMD - (Pump Mounted Driver) Pompa montajlı sürücü
  P/N - (Part Number) Parça numarası
  PNP - (Park/Neutral Position) Park/nötr durumu
  POM - (Polycyclic Organic Matter) Polisayklik organik madde
  POS - (Positive) Pozitif
  POT - (Potentiometer) Potansiyometre
  PROM - (Programmable Read Only Memory) Programlanabilir ROM
  PRV- (Pressure relief valve) Basınç tahliye valfi
  PS - (Power Steering) Güç direksiyonu, hidrolik direksiyon
  PS- ( Pferde Starke ) Beygir gücü
  PSM – ( Porsche stabilty menagement ) porshce patentindeki ESP sistemi
  PSOM - (Programmable Speedometer/Odometer Module) Programlanabilir hız metresi modulü
  PSP - (Power Steering Pressure) Güç direksiyonu basıncı, hidrolik direksiyon basıncı
  PTC - (Pending Trouble Code) Belirsiz arıza kodu
  PTO - (Power take off shaft)) Güç çıkışı, kuyruk mili
  PTU - (Part Throttle Unlock) Kısmi gaz açma
  PWM - (Pulse Width Modulation) Darbe genişliği modülasyonu


  Q  QDM - (Quad Driver Module) Dörtlü sürücü modülü


  R  RABS - (Rear Antilock Brake System) Arka ABS
  RAM - (Random Access Memory)Rastgele erişimli bellek
  RAP - (Retained Access Power)
  RDC (Lastik basınç kontrolü)Dört teker içindeki basınç ve sıcaklığı denetler. Sistem, basınç azalmasını sürücüye iletir (kokpitteki gösterge) ve lastiklerin zarar görmesini önler
  RE- (Replace) Değiştirme
  REDOX - (Reduction Oxidation Catalytic Converter)
  REF - (Reference) Referans
  RF - (Radio Frequency) Radyo Frekansı
  RFI - (Radio Frequency Interference) Radyo Frekans paraziti
  RFG - (ReFormulated Gasoline) Yeniden formüle edilmiş benzin
  RH- (Right hand) Sağ taraf
  RKE - (Remote Keyless Entry) Uzaktan kumandalı anahtarsız giriş
  RM - (Relay Module) Röle modülü
  ROM - (Read Only Memory)Yalnızca okunabilir bellek
  ROPS (Roll over protection sistem)Volvo C70 cabrio'da kullanılan takla koruma sistemi. Aracın takla atması durumunda arka başlıkların arkasında iki adet koruma çıtası, arkadaki yolcuların ağır baş yaralanmalarından korunmasını sağlar.
  RPM - (Revolutions Per Minute) dakikadaki devir sayısı
  RPO - (Regular Production Option) Noral üretim seçeneği
  RTD - (Real Time Dampening) Gerçek zaman nemlendirmesi
  RTN - (Return) Dönüş
  RTV - (Room Temperature Vulcanizing) Oda sıcaklığında sertleştirme
  RVP - (Reid Vapour Pressure) Reid buhar basıncı
  RWAL - (Rear Wheel Anti-lock) Arka ABS
  RWD - (Rear Wheel Drive) Arka tekerleklerden tahrikli

