Piyasaya çıkışının ardından Avrupa'da tamamen yeni bir sınıfın oluşmasına öncülük eden ve bu sınıfın kendi adıyla anılmasını sağlayan Golf'ün efsane GTI modeli, 35. yaşını kutluyor artık.


Volkswagen, bu efsane otomobilin 35. yaşını özel bir seriyle kutlarken, bir dolu rakibi olmasına karşın modası hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor.

Aslında öncelikle Golf'ün yaratılma hikayesine ufak bir göz atalım... Takvimler, 1970’lerin yaklaştığını gösterirken, Volkswagen'in koridorlarında ve toplantı odalarında, efsane Beetle’ın yerine bir başka modelin getirilmesi gerektiği konuşuluyordu. VW Beetle’ın o dönemde başarısını sürdürmesinde rol oynayan yöneticiler, şimdi onun alternatifinin ne olabileceği konusunda kafa patlatıyordu. Bunun için çeşitli öneriler ortaya atılmıştı bile.

Kardeş kuruluş Porsche’den gelen prototipler incelendi önce. Bunların en beğenileni, "EA 266" adı verilen prototipti. Yönetimin isteği üzerine hava soğutmalı değil, su soğutmalı motorla donatılmıştı. Ancak motor yine arkadaydı. Hem de yolcu kotluğunun tam arkasında! "Olllmadı!" denildi. Rakiplerinin tümü önden motorluydu. Bunun üzerine yeni bir prototip daha geldi o dönem VW’nin başındaki Kurt Lotz’un önüne. Bu da kutu gibi tasarlanmış, "EA 276" kodlu prototipti. Yine Porsche ile birlikte tasarlanmıştı. Önden çekişliydi. Kaplumbağa’dan alınan motor, öne yerleştirilmişti. Ancak motorun "doğası", buna karşı çıkıyordu!

Geliştirme Şefi Ernst Fiala, bu soruna bir çözüm bulmaya çalıştı. VW bünyesine yeni katılan NSU ve Auto Union (Audi) markalarının elindeki teknolojilerden yararlanıldı. Ancak projenin başındaki Heinz Nordhoff 1968’de ölünce, bu prototip de öksüz kaldı... Golf’ün de temelleri böylece atıldı.
Lotz, yeni araç için bir program başlattı. Ünlü İtalyan tasarımcı Giorgetto Giuguaro, küçük bir hatchback otomobil tasarladı. Kod adı "EA 337"ydi. Önden çekişli, önde yatık yerleştirilmiş, önceleri Mercedes tarafından geliştirilen, Auto - Union’un elinde kalan bir motorla donatılmıştı. Giuguaro, bu prototipi, iki farklı kasa tipinde tasarladı. Biri hatchback dört kapılı, diğeriyse coupe’ydi. Hatchbackin adı "Golf", coupenin ise "Scirocco" oldu. Ve Scirocco, Golf’ten altı ay önce piyasaya sunuldu... Golf ise, Mayıs 1974’de satışa çıktı.

Ve GTI doğuyor!

Otomobiller genelde tüketicinin beklentileri ve istekleri doğrultusunda tasarlanıp, geliştirilir. Ancak "Golf GTI", tamamen "mühendislerin" kendileri için yarattıkları bir otomobildi.
Kısa sürede büyük başarı kazanan Golf üzerinde çalışmalar yapan Volkswagen mühendisleri, "boş zamanlarında" (akşamları ve haftasonlarında) bu araç üzerinde çalışmalar yapıyorlardı. Bunu da, yönetimden "gizli" olarak sürdürüyorlardı.

Sonuca gelindiğinde, yarattıkları otomobili yönetime de göstermeye karar verdiler. Gizliden gizliye geliştirilen "Spor Golf", yönetim tarafından çok beğenildi. Daha geniş lastikleri, ön tamponun altında spoiler takviyesi, sportif süspansiyonu, alçaltılmış gövde yüksekliği ve en önemlisi de mükemmel bir ses vermesini sağlayacak geniş egzostu vardı. O sıralar Audi’nin, Golf motorundan türettiği performanslı bir makinesi de vardı. Mühendisler bu makineyi, karbüratör yerine enjeksiyon sistemiyle donattılar.

Aracın adı resmen "Golf GTI" olmuştu. Ancak "I" harfi, İngilizce "Injection" kelimesinden gelmedi. Almanca’da enjeksiyona "Einspritzung" deniyordu, ama o sıralar Audi 80’in "GTE" versiyonu vardı. Dolayısıyla bu "I" harfinin, halen İtalyanca'da enjeksiyon demek olan "Iniezione" kelimesinden geldiği söylenip duruyor... Ancak her ne olursa olsun, 1976'da piyasaya çıkan GTI da bir efsane oldu ve 35 yıldır VW tutkunlarının hayallerini süslemeye devam ediyor. Yani bir kısmının...

Çünkü artık kendi içinde bile rakibi var. Golf'ün dört tekerlekten çekişli "R" versiyonu, 255 HP'lik motoruyla hayli ilgi çekiyor. GTI'daki standart motor ise 210 HP ve sadece önden çekişli. 35. yıla özel üretilen "Golf GTI Edition 35" bile 235 HP üretebiliyor. Türkiye'de zaten sadece Golf R satılıyor. Golf GTI için bütçesi yetmeyenlerse, Polo GTI ile yetiniyor.

Yine de adı yeter tabii...

Alıntı: arabam.com