Golf Türkiye - Türkiye`nin En Büyük Volkswagen Golf Kulübü
Golf Türkiye - Facebook Golf Türkiye - Twitter Golf Türkiye - YouTube Golf Türkiye - E-Posta
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Like Tree4Beğeniler
 • 4 Post By viyolaist

Konu: Seryum Oksit Nedir & Nasıl Uygulanır ?

 1. #1 Seryum Oksit Nedir & Nasıl Uygulanır ?
  viyolaist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uyelik Tarihi
  18 Kasım 2012
  Mesajlar
  137

  GT - Rank
  167

  İsim
  Ali Ataç
  Şube
  İzmir
  Araç
  Golf MK 7 Highline
  Motor
  TSI 122 PS
  Plaka
  " 35 VZ 063 "
  Kan Grubu
  A RH +
  Bahset
  @viyolaist

  Standart Seryum Oksit Nedir & Nasıl Uygulanır ?

  SERYUM OKSİT VE CAM

  Arabamın camındaki çizikler nedeniyle bir süredir bu çiziklerin giderilmesinde uygulanacak yöntemler hakkında araştırmalar yapıyordum. Farklı uygulama teknikleri olmasına rağmen en etkili yöntem seryum oksit uygulaması olarak gözüküyordu.

  Bu konuda yaptığım araştırmaları ve kendi uygulamamı aşağıda bulabilirsiniz. Umarım herkese faydası olur..

  Seryum ve seryum oksit nedir?

  sembol: ce atom numarası: 58 atom ağırlığı: 140.116 g/mol oda koşullarında (25°c 298 k): gümüşümsü beyaz katı metalik lantanit serisi elementi f-blok elementi seryum 1803 yılında İsveç’ te jöns jacob berzelius ve wilhelm von hisinger tarafından keşfedildi. aynı yıl bu keşiften bağımsız olarak almanya’ da martin heinrich klaproth tarafından da keşfedilmesi ilginç bir tesadüftür. seryum ve diğer lantanit serisindeki elementlerin minerallerinde izolasyonu çok zordur. en bilinen mineralleri xenotim, monazit (ce, la, th, nd, y)po4 ve bastnaesittir (ce, la, y)co3f. seryumun cevherinden ayırılarak saf olarak elde edilmesi çok kompleks bir yöntemle gerçekleşir. Öncelikle ekstraksiyon yolu ile cevherden tuzu halinde sülfürik asit, hidroklorik asit ve sodyum hidroksit ile ekstrakte edilir. seryum (iv) iyonu diğer lantanitlerden daha çabuk hizroliz olduğu için kmno4 yükseltgen ajanı ile tuzu halinde elde edilir. daha sonra elde edilen eritilmiş tuzu (cecl3) ve nacl karışımının grafit hücrede elektrolizi ile saf seryum elde edilir. seryum orta derecede toksik bir maddedir. 65-80 c de havada kendiliğinde alev alır. Çinko ile reaksiyonu sonucunda patlama olabilir. bizmut ve antimon ile çok ekzotermik reaksiyon verir. yanma sırasında açığa çıkan gazı toksiktir ve seryumun alev alması halinde alev su ile söndürülmemelidir. Çünkü su ile reaksiyona girerek hidrojen gazı oluşturur.

  Seryum Oksit oto camına nasıl uygulanır?

  Seryumun cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

  Camın kontrolü ve durum tespiti

  Seryum uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha net bir şekilde görebileceksiniz.

  Kontrol sonucunda birkaç farklı durum karşınıza çıkacak:
  1. Camınız ayna gibi parlıyor, herhangi bir çizik, aşınma, matlık vb. görmüyorsanız;
  Uygulama ihtiyacınız yok, seryumu bir köşeye kaldırın, arabanıza binip gezin

  2. Zamanla oluşan kılcal dairesel çizikleriniz var, çok derin değilller, silecek sürtünmesinden dolayı hafif izler oluşmuş, camda matlık var;
  Hiç dert etmeyin, biraz sonra seryum hepsini uçuracak, yok edecek

  3. Herhangi bir cisim sürtünmesinden oluşmuş derin çizikler var, çok derinler, tırnak takılıyor, uzaktan bakılsa bile göze batıyor;
  Hımm, biraz yorulacaksanız ama çizigin durumuna göre büyük kısmı kaybolacak, en azından göze batmayacak hale gelecek, yerini bilmeyen birisi bulamayacak.