 9. #9
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  S  SAE - (Society of Automotive Engineers) Amerikan Otomotiv mühendisleri birliği
  SAW - (Spark Angle Word) Kıvılcım açısı işareti
  SAV (Sports Activity Vehicle): Sportif özellikleri çok öne çikarilmis, iri, arazi tipli binek araç. Sportif aktivite aracı. Bu terim BMW tarafından arazi aracı X5 için özel olarak kullanılmış. Nedeni ise, X5'in gerçek bir arazi aracı ile konforlu bir otomobil karışımı olması
  SBDS - (Service Bay Diagnostic System) Servis bölümü teşhis sistemi
  SBEC - (Single Board Engine Controller -replaced with PCM) tek bordlu motor kontrolörü
  SBS - (Supercharger Bypass Solenoid) Süperşarjer kısa devre solenoidi
  SBT - (Serial Bus Traveller) Seri büs esyahat edici
  SC - (Supercharger) Süperşarjer
  SCB - (Supercharger Bypass Süperşarjer kısa devresi
  SCSV- (Shift control solenoid valve) Vites kontrol selenoid valfi
  SDM - (Sensing and Diagnostic Module) algılama ve teşhis modülü
  SDI (Saugdiesel Direct Injection): VW'nin turbo olmayan direkt enjeksiyonlu dizel motorlarinda kullanilan bir sistemin ismi. SDI (Emmeli dizel direct enjeksiyon
  SDV - (Spark Delay Valve) Kıvılcım geciktirme valfi
  SEFI - (Sequential Electronic Fuel Injection -replaced with SFI) Sıralı elektronik yakıt enjeksiyonu
  SEO - (Special Equipment Option) Özel ekipman seçeneği
  SES - (Service Engine Soon -replaced with MIL) Servis motoru bozukluk göstergesi
  SFI - (Sequential Multiport Fuel Injection) Sıralı çok portlu yakıt enjeksiyonu
  SHO - (Super High Output) Süper yüksek güç
  SIG RTN - (Signal Return) Sinyal dönüşü
  SIL - (Shift Indicator Lamp) Vites değiştirme gösterge lambası
  SIPS – ( Side impact protection system ) Volvo yan darbe korma sistemi Ön koltukların altında enlemesine ve B direklerinde diklemesine bulunan yüksek dayanıklığı olan çelik barlar ile yan havayastıklarının oluşturduğu sistem.
  SIR - (Supplemental Inflatable Restraint) İlave şişirilebilir trtucu
  SLS: Lüks otomobillerde ve Off-road araçlarinda kullanilan, aracin yüksekligini otomatik olarak ayarlayan sistem.
  SL SWITCH- (Stop lamp Switch) Stop lambası svici , Fren müşürü
  SMEC - (Single Module Engine Controller -replaced with PCM) tek modüllü motor kontrolörü
  SNSR - (Sensor) Sensör, algılayıcı, duyar eleman
  SO2 - (Sulphur Dioxide) kükürt dioksit
  SOHC - (Single Over Head Camshaft) Üstten tek kam mili
  SPD - (Speed) Hız
  SPOUT - (Spark Output) Kıvılcım çıkışı
  SRC - (Selective Ride Control) Seçilebilir sürüş kontrolü
  SRS - (Supplemental Restraint System) Tamamlayıcı sınırlayıcı sistem, Yardımcı emniyet Sistemi Olası bir kazada havayastığı ve aktif gergili emniyet kemerlerinin birlikte çalışmasını, gaz pedallarının ileriye doğru katlanmasını sağlayan tüm ek güvenlik sisteminin ismi. Bahsedilen, emniyet kemeri yerine değil onunla birlikte kullanılması gereken ve yolcuları koruyan hava yastıklarıdır.
  SRSCM- (Aır bag Control modülü) Hava yastığı kumanda modülü
  SRI- (Servıce Reminder Indıcator) Servis ikaz lambası
  SS - (Shift Solenoid) Vites değiştirme solenoidi
  ST - (Scan Tool)Test cihazı, (arıza) Tarama takımı
  STI - (Self Test Input) Kendi kendine test girişi
  STO - (Self Test Output) Kendi kendine test çıkışı
  STS - (Service Technicians Society) Servis teknisyenleri birliği
  SULEV - (Super Ultra Low Emission Vehicle)Süper ötesi düşük emisyonlu taşıt
  SUV (Sport utility vehicle) Sportif zevk aracı. SUV ile benzer amacı taşıyor. Bu kategoride yer alanlardan bazıları: Honda HR-V, Toyota RAV4 veya Subaru Forester
  SW - (Station Wagon) Kombinasyonlu araç


