35-40 senedir babamın uğraş verdiği iş hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmek adına birşeyler paylaşmak istiyorum.

Yağlı çekiç, kaportaya gress yağı sürülerek yapılan bir işlem KESİNLİKLE değildir. 80li 90lı yıllarda Amerikanların nikelaj tamponlarını düzeltirken, çizilmemesi için gress yağı sürerlermiş ve o şekilde çekiçklenirmiş. Buradan gelerek adı yağlı çekiç olmuştur.

Yağlı çekiç sisteminde, alet vs yoktur. Dayamalar, özel ince tornovidalar, sopalar vs. bulunmaktadır. Son dönemde ortaya çıkan göçük düzeltme ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yağlı çekiç tamamen çarpık düzeltmedir. Bu düzeltme tabikide hasarın şiddetine ve oranına bağlıdır. Kimi yerlerde mükemmel sonuçlar verebilirken, kimi zaman dalgalanmar meydana gelebilmektedir. Dalgalanma dediğimiz naturel görünmeyen ama yanda onarılmış bölgeye dikkatli olarak bakıldığında görülen vernikteki izlerdir. Bu izler koyu renkli araçlarda daha belirgin olabilirken, açık renkli araçlarda belirginliği en az seviyededir.

Yağlı çekiçde hasarın onarılabilmesi için, mutlaka hasara arkadan ulaşabilmek gerekir. Arkadan dayama desteği ile hasar en aza indirgenir. Boya atan yerler olduğunda, rutuş yapılır. Çizik tarzı hasarlarda sac genleşir ve rutuşluk yer çıkma ihtimali yüksektir.

Özetlemek gerekirse, yağlı çekiç göçük düzeltme değil çarpık düzeltmedir. Alet vs yoktur, el emeği el becerisi vardır. Resimlerde hiçbirşey belli olmaz iz vs. Ama yukarıda yazdığım gibi siz oranın çarpılıp yapıldığını bildiğiniz için bilinç altınızda işlenmiştir orası ve hep hata ararsınız. Zamanla gözünüze bile gelmemeye başlar.

Öncesi sonrası işlemler için aşağıdaki albüme bakabilirsiniz. Bilgilendirme amaçlı yazdım, reklam vs olarak algılanırsa konu silinebilir.

https://www.facebook.com/media/set/?...2237618&type=1