  4. Taş vb. vuruklarından kaynaklanan çukurlar, oyuklar var;
  İşte bu kötü, çok hafif çukurlar gidecek ama, biraz derinlerse maalesef yerinde kalacaklar, sadece biraz küçülecekler uygulama sonrası.

  Kullanılacak Malzeme ve araçlar

  *Uygulamayı polisaj makinası ile yapacaksınız, elle yapmayı denemeyin, cam çok sert bir malzeme olduğu için sonuç alamazsınız. Baskıyı ve ısıyı kaldıracak sağlam bir makina gerekli...

  *Uygulamada cam parlatma için kullanılan elyaf ped kullanacaksınız. (Farklı malzemelerden olabiliyor, yün keçe vb. isimlerle de kullanılıyor, önemli olan cam için uygun olması)

  *Ped ve tablanızı küçük seçin, ben 125 mm.kullandım, iyi idi. 75-125 aralığı olabilir.

  *Bol örtü, gazete kağıdı, maskeleme bandı gerekecek. Ne için olduğunu anlamışsınızdır Seryumu özellikle biraz sıvı hazırladıysanız, yüksek devirle çalışacağımız için sağa sola bol bol sıçrayacak. Yeri gelmişken belirteyim; sıçraması büyük bir problem değil, kuruyunca toz haline geliyor sıçrayanlar ve yıkayıp silince hemen çıkıyorlar, eğer camdan sonra kaporta ve boya ile de uğraşacaksanız maskelemeye çok fazla kafa takmayabilirsiniz. (Ben maskeleme yapmadım, mümkün olduğunca temiz çalıştım, zaten sonra boya işlemi de uyguladığım için sıkıntı olmadı)

  *Son olarak opsiyonel diğer malzemeler:
  -Kol kasları ve sinir sistemi güçlü bir arkadaş
  -İyi bir fotoğraf makinası, foto/video çekiminde uzman, -özellikle makro çekim yapabilen- ikinci bir arkadaş
  -Bol bol çay ve soğuk içecek

  Seryum Hazırlama

  Seryum toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

  Hemen karışmıyor, dipte kalan topakların iyice karıştığından emin olun, gerekirse bir çubuğu kaşık gibi kullanın.

  Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.
  Bilenler için; m105-m205 tarzı polishlerin kıvamı gibi olmalı,
  bilmeyenler için; koyu domates çorbası kıvamında olsun

  Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında seryum yeterli olacaktır. Yanınızda yeterli miktarda seryum olsun... Ben yaklaşık 100.gr ile ön arka camları bir-iki vuruş, yan camları parlatma babında tek vuruş ile yaptım.

  Uygulama

  Öncelikle hava sıcaklığı düşük olan bir gün seçin. 15-20 C arası sıcaklık uygun. Sıcak havada seryum çabuk kuruduğundan uygulama zorlaşıyor.

  Pedinizi uygulamadan önce biraz su fıslayarak hafif nemlendirin.

  İlk uygulama sırasında pede biraz bol seryum dökün. Sonra daha az miktarlarla devam edebilirsiniz.

  Derin çiziklerde çalışma

  Öncelikle problemli noktalar ve derin çiziklerden başlamanız faydalı olacaktır. Bu bölgelerde tamamen çiziğe odaklanıp lokal olarak çalışın.

  Çizikleri gidermek için; pedin tabanını değil, keskin kenarını kullanıyoruz. Keskin kenar çiziğin içine girecek şekilde giriş yapın ve çizik boyunca devam edin. 600-900 devirler civarında ürünü yayıp sonra devri yükseltin, 2000-2500 devirlerde çalışın. Mümkün olduğunca yüksek devir ve uygun baskı uygulamanız gerekiyor bu noktada, fakat sık sık çizigin durumunu ve camın ısısını kontrol edin. Evet cam ısıya dayanıklıdır ama aşırı ısınma zarar verebilir. Cama dokunduğunuzda eliniz yanıyorsa o noktada ara verin. Ilık su fıslayarak hafif soğutma yapabilirsiniz. (Soğuk değil, ılık su!)