  T  T - (Turbo) Turbo
  T / A (Transaxle) Şanzuman
  TAB - (Thermactor Air Bypass -replaced with AIRB) Termeaktör hava kısa devresi
  TAC - (Throttle Actuator Control) Ventüri uyartım kontrolü
  TAD - (Thermactor Air Divert -replaced with AIRD) Termeaktör hava saptırıcı
  TACH - (Tachometer) Takometre
  TAP - (Transmission Adaptive Pressure) Transmisyon uyumlu basınç
  TAS (Travel Assist System): Bu sistem bağlı olduğu GSM hattı sayesinde kaza ve arıza hallerinde markanın merkezine GPS'te belirlediği koordinatlarla birlikte yardım mesaji gönderiyor.
  TB - (Throttle Body) Ventüri boğazı,Gaz kelebeği gövdesi
  TBA - (Tertiary Butyl Alcohol) Tertiari bütil alkol
  TBI - (Throttle Body Fuel Injection) Ventüri boğazı yakıt enjeksiyonu
  TC - (Turbocharger) Türboşarjer, aşırı doldurucu
  TC (Traction Control): ASR ile ayni görevi yapan bir sistem. ABS yardimi ile yeri geldiginde fren uygulayarak çekisin basarisini artiriri. Opel'in ASR sisteminin adıdır.
  TCC - (Torque Converter Clutch) Tork konverter kavraması
  TCIL - (Transmission Control Indicator Lamp) Transmisyon kontrol gösteresi lambası
  TCL - (Traction Control) Çekiş kontrolü
  TCM - (Transmission Control Module) Transmisyon kontrol modülü
  TCS - (Traction Control System) Çekiş kontrol sistemi veya itişin olduğu herhangi bir tekerleğin boşa dönmesini engelleyen kontrol sistemi.
  TCS - (Transmission Control Switch) Transmisyon kontrol anahtarı
  TDC - (Top Dead Center) Üst ölü nokta
  TDCI – (turbo diesel common rail injection)Fordun kullandığı common rail sistemi
  TDI - (Turbo Direct Injection) Direkt enjeksiyonlu turbo ( audi , vw , seat skodanın kullandığı crdi sistemi )
  TEMP - (Temperature) Sıcaklık
  TFI - (Thick Film Integrated -replaced with DI) kalın film entegreli
  TFT - (Transmission Fluid Temperature) Transmisyon sıvısı sıcaklığı
  THM - (Turbo Hydra-Matic) Turbo Hidra-Matik
  TIR – ( Transport İnternational Routiel ) Uluslar arası karayolu taşımacılığı
  TLEV - (Transitional Low Emission Vehicle) Geçiş süreci düşük emisyonlu taşıtı
  TOT - (Transmission Oil Temperature) Transmisyon yağı sıcaklığı
  TP - (Throttle Position) Gaz konumu, Gaz kelebeği pozisyonu
  TPS- (Throttle position sensor) Gaz kelebeği pozisyon sensörü
  TPI - (Tuned Port Injection) ayarlı port enjeksiyonu
  TPM - (Tire Pressure Monitor) Lastik basıncı monitörü
  TR - (Transmission Range) Transmiston aralığı,Vites seçici
  TRUST (Traktion und stabilitaet) TRUST, ESP'nin Smart'ta kullanılan adıdır.
  TS (Twin Spark): Alfa Romeo'nun silindir basina 2 buji kullanilan modellerine verilen ad.
  TSS - (Transmission Speed Sensor) Transmisyon hız sensörü
  TV - (Throttle Valve) Gaz kelebeği
  TVS - (Thermal Vacuum Switch) Isıl vakum anahtarı
  TVV - (Thermal Vacuum Valve) Isıl akum valfi
  TWC - (Three Way Catalytic Converter) Üç yollu katalitik konvertör
  TXV - (Thermal Expansion Valve) Isıl genleşme valfi


  U  UART - (Universal Asynchronous Receiver-Transmitter) Üniversal asenkron alıcı-aktarıcı
  UCC- (Under floor catalytic onvertor) Alt katalitik konvektör
  UD - (Underdrive) Sürüş altı
  UL- (Unleaded) Kurşunsuz
  ULEV - (Ultra Low Emission Vehicle) Çok düşük emisyonlu taşıt
  ussp Amerika yeni araç değerlendirme programı


  V  V - (Volts) Volt
  VAC - (Vacuum) Vakum
  VAF - (Volume (or Vane) Air Flow) Hacimsel veya kanatçık hava akışı
  VANOS (Variable Nockenwellen Steuerung): BMW tarafindan gerçeklestirilmis degisken zamanli supap, supap iticileri ve eksantrik kontrol sistemi. BMW'nin teknolojik bir diğer özelliği. Sübapların açılma ve kapanma anları değişkendir. Düşük devirlerde daha fazla tork ve yüksek devirlerde daha fazla güç sağlanıyor Bu sistem, emme ve egzoz manifoldlarindaki gaz akisini da kontrol ediyor. (Değişken eksantrik ateşlemesi)
  VAT - (Vane Air Temperature -replaced with IAT) Kanatçık hava sıcaklığı
  VATS - (Vehicle AntiTheft System) Taşıt hırsız önleme sistemi
  VCC - (Viscous Converter Clutch) Viskoz konvertör kavraması
  VCM - (Vehicle Control Module) Taşıt kontrol modülü
  VCRM - (Variable Control Relay Module) Değişken kontrol rölesi modülü
  VDC (Vehicle dynamics control)Subaru'nun dört çeker araçları için sürüş dinamiği düzenleyicisinin adıdır FDR sistemi ile aynıdır, yıldırım hızı ile motor, şanzıman ve frene müdahale ederek aracın savrulmasını önler
  VDOT - (Variable Displacement Orifice Tube) Değişken yer değiştirme orifis tüpü
  VDV - (Vacuum Delay Valve) vakum geciktirme valfi
  VECI - (Vehicle Emission Control Information (label) Taşıt emisyon kontrol bilgi etiketi
  VF - (Vacuum Flourescent) Vakum floresant
  VGT – Değişken geometrili turbo
  VIN - (Vehicle Identification Number) taşıt kimlik numarası
  VMV - (Vacuum Modulator Valve) Vakum modülatör valfi
  VNT - (Variable Nozzle Turbocharger) Değşken lüleli türboşarjer
  VOTM - (Vacuum Operated Throttle Modulator) Vakumla çalışan gaz kelebek modülatörü
  VPWR - (Vehicle Power) Taşıt gücü
  VR - (Vacuum Regulator) Vakum regülatörü , Voltaj regülatörü
  VREF - (Voltage Reference) voltaj referansı
  VRV - (Vacuum Reducer Valve) Vakum azaltma valfi
  VRIS - (Variable Resonance Induction System) değişken rezonanslı indüksiyon sistemi
  VSA – Araç denge kontrol sistemi ( HONDA )
  VSC – ( Vehicle stability control system ) Toyota'nın ESP için kullandığı isim
  VSS - (Vehicle Speed Sensor) Taşıt hız sensörü
  VTA - (Vehicle Theft Alarm ) Taşıt hırsız alarmı
  VTEC - (Variable-valve timing and electronic-lift control) Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol SistemiHONDA
  VTG (Variable turbin geometrie)Değişken türbin geometrisi. Turbo yükleyicisinin türbin kanatları ayarlanabiliyor. Düşük devirlerde daha yüksek tork üretiliyor. Yüksek devirlerde kanatlar, akıma paralel durumda bulunuyor. Atık gaza karşı gelen basınç azaltılır ve yakıt tüketimine olumlu bir etki sağlanır.AUDİ
  VTSS - (Vehicle Theft Security System) Taşıt hırsız güvenlik sistemi
  VVC (Variable valve control) Rover'in VANOS versiyonudur.
  VVT - (Variable Valve Timing) Değişken supap zamanlaması
  VVT-i - (continuously Variable intake Valve Timing) Sürekli değişken emme supabı zamanlaması Toyota'nın VANOS versiyonudur.

 10. #10
  letsgolf
  Misafir letsgolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  W  WAC - (Wide Open Throttle A/C Cutoff) Tam gaz klima kapatma
  W/B - (Wheelbase) Dingiller arası mesafe
  WHIPS – ( Whiplash protection safety seats ) Volvo boyun zedelenmesini önleme sistemi Arkadan gelecek kaza darbelerinde ön koltukları alttan ön yukarıya doğru kaydırarak, sürücü ve yanındakinin boynundan omuruna zedelenme ortaya çıkarmayan, salıncak hareketi içeren bir sistem Beyin travmalarına karşı koruyucu sistem. Özel olarak üretilen ön koltuklar ile arkadan çarpmalarda omurgaya binen yük absorbe edilir ve yaralanma riski azaltılır.
  WOT - (Wide Open Throttle) Tam gaz, Tam açık gaz kelebeği
  WSS - (Wheel Speed Sensor) Tekerlek hız sensörü
  WTS- (Water temperature sensor) Su sıcaklık sensörü
  WU-OC - (Warmup Oxidation Catalytic Converter) Isınma oksidasyon katalitik konvertörü
  WU-TWC - (Warmup Three Way Catalytic Converter) Isınma üç yollu katalitik konvertörü


  X Y Z  X - (Experimental (vehicle)) Deneysel (taşıt)
  ZEV - (Zero Emission Vehicle) Sıfır emisyonlu taşıt
  ZTECH - (Zero Emission Technology) Sıfır emisyon teknolojisi


  Not: Alıntı içerik bulunmaktadır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Golf I Teknik Veriler
  By Golf Türkiye in forum Golf MK 1
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05 Haziran 2018, 16:01
 2. Golf V Teknik Veriler
  By Golf Türkiye in forum Golf MK 5
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 26 Eylül 2015, 13:35
 3. Golf 7 - 1.6 TDI 105 PS | Teknik Bilgiler
  By L0pht in forum KİT Atölyesi
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 09 Nisan 2013, 17:23
 4. Golf II Teknik Veriler
  By Golf Türkiye in forum Golf MK 2
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21 Ağustos 2012, 20:46

Bu Konudaki Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67