  Seryum uygulama sırasında kuruyacak, kuru çalışmayın, su fıslayarak devam edin, seryumun kıvamını korumaya çalışın.

  Çizik üzerindeki uygulama süreniz, çizigin durumuna göre değişecektir. Ama bir noktada en az 3-5 dk. harcamanız gerekiyor tek vuruşta. Tek vuruşta çizik gitmedi ise, ikinci, üçüncü vuruşlarla devam edin. Yalnız şunu unutmayın, derin çizikleriniz tamamen yok olmayacak, bunun için fazla ısrar etmeyin. Çiziğin içindeki matlığı gidermek ve çizik kenarlarını yumuşatmak yeterli olacak.

  Camınızdaki tüm çizikler için aynı şekilde çalışıp onları makul seviyelere indirin ve işlemi tamamlayın.

  ÖNEMLİ NOTLAR:
  *Camınızın ısısını sürekli kontrol altında tutun.
  *Kontrollü baskı uygulayın, camı kırmayın, özellikle yan camlarınız ön cam kadar sağlam değildir ve yataklarında boşluklar vardır.
  *Pedinize dikkat edin, çok etkili ve sert bir pedtir. Seryumla birleşince ölümcül bir silaha dönüşüyor Kaza ile kaportanıza falan sürerseniz geçmiş ola...
  *Derin çizikleri tamamen yok edeceğim diye uğraşmayın, bu teknik olarak mümkün. Fakat camı fazla inceltmeniz gerekeceği için hiçbir faydası yok. Çizikleri gözle görünmez hale getirdiğinizde bırakın...

  Parlatma

  Derin çiziklerle işiniz bittiğinde, komple camın parlatmasına geçin. Parlatmada pedin kenarını değil, polisajda olduğu gibi tabanını kullanıyoruz.

  Parça parça çalışın, ben camın 1/4'ü civarında parçalarla çalıştım, rahat ettim. Tüm cama birden girişmeyin. (Ön ve arka camlar için, yan camlar zaten küçük)

  Pedinize yeteri kadar seryum dokün, düşük devirde yayın, devri yükseltin, önce yatay, sonra dikey hareketlerle çalışın. Çalışırken mümkün olduğunca yüksek devir ve baskı şiddeti en iyi sonucu verecektir. Acele etmeyin, her parça üzerinde en az 4-5 dk. çalışmalısınız.

  Tüm parçaları bitirdikten sonra, camınızı bir güzel yıkayın, camsil (varsa ipa) ile güzelce silin ve kurutun, sonucu kontrol edin. Camınızın önceki halinden çok daha iyi olduğunu göreceksiniz.

  Eğer camınızın durumu çok kötü ise, tek vuruş yeterli gelmemiş olabilir. Aynı işlemleri uygulayarak ikinci, üçüncü vuruşları uygulayın. Her vuruştan sonra camın daha fazla parladığını, kılcal çizikler, silecek izleri ve matlığın kaybolduğunu göreceksiniz.

  Yeterli parlaklığa ulaştığınızda uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

  Sonra aracınızın karşısına bir sandalye çekin, çayınızı elinize alın, sevgilinize bakarmış gibi, uzuuuunn uzuuun camınızın parlamasını seyredin ve keyfini sürün.

  Kazasız ve belasız günler dilerim. Sevgi ve muhabbetle kalınız.
  Konu L0pht tarafından (10 Ocak 2013 Saat 11:08 ) değiştirilmiştir.
  Sen doğru ol; eğri bulur belasını..
  Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi, sende bir başkasına yapma.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Golf 4 1.9 dizel yakıtı nedir ?
  By inadina61 in forum KİT Atölyesi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 11 Kasım 2012, 20:54
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07 Ekim 2012, 03:58
 3. Bu Golf R'ın Rengi Tam Olarak Nedir ?
  By malakambos in forum Volkswagen Golf
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 24 Eylül 2012, 19:47
 4. MK nedir?
  By niko24 in forum Volkswagen Golf
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15 Eylül 2012, 18:22
 5. GT Kimlik Kartı nedir ? ne işe yarar ?
  By L0pht in forum Kullanım Kılavuzu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13 Temmuz 2012, 04:01

Bu Konudaki Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67